Jménem krále

Jménem krále https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19599/bmid_jmenem-krale-ZTJ-19599.jpg 4 321 38

Samostatné vydání povídky Osudný turnaj z knihy Vražda v ambitu při příležitosti premiéry podle povídky natočeného stejnojmenného filmu. Případ, který rozřešil Oldřich z Chlumu, zástupce krále Přemysla II. Otakara a správce hradu Bezdězu, odjíždí z pověření svého panovníka na hrad Vartemberk… Mají se zde konat slavnostní zásnuby rytíře Beneše z Dubé a krásné Ludmily z Vartemberka, jimiž má být potvrzen mír mezi znepřátelenými šlechtickými rody. Během cesty narazí na mrtvolu kupce, kterého přepadli a oloupili. Po stopách lupičů pošle svého panoše Otu, ale vrahům se podaří uniknout. V té době ještě nikdo netuší, jak tento zločin ovlivní slavnost, která se má spolu s turnajem konat následujícího dne. Jenže ještě téhož večera se na slavnostní tabuli na hradě Vartemberku objeví citrony, které vrazi uloupili z kupeckého vozu. A vzápětí je zavražděn purkrabí Jošt. Ale není to poslední mrtvý…... celý text

elizabeth_ba
23.03.2016 3 z 5

Může obsahovat spoilery

Kniha chronologicky navazuje na „Protivnou“ svatbu na Lichnici, ale napsána byla dříve, takže se tak vůbec netváří. Literárně lze (od této k Lichnici) pozorovat autorův jistý kvalitativní posun, z hlediska historických skutečností je to spíše obráceně. Jak už jsem psala u Lichnice samotné, považuji ji prostě za knihu, která neměla spatřit světlo světa, když už ale byla napsána, bylo zapotřebí zachovat jistou kontinuálnost, (asi těm postavám autor dává příliš velkou volnost, narážím na to, jak píše v knize Oldřich z Chlumu, že své hrdiny nechává jednat a kolikrát ani sám netuší, co učiní). Nyní na sebe při chronologickém čtení jednotlivé příběhy vůbec nenavazují, dokonce se vzájemně popírají. Tak např. v předchozích vylíčil panoše Otu tak, že by hravě předčil i vyhlášené krasavce té doby (rozuměj ty, o nichž to napsaly i soudobé kroniky) tj. Bélu Mačevského, prince Konradina a Otu Braniborského, v tomto ho pro změnu líčí jako poněkud hrubých rysů. Nebo v předchozím díle (či dílech) vzpomíná na manželku Blanku, tady po Blance ani pes neštěkne, ale Oldřich vzpomíná na svou první lásku, tedy Annemarii, dívku z Magdeburgu, a její (a jejich syna) smrt na mor, i když je to už téměř dvacet let (v případě Blanky pak méně)… No díky Bohu za to, že tady se už objeví Ludmila. Pár věcí je společných s Lichnicí – Oldřich je českým králem poslán na svatbu, kde se prostřednictvím sňatku svých dětí mají spojit dva mocné české rody, a kdosi zavraždí otce nevěsty; tím ale veškerá podobnost končí. Zápletka je sice jednodušší než u Lichnice, je ale daleko uvěřitelnější, čímž se kniha stává přijatelnější a hrdinové sympatičtější. A v Ronovcích (konkrétně pánech z Dubé) má sice autor zmatek, ale ani z desetiny takový jako ve Vítkovcích. Takže tenhle příběh je (hlavně díky panně Ludmile) už zase mírně nad průměrem…

jana.hud
08.03.2016 4 z 5

Má první kniha od tohoto autora a ano, líbila se mi. Děj má spád a musíte číst dál a dál, dokud nevíte, jak to dopadne.

HankaS.
09.02.2016 5 z 5

Vlastimila Vondrušku a jeho historické detektivky vždycky hltám jedním dechem. No prostě, jeho knihy opravdu můžu. Takže i tato patří k těm, ke kterým se budu vracet a číst je znovu.

mpb1913
27.01.2016 4 z 5

To mě dost bavilo. Zápletka samozřejmě není nijak složitá, je nutno to brát spíš jako malý historický román než jako klasickou krimi. České prostředí, středověk a Vartenberk to sedí, mám rád když si děj můžu spojit s místy, kulturou a prostředím které znám.

aknel.77
19.01.2016 5 z 5

Příjemné čtení od dobrého autora.... Ráda se vydávám díky panu Vondruškovi do českého středověku... Kniha je dobrý relax.

tlllk
19.02.2015 3 z 5

Detektívna jednohubka.

Koňadra
12.12.2014 3 z 5

Nenadchlo ale ani neurazilo. Trošku plytké, trošku nijaké.

Kačenka K.
01.10.2014 5 z 5

Skvělé. Absolutně skvělá kniha, dokonalá předloha - bohužel předurčena k tomu, aby to někdo ve filmu těžce pokazil...špatně vybraní herci, špatné osvětlení, Oldřich je spíš barbarem než rytířem.
Po knize byste ale měli sáhnout a to i po dalších od Vondrušky, například tyto - http://www.azknihy.cz/autor/vlastimil-vondruska

Miruš
15.07.2014 5 z 5

Bylo to i moc hezky zfilmováno, mně se to četlo moc dobře.

R.E.M.
14.07.2014 4 z 5

Nekomplikovaná - jednoduchá dějová linka a současně příjemná detektivka v historických kulisách. Oddechové čtení.

dalia1769
16.03.2014 4 z 5

Čtivá historická detektivka. Přímočarý vyprávěcí styl typický pro literaturu pro mládež, ale jako příjemná oddechovka potěší i dospělého čtenáře.

Lulla71
25.02.2014

Moje chyba, že jsou sáhl po této knížce:) Nejsem cílová skupina. Klukům mezi 10-13 lety se to asi líbit bude. Pokud je to pro ně, je to slušná kniha.

Sarah01
06.02.2014 4 z 5

Jednoduché, ale čtivé. Koupila jsem ji 12ti letému synovi k narozeninám a myslím si, že se mu bude líbit. Já ji přečetla za chvíli.

DanielaH
23.01.2014 3 z 5

Kniha s mnoha zápletkami šťastným a otevřeným koncem.

MarieŽ
21.12.2013

OK - líbí se mi tato kniha

Shardlake
09.10.2013 4 z 5

Svižný a poutavý děj, kdy jsem knihu doslova hltala od začátku až do konce. Oldřich z Chlumu se svou družinou opět nezklamal a rozmotal všechny vraždy a záhady. Doporučuji!

Aenag
17.11.2012 4 z 5

Kniha má výbornou zápletku a české prostředí je velmi příjemné. Ale zfilmování dle mě nedopadlo nejlépe, bez přečtení knihy, se ve filmu nedá orientovat.

Dandulka
25.02.2012 5 z 5

Nádherná kniha a film je taky skvělý, doporučuji!