Hraběnka

Hraběnka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45364/hrabenka-45364.jpg 4 33 13

Příběh o ženě, jejíž osud zásadně ovlivňovaly dějinné události od 2. poloviny 30. let 20. století až do srpna 2002. Půvabná dívka vyrůstající na zámku, kde její rodiče pracovali ve službách francouzské hraběnky, se zamiluje do jejího syna, který se vrátil po studiích z Paříže. I on k ní chová vřelé city, a tak se vezmou vzdor hraběnčiným protestům. 2. světová válka, únorový převrat 1948 a hlavně těžká 50. léta se zásadně odrazí na jejich materiální situaci, ovšem ze všeho nejhorší je stav, v němž se manželé ocitnou poté, co jeho propustí z pracovního tábora. Počáteční radost z vytoužené dcerky vystřídá zoufalství, takže nakonec spáchá sebevraždu. Mladá "hraběnka" tak zůstává s dcerkou sama. Do jejich dalšího života znovu razantně zasáhnou dějinné události: srpen 1968, sametová revoluce 1989 a nakonec povodně v létě 2002. Dějem románu jsou hrdinčiny vzpomínky bohatý život plný vzestupů i pádů, který prožila. zdroj: mlp.cz... celý text

Emik87
23.02.2024 5 z 5

Obvykle mi tyhle příběhy moc nesedí, ale tady se povedlo autorce sepsat život hlavní hrdinky tak poutavě, že nejde nedat plný počet bodů.

JancaMia
06.02.2023 5 z 5

Kdybych nevěděla že knihu napsala Zuzana Francková, řekla bych že knihu napsala Helena Šmahelová, Jana Poncarová, Karin Lednická (tak příjemně se četla). Aneb život Anny (kterak se chudá dívka stala šlechtičnou, řeklo by se pohádkový osud ale ..) který kráčel padesáti lety českých dějin (se všemi nepříjemnosti té doby). Knihu rozhodně nedám z ruky.

Amneris
28.04.2022 5 z 5

Tak tato kniha mě hodně bavila. Příběh dívky, která se stala hraběnkou a popisuje prakticky půl století českých dějin z pohledu vlastního života. Rozhodně povedená kniha od autorky.

Tiffany
27.11.2018 4 z 5

Knížka se mi moc líbila. 50desát let naší historie v kostce.. cca r. 1939 - 1989 ..., vzestupy a pády, radosti i útrapy... očima hraběnky Anny Lever, která to neměla ,navíc se svým hraběcím titulem, vždy jednoduché. Co do osudů české šlechty v těchto pohnutých časech, mi příběh hraběnky připomněl knížku Jiřího Holuba - Zádušní mše za hraběnku.

Damato
03.04.2018 4 z 5

Vyloženě podpásovka , protože knihy typu " JAk švadlenka ke štěstí na zámku přišla" jsem nečetla a tak když mi ji kamarádka dala s větou: "hele vrať ji zítra za mě do knihovny- čtení bylo supr, klidně na ni koukni ", dala jsem ji do kabelky nepovšimnutou. Ale večer mi to nedalo a jen zlehka nakoukla- no dnes a v půl druhé ráno jsem zhasínala...
Začátek je teda limonáda , ale psaná celkem bez patosu a to se mi vcelku líbilo. Popis války , února 48 a padesátých let byl supr- takže zas takový slaďák to nebyl a četlo se to celé jedním dechem.

Ann98
15.11.2017 5 z 5

Velmi dobře popsaný život té doby. Hlavní hrdinka Anna byla opravdu silná osobnost, která i přes svůj zlý osud dokázala být milá a spravedlivá. Historie se bohužel neustále opakuje, proto je dobré ji znát. Jedna z těch povedenějších knih od autorky.

Kerberos
30.06.2017 4 z 5

Paní hraběnce život moc nevyšel,ale v té době to asi jinak ani nešlo.

EvikU.
09.04.2017 5 z 5

Dobře zpracovaný historický romantický čtení.

kamila234
06.06.2016 2 z 5

moc mne kniha bavila.

polly43
18.11.2015 4 z 5

Knihu jsem si se zaujetím přečetla a doporučuji k přečtení.

TaLu
11.08.2015 5 z 5

Opravdu tak trochu jiné čtení od autorky, o které jsem si zvykla přemýšlet jako o autorce dívčích románků.
A o to větším překvapením byla tato kniha.
Velmi dobře zpracováno.
Doporučuji.

1v8na
24.10.2014 4 z 5

Příběh se mi velmi líbil. Opravdu byl založený na skutečných událostech. Anny mi bylo líto, hodně líto, nicméně dožila se uctihodného věku - osmdesáti let a radost jí dělala, jak dcera, tak i její vnučka

kika 13
25.11.2012 3 z 5

Pěkná knížka hezky se četla.