Hra o dědictví

Hra o dědictví
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480237/bmid_hra-o-dedictvi-iXp-480237.jpg 4 657 657

Avery Grambsová má jediný cíl – přežít střední školu, získat stipendium a vypadnout. Její plány však naruší smrt, miliardáře Tobiase Hawthorna, který odkáže veškerý svůj majetek právě Avery. V čem je háček? Avery ho nikdy v životě neviděla a nemá ani tušení, co byl zač. Aby převzala své dědictví a zjistila, proč jí bylo odkázáno, musí se vydat do sídla rodiny Hawthornových. Bohužel pro Avery bydlí v tomto sídle Tobiasova rodina, a ta si připadá podvedená. Včetně Tobiasových čtyř vnuků: geniálních a nebezpečných kluků, kteří žili celý život v domnění, že jednoho dne zdědí dědečkův majetek právě oni. Avery se tak propadá do světa plného bohatství a intrik a sama musí přijít na to, jak tuhle hru hrát, aby přežila.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Inheritance Games , 2020

DericCaster
30.04.2022 4 z 5

Tak za mě je to fajn oddechová knížka u které nemá moc smysl přemýšlet. Prostě se jen nechat vést dějem, který není nejak hlubokomyslný, ale ani nudný. Nakonec jsem byl i zvědavý jak to vlastně skončí.

skipiii
30.04.2022 4 z 5

Je znát, že je to určeno spíše mladším čtenářům z pohledu vykreslení postav, dialogů a vlastně celého konceptu příběhu. Nicméně, bavilo mě to. Hádanky, tajemství, tajné chodby a obří sídlo Hawrthornů. Určitě se pak pustím i do pokračování, protože otevřené konce si to žádají.

HermanekB
28.04.2022 5 z 5

No, tak tahle knížka byla opravdu velké a příjemné překvapení. Původně jsem se do ní nechtěla pouštět, ale kladné recenze mě přiměli ji alespoň zkusit. Rozhodně tohohle rozhodnutí nelituji.
Hry, záhady, překvapení... to všechno tvořilo skvělý celek.
Až na romantickou linku. Ta tam nějak nefungovala a já si nejsem jistá, jestli to byl cíl anebo to prostě haprovalo. Věřím ale, že v dalších dílech to bude lepší.
Přečteno bylo téměř jedním dechem, kapitoly byly příjemně krátké, autorka se na ničem zbytečně nezdržovala a ubíhalo to jak na běžícím pásem.
A TEN KONEC?! Tak ten mě skutečně dostal. A pořád čekám na výsledky testu, který psala Avery, myslím, hned ve druhé kapitole. Tahle kniha mě přinutila myslet nad každou drobností a přikládat jí větší význam. Test na začátku knihy asi ničím speciální nebyl. Škoda :D
A kluci Hawthornovi? Každý z nich je jiný a to mě na nich bavilo, a hlavně se v ničem nepodobají ostatním postavám, o kterých jsem četla. Oblíbila jsem si každého z nich, ale nejméně mám ráda Jamesona. Vytáčel mě tou jeho neustálou ublížeností. A Avery je skvělou hlavní hrdinkou, se kterou se člověk nedokáže nudit!

I přes romantickou linku musím dát pět hvězdiček, moc jsem se u toho bavila *****

tyrkysoveknihy
24.04.2022 4 z 5

klíčová slova: YA, contemporary, bilionář, dědictví, 4 bratři, velkolepé sídlo, záhady, hádanky, pasti, tajné chodby, romance, temné tajemství, nebezpečí, pokání, smrt, soukromá škola, právníci

trigger warnings: alkohol, domácí násilí (emocionální/fyzické) mimo stránky, zobrazení krve a fyzických zranění, manipulace, opuštění rodiči, zobrazení smutku a ztráty, smrt blízkého/člena rodiny (včetně rodičů/prarodičů), násilí se zbraní, vražda/pokus o vraždu

Myslím, že fakt, že jsem Hru o dědictví zhltla za dva dny mluví úplně za vše. Minimálně za to jak čtivá tato kniha je. A navíc má dosti krátké kapitoly díky kterým máte ještě větší pocit, že to řádně odsýpá. Zápletku a hádanky to má skvělé a vážně by se mi líbilo žít v domě plném tajných chodeb a skrytých nápověd. Šokující mi závěr nepřišel, ale strašně mě bavilo postupné odhalování všech stop. Celkově se mi moc líbila ta tajemnost a napětí. Užívala jsem si jak pátrání Avery tak milostnou linku, která se nám pomalu ale jistě mění na milostný trojúhelník. No a vlastně mi to vůbec nevadí. Žiju pro knižní drama.

Postavy jsem si zamilovala. Avery mi byla sympatická a nechtějte po mě, abych si vybrala, který z bratrů Hawthorneových mě zajímal a bavil víc. Možná trochu vybočuje Grayson, aneb pan “jsem vždycky vážný a nic mě nerozhází” protože si myslím, že pod tím jeho odtažitým zevnějškem zuří hurikán emocí. Takovým knižním hrdinům propadávám poměrně snadno. Jameson je oproti němu emoční jízda na horské dráze i navenek. Je to prostě bad boy, který s Avery vlastně hraje takovou hot & cold hru, která vám nemusí, ale také může jít na nervy. Třetí bratr Xander je takové… veselé zlatíčko a zároveň tak trochu “tichá voda břehy mele” ale jak to v tomto případě myslím vám nevysvětlím. Budete si to muset přečíst. No a nejstarší bratr Nash… to je taky číslo, dost ochranitelské číslo se záchranářským komplexem. Velkým plusem je, že jsem neměla vůbec žádný problém od sebe bratry rozlišit. Nepletli se mi a za to má kniha palec nahoru.

Jediná nevýhoda je asi v tom, že na konci prvního dílu nedostanete všechny odpovědi. Dozvíte se část - dost promyšlenou část, která byla v přípravách v podstatě celé roky - a na zbytek si musíte počkat na pokračování.

Můj finální verdikt je, že Hra o dědictví je super svižné a extrémně chytlavé YA počteníčko. Není to ve všech směrech perfektní (kvůli drama, pochopitelně), ale je to děsně návykové. Kde mám druhý díl???

PS: http://edicni-plan.euromedia.cz má u pokračování uvedený říjen 2022. Tak snad to klapne.

Za výtisk knihy k recenzi děkuji Yoli a Knižnímu klubu.

Ambo
22.04.2022 1 z 5

Asi nejsem cílovou skupinou. Kniha mi přišla hloupá, hlavně chování postav.

Gabetka
22.04.2022 4 z 5

Hádanky, šifry, záhady a tajné chodby v tajemném sídle? Tu knihu jsem si prostě musela přečíst. Nejsem cílová skupina, ale žánr YA mi nedělá problém, naopak ho docela vyhledávám. Takže to může být rozhodující. Mě kniha i sympatická Avery chytly za srdce od první stránky. Děj svižně odsýpal, napínavý a bez hluchých míst, s nádechem romantiky a zmatených pocitů ohledně přitažlivosti. Závěr byl vcelku nečekaný, za celou dobu mě to nenapadlo, ale přinesl víc otázek než odpovědí. Nezbývá tedy než netrpělivě vyhlížet pokračování. A běda jestli česky nevyjde.

Nikkiproch
19.04.2022 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu skvělé! Ohodnotila bych pouze jednou větou: a kdy že bude další díl?!
YA detektivka/mystery, od které se nedá odtrhnout, čte se úplně sama, asi poprvé mi byla sympatická hlavní hrdinka. Skvěle vykreslené postavy, skvělá zápletka. Super! 5/5

badliar_id
18.04.2022 4 z 5

"As awful as it sounds, money is power, and power is magnetic."

***
YA thrillery mě dost baví, takže jsem doufala, že toto nebude výjimka. A nebyla!
Tohle bylo vážně skvělý. Neskutečně mě to bavilo a nedokázala jsem přestat číst. Popravdě je to po dlouhé době kniha, kterou jsem četla pořád v kuse..
Už hned na začátku se toho začíná dost dít a za to dávám plus. Kniha je plná hádanek a otázek, takže pořád nad něčím uvažujete a snažíte se všechno vyřešit. U mě bohužel bez výsledku :D.. Pár věcí jsem předpovídala, to je pravda, ale jinak jsem měla v hlavě prázdno a čekala na konec knihy, který mi tedy moc nepomohl :D.
Avery mi sedla hned od začátku a já věděla, že jí bude čekat dlouhá cesta plná trní. Každopádně ona to zvládla na výbornou, ale bohužel to není konec její cesty. Ještě nás čekají dva díly :D.. Kdo mi sedl nejvíce z bratrů Hawthornů? No, všichni.
Začnu Xanderem. Tenhle kluk je vážně něco. Jsem na něho zvědavá ve dvojce. A taky mě zajímá jeho vztah s Rebeccou.
Nash toho má rozhodně ještě hodně nabídnout. A jeho ne/vztah s Libby mě taky dost zajímá. Jameson a Greyson. No, fakt si nedokážu vybrat a přesně proto nemám ráda knihy s milostným trojúhelníkem. Když si nedokážu vybrat já, jak to proboha dokáže Avery? To bude ještě zajímavý..
Přiznám se ale, že jsem ze začátku Graysona moc nemusela, tudíž jsem se více nakláněla k Jamesonovi. Teď je to ale zase jinak :D..
Když to shrnu, tak je to velice čtivý a krásně napsaný YA thriller. Krátké kapitoly vás nutí číst dál a dál (těm dávám jeden obří plus) a není kapitola kde by se nic nedělo..
Tuhle knihu můžu jedině doporučit.. 4.5/5 *

barbb8k
18.04.2022 5 z 5

Na tuto knížku jsem se hrozně těšila a jsem moc ráda, že mě vůbec nezklamala. Vlastně jsem od ní čekala méně, než jsem dostala.
Styl psaní autorky se mi neskutečně líbil, což se také ukázalo na čtivosti, protože jsem celou knihu přečetla během pár hodin.
Další věc, která se mi líbila, byla délka kapitol. Většina z nich měla maximálně pět stránek, což mi taky velice pomáhalo v tom, jak rychle jsem ji četla.
Příběh, prostředí a zápletky se mi strašně moc líbily. Opravdu moc se mi líbil popis domu, jeho zákoutí, tajných chodeb a všech záhad. Autorka má tuto knížku tak strašně dokonale promyšlenou!

Avery jsem si okamžitě zamilovala. Přestože mi na začátku připadala trochu naivní, později se z ní ale stala silná hlavní hrdinka a já si ji zamilovala.
Velice podobný názor jsem měla na bratry Hawthornovy. Na začátku jsem je opravdu neměla ráda, ale když jsem je začala poznávat, moc jsem si je oblíbila.

Celkově bych chtěla knížku všem doporučit. Nenašla jsem vlastně žádnou chybu, kterou bych mohla knize vytknout.
Pokud si chcete přečíst něco úžasnýho, tato knížka je pro vás.

Nelly
18.04.2022 4 z 5

Trošku zklamání - čekala jsem dospělejší knížku s mnoha rébusy, šiframi a tak, ale je to spíše pro teenagery, trošku dětinské, a tomu odpovídá i jednodušší styl, málo propracované postavy a nepříliš stupňované napětí či záhady. Třeba bude další díl povedenější. Za mne 3, 5 hvězdičky - ta polovina do čtyř hvězd je za obálku.

Kikina182
14.04.2022 5 z 5

Na Hru o dědictví jsem se neskutečně těšila a musím říct, že rozhodně nezklamala! Je to nádherný příběh, který je všechno možné jen ne předvídatelný. Myslím, že hlavní zápletku by neuhodl Sherlock Holmes. Navíc nechybí ani milostná zápletka, který ale zůstává v pozadí. Hezky tak dokresluje záhadnost celého příběhu, ale zároveň nepřebírá hlavní roli. Už se moc těším na druhý díl.

wotana
12.04.2022 5 z 5

Jením slovem pecka, už aby bylo pokračování.

Tessia
09.04.2022 5 z 5

4.5/5
Přečteno prakticky na jeden zátah. Už dlouho mě žádná knížka nepohltila tak, jako právě Hra o dědictví. Bylo to skvěle napsané, nepředvídatelné, extrémně návykové a nemělo to žádná hluchá místa. Krátké kapitoly v kombinaci s tím, že prostě potřebujete vědět, jak to všechno dopadne, vás nutí otáčet stránku za stránkou. Po delší době knížka, která z YA něčím vyčnívá (a to nejen tou krásnou obálkou). Těším se na další díl!

bupilla
07.04.2022 5 z 5

Tak toto bola pecka a ja potrebujem pokračovanie!!! :D
Pod nádhernou kúzelnou obálkou knihy sa skrýva ešte lepší príbeh :)
Obrovské staré sídlo s celou kopou tajomstiev, tajné chodby a tunely... ó, áno prosím :)
K tomu veľmi zvláštna rodina, ktorá v sídle býva a hlavná hrdinka, ktorej sa zmenil život v jednej sekunde o 180 stupňov a záhady sa na ňu len tak sypú... okrem iného. :)
Zaujímavé postavy, niekoľko tajomných liniek v príbehu, ktoré sa postupne vynárajú a rozvíjajú... a potom zrazu koniec prvej časti, jaaaj! :D
Odporúčam všetkými desiatimi a to nielen pre mládež, ku ktorej ja už dávno nepatrím :)
Poklad v mojej knižnici.

ydnac
04.04.2022 5 z 5

JSEM NADŠENÁ A MILUJI ZÁHADY :-)

Tuhle knihu jsem opravdu nechtěla pustit z ruky :-)
Avery má připadnout majetek Tobiase Hawthorna - miliardáře.
Podmínkou je, že 1 rok bude bydlet v jejich rodinném sídle s jeho čtyřmi vnuky a dalšími členy rodiny.
To vypadá celkem jednoduše, ale Avery se stává terčem útoků a na každém kroku je obléhána novináři.
Rodina Hawthornových také není zrovna nadšená, že Avery je dědičkou...
Vnuci zemřelého od něj už v dětství dostávali různé hádanky, rébusy, úkoly a teď začíná poslední Hra, do které jsou zapojeni všichni, včetně Avery.
Možná je indicie dovedou k odpovědím, které hledají...
Velice lehce se mi četlo a přesto jsem byla napjatá, jak to celé dopadne.
Bavilo mě hledání skrýší, hledání dalších stop.
Bavila mě Averyna kamarádka Max se svými "předělanými slovy" :-) to jsem se hodně nasmála.
Bavila mě celá kniha !!!
K mojí smůle, jsem si až na konci přečetla, že se jedná o trilogii, ach jo a já NUTNĚ potřebuji další díl :-)
Doporučuji :-)

Mona-Lisa
04.04.2022 3 z 5

Čekala jsem oddechovku z YA, která nebude plná žánrových klišé. A to se mi do určité míry splnilo.
Narovinu- člověk může mít spoustu výhrad. Moc rychlá adaptace hlavní hrdinky na šílenou situaci nebo celkově nevěrohodné jednání postav. Ale vem to ďas.
Do výčtu mohla přibýt předvídatelnost děje, ale světě div se, nestalo se tak.
Proto hodnotím silnými třemi hvězdami.
Místy je to roztáhle, plné dvojsmyslných flirtovacích potyček, ale hlavní je tu záhada, proč děvče z Nemanic k milionům přišlo.
Sedmnáctiletá cizí holka a rodina zemřelého, která se snaží zjistit, proč vše spadlo do klína zrovna jí.
Starý pán umřel a čtyři vnuky spolu s Avery nechal luštit záhadu, při čemž nečekaně začnou létat jiskry vzájemně náklonosti a nestíháš sledovat, s kým vlastně nakonec skončí.
Jako oddechovku do autobusu nebo na deku k vodě doporučuju.

markej
29.03.2022 5 z 5

Knížka primárně určená pro mladší čtenáře (young adult), ale protože je opravdu velmi dobrá, zaujme i dospělého, který bude mít třeba chuť na změnu. Avery zcela nečekaně spadne do klína obrovské dědictví, a protože chce pochopit, proč si starý pán Hawthorne zvolil právě ji, když se nikdy nesetkali, ani nejsou příbuzní, začíná odhalování všemožných záhad a hádanek. Román se čte rychle, neboť má krátké kapitoly, udržuje vás stále v napětí, a ačkoli mi ke konci připadal už malinko překombinovaný, hodnotím vysoko a těším se na druhý díl (jedná se o trilogii).
Hodnocení: 4,5 ⭐ z 5 ⭐

happy19
27.03.2022 5 z 5

Nóó...toto mě chytlo a jak!
To bude ještě zajímavé,-)
Milióny otázek a nekonečno odpovědí,-)
Vážení!Hra teprve začíná...6,5,4,3,2,1..,-)
#teamG.

„Budoucnost není místo kam jdeme, ale které vytváříme.
Cesty nemají být nalezeny, ale vytvořeny.
A jejich vytváření mění tvůrce i jejich cíl.“

SimonaM86
27.03.2022 3 z 5

Asi jsem měla velká očekávání podle všech recenzí, ale můj šálek kávy to nebyl.
Začátek mě navandil, ale poté to šlo dolů. Přišlo mi to dost jednoduché nejen dějství, ale i postavy.
Za mě slabší průměr.

Culda
26.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Neměla jsem velké očekávání, ale o to víc jsem byla z knihy nadšená! :)
Všichni by čekali jaká to zase bude love story, milostné trojuhelníky apod... jedna nečekaná dedička, čtyři bratři (původní předpokladaní dědicové) :D :D ano ano něco maličko tam je přiznávám. :D
Ale více se řeší ona záhada nečekaného dědictví hlavní hrdinky a jaký to byl starý pán vlastně strašný pletichář. :D
Takže hádanky v hádance, šifry, hlavolamy aby jsme na konci knihy zjistili, že to není konec. :D
Druhý díl si určitě přečtu až bude, už jen kvůli tomu abych věděla jak to dopadne. :)