Hříčky o královnách

Hříčky o královnách https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5146/bmid_hricky-o-kralovnach-7OT-5146.jpg 4 30 8

Současnost má své české autory a leckdo hltá ty, co s pohledem upřeným do časů totality hledají její dílem pitomé, dílem humorné stránky. Anebo si čte o sexu legračních hrdinů. Nebo má slabost pro titány naší literatury, co začali být známí už v letech, kdy u nás skončil "nylonový věk" a zbyly jenom "směšné lásky". Mezi těmi všemi lze najít i jméno OLDŘICH DANĚK (1927-2000). Bůhví, proč taky nepatří k titánům. Snad proto, že se jako dramatik, scenárista a prozaik věnoval tak často dějinám. A lidé si dnes cení spíš autorů, kteří se věnují přítomnosti či aspoň historii natolik čerstvé, že si ji mnozí pamatují. Zatímco Daněk si uměl pro látku sáhnout i do antiky a středověku. Ale pozor! Jeho poselství může přesto mluvit nahlas, zvlášť když se týká rozhodování a osudů mocných. Tady už je přece jedno, jaký se píše letopočet; mechanismus rozhodnutí a volby je věčný, pořád jde o mocenský cíl, o vliv a někdy i o život. Daněk o tom vypráví jazykem dramatika s břitce psanými dialogy a věty má doslova sametové. Ostatně - přesvědčte se o tom sami.... celý text

kačaboušek
20.03.2024 5 z 5

Geniální Oldřich Daněk nikdy nezklame ve svých exkurzech do minulosti

Naďa2411
25.01.2024 odpad!

Akniha poslechnuta jako rozhlasová hra a vůbec se mi nelíbila. Děj o královně Kateřině Veliké. I když mám historii ráda, toto mi nesedlo.

Evina.Cetba
02.11.2021 3 z 5

Mám ráda pohled do historie, tento nadhled, mírný humor a nadsázka mi ovšem úplně nesedl. Speciálně u historických postav nemám humor příliš ráda. Poslechnout se to přesto dalo.

Jája92
26.10.2020 4 z 5

Historie velmi důležitých královen a nejen jich je podána poutavou i zábavnou formou, i když drobné nedostatky by se tu a tam jistě našly, ale ani to nebrání v pohroužení se do dávné minulosti.

Kuža007
21.03.2020 5 z 5

Zajímavě a vtipné podaná historie.

4444913
18.10.2019 5 z 5

Mám to vydání z roku 1995,nevím jestli toto není nějak přepracované,ale knížka se mi moc líbila.Vybírá takové drobné epizodky ze života známých královen které jsou jakoby nepodstatné ale hravé a podané s nadhledem.

MarkétaLore
01.09.2015 5 z 5

právě dočteno, a líbilo
Líbila se mi Císařovna na chvíli, i když nevím, jestli měl Vilém druhý tolik společného s Hitlerem, jak si pan Daněk myslí. A nechápu proč nemá rád Prusko.
Líbila se mi nevěra po Císařsku, protoře Oktávie nechtěla vidět svoje stoupence na kříži.
Líbil se mi jeden den velkokněžny, byl takový veselý a Ruský.
Líbili se mi i Královnini psi, bylo to takové Anglické, ale to nejhezčí si Daněk nechal nakonec. Ps- pokud máte tipa, kde se na to dá podívat, tak mi prosím napište, na youtube je jen Zdaleka ne tak ošklivá , jak jsme si původně mysleli.

Venezia

3. Jeden den velkokněžny /o budúcej Kataríne II./,
4. Nevěra po císařsku /o Octavii, Nerovej žene/,
5. Dva pokoje ve Versailles /o Márii Antoinette a madame du Barry/,
6. Císařovna na chvíli /o pruskej kráľovnej Viktórii/,
7. Vzpomínka na Hamleta /o Klaudiovi, strýkovi Hamleta/.
Najvtipnejšia je Jeden den velkokněžny, Daněk určite vychádzal z Pamětí Kateřiny II.
a najzaujímavejšia Vzpomínka na Hamleta, kde Daněk prichádza s inou verziou známeho príbehu.
Ja som najprv videla seriál a potom som objavila knihu, ale vydanie z roku 1995 s fotkami zo seriálu. Odporúčam.