Králův dluh

Králův dluh https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190650/kraluv-dluh-190650.jpg 4 488 488

Píše se rok 1266 a český král Přemysl II. Otakar podporuje slabého císaře Richarda Cornwallského. Za to obdrží úřad, který spravuje císařovo jmění na východ od Rýna, a vzápětí se s jeho tichým souhlasem zmocní Chebska. Tamní měšťané s tím nesouhlasí, ale nemají sílu, aby tomu zabránili. Vzápětí se vytasí s listinou, podle které půjčilo jejich město Cheb českému králi Václavovi I. obrovské množství peněz a tyto peníze jim České království stále dluží. Správce královské pokladnice si však pamatuje, že dluh byl splacen a existuje o tom příslušná listina. Jenže nikdo ji nedokáže najít a vzápětí kdosi správce královské pokladnice zavraždí. Český král volí řešení, které považuje za nejrozumnější - povolá správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu.... celý text

Standa24
11.11.2018 4 z 5

Další pohodové čtení z pera pana Vondrušky. Tentokrát se dozvíme i něco více o Otovi a jeho rodině :-)

pompačka
06.10.2018 5 z 5

Pěkná kniha přečteno jedním dechem .

Jaruš7
02.07.2018 5 z 5

Byla to má zvuková kulisa na pár dní a báječná.
Takhle vykonstruovat příběh, klobouk dolů, můj obdiv pro vzestupnou tendenci laťky náročnosti.
Králův dluh je situace na níž lze vydělat, ale zabezpečit, aby to bylo zákonné lze jen nezákonností, a tak je v akci postav jak ve velkofilmu , tudíž mordy jsou tu nevyhnutelné.
Citát : " I když nás (Děčínsko) připojili k Českému království, pořád je tu pořádek."
"My jsme slušná rodina tady nikdo psát neumí."
První věta "Mé ženě Aleně" - dárek cenný a pro čtenáře mimořádný.

witko
16.06.2018 4 z 5

Příběh ubíhal svižně a mě v podstatě víc zajímalo, jestli Ota užene Světlanu, (nebo ona jeho), než kdo stojí za zločinem.

babystar
24.05.2018 5 z 5

Další zábavné čtení týkající se nově získaného Chebska a královského dluhu, který král sice zaplatil, ale peníze do Chebu nedorazily. Oldřich z Chlumu musí zjistit, co se s penězi vlastně stalo. Kde je více úředníků pohromadě, tam se kují pikle a intrikuje ostošest a nejhorší je to snad na královském dvoře. Osvěžením příběhu je napínavé mimopražské vyšetřování, které provádí panoš Ota tentokrát doprovázený Světlanou.

Ereniss
15.04.2018 5 z 5

Po dlouhé době zase díl, od kterého jsem se nemohla odkousnout.

V28
16.02.2018 5 z 5

Kujme pikle, kujme pikle a snad si Přemysl II. Otakar nepřizve Oldřicha z Chlumu a jeho partičku. Tady není co řešit, opět je to čtivé i zábavné, ale hlavně odpočinkové čtení. Možná je škoda, že Světlana se neobjevuje v této sérii častěji, jako náhrada tradičně svedené sklepnice byla pro příběh zábavné osvěžení.

jindrich7442
04.12.2017 4 z 5

Bohužel musím ubrat opět jednu hvězdu, ačkoliv už jsem srozuměn s tím, že se nelze držet historických faktů do očí mi od počátku bušilo několik excesů. V cestopisném díle Abatyše z Assisi (1255-1256) byl zavražděn ještě jako vyšehradský probošt Wilibald Odo. Zde(1266) však zázračně Wilibald Odo ožívá z mrtvých a zastává úřad královského kancléře. Druhé "fópá" s královským komořím, neboť zde komoří Pešík, údajně jako inventář královského dvora, jelikož úřad zastával již za krále Václava I., ale v díle Znamení Jidáš (1254) vystupuje jako komoří Bohuš ze Švamberka.

martas79
26.11.2017 5 z 5

Oldřich s Otou a Divišem rozmotali i tento zapeklitý uzel z Chebska.

Hotovson
13.11.2017 5 z 5

Další velmi čtivá knížka ze série Hříšní lidé. Panoš Ota se tu k mému překvapení držel dost nečekaně zkrátka :-)

Vesmich
19.03.2017 3 z 5

Knihu nabízela audiotéka v 50% slevě a tak se mi hodila do auta na cesty. Poměr kvalita:cena byl vyvážený, nicméně nebudu cílovou skupinou. Superman Oldřich, nositel veškeré krásy ducha i těla, kulturista intelektuál, dedukující i nededukovatelné, mi přišel přeci jen trochu moc. Jeho stárnoucí panoš, umějící číst, psát, šermovat, kopat, myslet a květnatě moudře hovořit, byl trochu nudný. To jsem porozuměla, že jsou nosné postavy celé série, stejně jako voják Diviš, sympaťák. Zápletka příběhu byla zajímavá a nenechávala mě lhostejnou a zlouni byli dostatečně zlí a proradní. Bezpečně vím, že si z děje nebudu za dva dny pamatovat nic a kdybych si to pustila za měsíc znovu, bude pro mě děj opět nový, což má rozhodně své výhody.

Majdule
18.03.2017 4 z 5

Další příjemné, byť ničím nevybočující počtení. Hezký jazyk, zajímavá zápletka okořeněná ochutnávkou života u dvora, kterému se Oldřich z Chlumu většinou vyhýbá, prostě mimořádně příjemný oddech. Ale za mě to Vondruška jindy umí ještě o kousek líp.

Francoa
13.09.2016 4 z 5

Četlo se mi dobře a docela jsem se bavil.V těchto dobrodružně detektivních příbězích nečekám žádnou historii a nehledám hned jestli to bylo tak či onak.O tom napsal autor Vondruška jiné knihy.

Juri81
08.09.2016 1 z 5

Kniha je jako jedna z mála čtivá, absence vaty je vítána. Co se slohu týče, je to jedna z těch autorovo lepších. Stačilo by jen vyměnit některá jména za fiktivní a dostali bychom se nad tři hvězdy, jenže na to už asi nezbyla fantazie. Za Viléma z Landštejna jsem autora už peskoval dvakrát, ale jelikož si ho nadobro zasadil do svých vlastních dějin, je potřeba to znova přetrpět. Co ale není možné přetrpět je fakt, že z nás Vondruška dělá "ono tupé zvíře". Popřel zde téměř vše, co se odehrálo v Tajemství abatyše z Assisi. Do všeho se v té své zmatenosti úplně zamotal.

helenkan
13.06.2016 5 z 5

Nic jiného napsat nemůžu než, opět skvělé čtení. Od začátku do konce napínavý,zamotaný,záhadný a ani chvilku nudný příběh.

hanča34
16.04.2016 4 z 5

Vlastimil Vondruška je můj oblíbený autor, hlavě jeho Přemyslovské epopeje. Tato "detektivka" je tak složitá, že jsem měla pocit, že i autor se do děje trochu zamotal. Ale přesto čtivé a hlavně spravedlnost zvítězila.

R.E.M.
08.04.2016 3 z 5

Oldřich z Chlumu je asi nejsympatičtější postava, kterou autor přivedl na svět. K tomu přidal úžasnou, velmi vtipnou Světlanu, dceru purkrabího, zábavného Otu a dobrácky hartusícího Diviše, chránícího čest své neteře proti všem, dokonce i proti vůli samotné neteřinky :-).
Příběh Králův dluh patří k těm nejlepším detektivkám, co jsem od autora četla. Příběh má dobrou zápletku, vtip, spád i logické vyústění (v případě, že člověk čte tuto detektivku izolovaně), jinak mohou vadit rozpory s jinými díly série.

Pak je tu ovšem jedno velké ALE, které mi požitek z četby neskutečně kazilo. Patrně tušíte, že jde zas o autorovy historické nesmysly. Nad mnoha věcmi se povznesu, ale aby mi V. Vondruška cpal Viléma z Landštejna jako purkrabího Přemysla Otakara II, tak to je na mě moc. Po opětovném čtení jména purkrabího i mě, kliďase, málem chytal amok a chuť vyhodit knihu zavřeným oknem ven. :-)) Do háje, kdyby tam použil nějaké fiktivní jméno, nenapíšu ani popel, ale takto mást čtenáře. Fakt by mě zajímalo, proč VV (nejen v této knize) tak zachází s historickými fakty. Tajně nenávidí vystudovanou historii? Baví ho tahat čtenáře za nos? Nebo zkrátka pragmaticky, aby zaujal čtenáře, použije libozvučné jméno bez ladu a skladu v nesmyslných souvislostech?

Za příběh bych dala 5 hvězdiček - pobavila jsem se, přečetla skoro "jedním dechem", ale za historii bych s chutí napařila odpad, chvílemi se mi dech vztekem zadrhoval :). Tak co s celkovým hodnocením udělám? Dám za tři, ale jen z protekce, především za Oldřicha a Světlanu.

ivoiro
01.02.2016 5 z 5

Nemůžu jinak, jenom opět ocenit další knihu z této série.

Fillipa
22.10.2015

Věčná škoda, autorovi skutečně nějak uniklo, že jednoho z vysokých královských úředníků nechal zemřít již dlouho před rokem 1266. Tento díl nechám bez hodnocení :-(

Henriette
05.08.2015 4 z 5

Další pěkné dobrodružství Oldřicha a jeho společníků. Pátrání v Praze mám ráda a ani tentokrát nezklamalo.