Hrad

Hrad https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195803/bmid_hrad-kT8-195803.jpg 4 127 33

Mezi bratranci Howiem a Dannym byl vždycky zvláštní vztah. Když byli malí, byl první tím „divným“ dítětem – byl tlustý a bledý, zatímco Danny byl zlatý hoch, co všechno umí. Po letech je to přesně naopak: z Dannyho je flákač, který zklamal rodiče, zatímco Howard úspěšně obchoduje s akciemi, má rodinu a – zrovna koupil hrad. A když Danny dostane od bratránka nabídku, aby mu pomohl předělat tuhle zříceninu na luxusní hotel, přijímá od něj letenku a přistává kdesi ve střední Evropě. Brzy ale získá pocit, že se z hradu už nikdy nedostane, neboť se mu Howard zřejmě mstí za to, co mu provedl v mládí… Fascinující styl vyprávění, alternativní pohled na svět a v neposlední řadě zajímavá lokalita a prostředí, to vše dělá z románu napínavý a čtivý příběh, kterému nechybí citlivě vylíčený milostný vztah ani magické prvky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Keep , 2006

Měňavka
08.07.2017

Kniha se moc dobře četla. Zaujalo mne, že se prolínaly dva příběhy a člověk musel přemýšlet nad tím,co je skutečnost a co ne. Také si musíte leccos domyslet. Konec mne bohužel strašně zklamal, protože to bylo, jako kdyby jste začali větu a uprostřed skončili. Autorka chtěla dát prostor čtenáři, aby si konec domyslel, ale mě se to tak bohužel nelíbilo :(

elenai
22.06.2017 4 z 5

Přistupovala jsem ke knize s velkou obezřetností, ale byla jsem velmi mile překvapená. Začátek je, pravda, trochu pomalejší, člověk má problém vcítit se do postav. Ovšem od nějaké padesáté stránky to byla jízda! Všechny ty časové roviny, ta spletitost, vztahy mezi postavami, super! Na konci všechno dokonale zapadlo do sebe. Pravdou je, že autorka nechává čtenáře dost tápat a taky si člověk musí hodně domýšlet, ale to je na tom to kouzelné. Můžete si vytvořit svou představu o tom, jak to nakonec dopadlo. Já tedy sice moc nejsem fandou otevřených konců, ale k téhle knize mi to prostě sedí.

mari.seri
08.02.2017 4 z 5

Ze začátku mne kniha moc nenadchla, ale postupem stránek jsem si k ní našla cestu a ve výsledku se mi celkem líbila. Zajímavý styl vyprávění, prolínaní příběhů, realita vs. fikce,...a nakonec jsem litovala, že je už konec. Líbilo se mi, že konec není vyloženě daný, každý si může lecos domyslet a nechat na své fantazii, co se dále s hrdiny dělo :-)

David_Vesely
21.01.2017 4 z 5

Dobrá kniha, i když má své mouchy. Musím pochválit promyšlennost a popis charakteristiky a okolí! Opravdu dobrá knížka, na kterou si ale musí udělat každý čtenář svůj názor! :-)

RamonVarga
19.09.2016 5 z 5

Naprosto unikátní zážitek.

RamonVarga
18.09.2016 5 z 5

Zatím v polovině a moc se mi líbí styl vyprávění a prolínání dějových linií z - SPOILER ALERT - vězení!!!

Janek
21.04.2016 4 z 5

Svérázný text, který mi umožnil balancovat na hraně mezi realitou a fikcí, mezi bděním a sněním.

milunka21
27.03.2016 3 z 5

Divná to kniha :-D vůbec nevím co si mám o ni myslet,ani nevím jestli se mi líbila nebo ne ale hltala jsem ji :-D

Alena_S
28.01.2016 5 z 5

S touhle knížkou to bylo smutné loučení, když skončila. Strávila jsem s ní moc pěkné chvíle. Jde o strukturu příběhu v příběhu (a po příběhu), ale oboje to spíš rozšiřuje, než že by se rušily navzájem, a i když mi žádná z postav nepřirostla k srdci, překvapivě to celku na atmosféře vyprávění neubírá. Určitě doporučuju aspoň zkusit. :)

Disease
02.03.2015 4 z 5

Přesně jak píše Thessaloniki, chce to překonat ten začátek a pak už se to čte samo. Z hlediska struktury a formy je to opravdu nevšední záležitost. Asi časem dám druhý pokus o Návštěvu bandy rváčů, kterou jsem napoprvé odložil.

Basti06
22.01.2015 2 z 5

U cteni tohoto romanu me nekolikrat napadlo, zda autorka mela pri jeho psani jasnou predstavu a uceleny koncept o myslence, strukture a pribehu. I kdyz se v knize najdou velice prijemne momenty, jako celek pusobi nevyrovnane. Jakoby se autorka nechala tu a tam unaset surrealitou a nonsensovou poetikou, coz ji ale prilis neprospelo. Srovnani s Kafkovym Zamkem je dost scestne.

Annicka
11.09.2014 3 z 5

Ze začátku mi tato kniha přišla děsná - podivné prostředí a ještě podivnější postavy. Do toho se začal do příběhu míchat ještě příběh vypravěčův. A přímá řeč nebyla uvozena uvozovkami, ani ničím jiným (což je obvzláště u dialogu střídaného ještě s myšlenkami hlavního hrdiny poněkud obtížné na čtení). Pak se mi ale kniha zničehonic začala líbit. Na podivný styl i podivné postavy jsem si zvykla.
Jenomže kniha končí kapitolou, která se ke zbytku knihy vůbec nehodí. Neříkám, že je lepší nebo horší. Pouze je napsána normálním stylem, což se k prvním dvěma částem knihy vůbec nehodí.

Thessaloniki
15.07.2014 5 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se do knihy pořádně dostal (snad to bylo tím, že už jsem měl nějaké indicie - kniha mi byla doporučena; snad tím, že typ písma z Odeonu nemám příliš v oblibě), leč okolo strany 48 se to zlomilo a od té doby mi text krásně plynul a jednotlivé fragmenty příběhu do sebe začaly zapadat. Řada výjevů a situací se však dala interpretovat vícero způsoby (záleží tudíž především na čtenáři), a to mě bavilo.
Bylo to, jako bych byl příjemně opilý a skládal puzzle.
V knize by se daly najít i drobné paralely - kupř. ke Kafkově Zámku (některé situace) či ke Klímově Utrpení knížete Sternenhocha (některé halucinační a snové výjevy). Také k Fowlesově Mágovi (viz doslov).
Suma sumárum: kniha mě nadchla (nevšedním způsobem vyprávění, atmosférou, situacemi, dialogy) a z mého pohledu si zaslouží nejvyšší hodnocení.