Hrdinové železné opony

Hrdinové železné opony https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109573/hrdinove-zelezne-opony-109573.jpg 4 20 2

Útěky do svobodného světa s pomocí neobvyklých technických prostředků, v letech 1949-1989.

Přidat komentář

Nočnípták
30.01.2022 3 z 5

Tady myslím, že nejlépe vystihuje knihu slovo fascinující. Aspoň já byla všemi těmi příběhy fascinována. Některé jsou známé, psalo se o nich už vícekrát, ale o některých jsem četla poprvé. Je zde bohatá fotografická dokumentace. Také je tu však dost překlepů a nesrovnalostí.

Inozuka
12.09.2015 5 z 5

Fascinující kniha popisující nejrůznější a nejroztodivnější pokusy o útěk z totalitního Československa na Západ. Kniha je rozdělena do několika sekcí, podle použitých prostředků. První se zabývá útěky dopravními prostředky, včetně obrněných vozidel sériové i vlastní výroby. Zde nejvíce vynikají pokusy Václava Uhlíka a jeho vlastnoručně vylepšeného stařičkého rakouského obrněnce, Helmut Totzauer a jeho obrněný jeřáb a vlastnoručně postavený "tank" Vladimíta Beneše. Z jiných dopravních prostředků je nesmírně zajímavý únos celého vlaku do Rakouska. Samostatná kapitola je věnovaná i netradičním prostředkům sloužícím přechodu silně střežené hranice: štafle, chůdy nebo vozíky pro jízdu po zemnících vodičích vedení vysokého napětí.
Další část se věnuje pokusům o překonání státní hranice tvořenou vodními toky, kde absolutně vládne fascinující příběh života Krále Dunaje Karla Brabce. Neméně dramatická je i kapitola věnovaná pokusům o těk vzduchem. Vedle monstruózní akce úletu tří dakot čs. aerolinií pilotovaných veterány z čs. perutí RAF je zde popsáno i několik akcí za pomocí doma ušitých balónů nebo upravených rogal.
Poslední část se pak věnuje pokusům o útěk občanů jiných socialistických zemí vedených přes naše území. Zde čtenář najde výčet řady pokusů východních Němců projet hranici schovaní v nejroztodivnějších částech osobních automobilů (včetně motorového prostoru nebo nádrže) či snahu jiných zdolat ostrahu hranic v železničních vagónech v důmyslných úkrytech pod převáženým tovarem.
Kniha se čte doslova jako dobrodružný román. Až je někdy člověku líto, že autor hned na začátku prozradí poentu celého příběhu. K pochopení odvahy a odhodlání lidí snažících se dostat z totalitního státu do svobodnějšího světa dopomáhá i bohatá fotodokumentace. Malinkou kaňkou na kráse je ne moc důsledká editorská práce, které uniklo pár překlepů a opakujících se slov. Těším se na další díly...