Hra na druhou

Hra na druhou https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451380/bmid_hra-na-druhou-ZE5-451380.jpg 4 96 56

Sedmatřicetiletá Nela, matka dvou kluků, se po letech potkává se svou spolužačkou ze střední školy Romanou. Romanin devatenáctiletý syn Ben se do Nely zamiluje. Hraje fotbal, stejně jako Nelini synové. Cestou ze soustředění havaruje s mladými fotbalisty autobus a hrozí, že Ben přijde o nohu. Nela zabojuje a žádá svého spolužáka lékaře, aby se pokusil Benovi nohu zachránit. Nela se nerovnému vztahu brání, je si vědoma věkového rozdílu a přes veškerou snahu Benovi nakonec podlehne. Naivně tak učiní v domnění, že tím přispěje k jeho rehabilitaci. Ben se po čase postaví znovu na nohy a díky své ctižádosti se vrací zpátky na hřiště. Příběh je vystavěný na vývojové křivce jednotlivých charakterů postav a dramatickém sledu událostí během jednoho roku. Nechybí emotivní pasáže. Konfrontace matky a milenky.... celý text

wendys93
01.10.2023 4 z 5

Co vy víte, možná právě pod vaší střechou nebo v domě naproti vám se dva lidi vášnivě milují. Nejen fyzicky, ale i emocionálně. Mají skvělej, vyváženej, harmonickej vztah, který je bezezbytku naplněn. Dost možná je tomu chlápkovi třeba padesát a tý holce možná třicet.
Nebo naopak.
Jí je něco ke čtyřiceti jemu slabejch dvacet. Nebo jim je oběma přes třicet a mají hromadu psů. Ať tak či onak, může nám to být jedno. Jejich život jejich vztah.
Kdo má právo jim/nám nebo zkrátka komukoli kafrat do toho, co je ve vztahu správný a co ne? Co je košér a co už je přes čáru? Co je morálně správný a co ne?
Takovéhle otázky si autorka klade ve své novele Hra na druhou. A nejen ty. Otvírá otázku morálky, zodpovědnosti, společenských norem a konzervatismu, posouvá hranice a ukazuje všem, že na tom, co si o nás kdo myslí by mělo záležet až jako na tom posledním.
Tohle bylo hrozně fajn čtení, který bych sice zařadila do toho oddechovějšího šuplíku, ale přesto měl celý příběh nápad, myšlenku, přesah a jasné sdělení.
Rozhodně můžu doporučit a jako bonus přikládám rozhovor s autorkou, který jsem teď vydala na svém blogu.

ROZHOVOR: https://vysvlecena.blogspot.com/2023/09/rada-bych-aby-me-knihy-do-budoucna-neco.html?m=1

Tesaknihy
14.09.2023 3 z 5

Nebylo to špatné, ale místy mi přišlo, že knihu psal někdo velmi mladý. Asi bych ji doporučila mladší věkové kategorii. Citáty v knížce jsou hezké a milostná linka se mi taky líbila, ale občas bylo malinko neuvěřitelné, jak hluboký vztah Nela s Benem měli. Některé dramatické části bych klidně trochu okleštila na jednodušší věty, abych jim lépe uvěřila, ale to je čistě můj názor. Knížka je celkem hubená, tak jsem ji přečetla za jeden večer a za mě jí i přes pár nedostatků doporučím.

nela3812
05.09.2023 3 z 5

Čtení této knihy ve mně vyvolalo pocit, jako by mi snad celý příběh vyprávěla blízká kamarádka. Četlo se to naprosto samo a čtenář tomuto příběhu ze života velmi snadno propadne. Autorka příběh vyplnila nejen sympatickým vyprávěním, ale také zajímavými citáty ze života a aktuálními myšlenkami, se kterými se dnes a denně ve svém životě potkáte. Troufám si říct, že právě to jsou důvody toho, proč si vás příběh okamžitě získá.

Ačkoliv jsem se do příběhu okamžitě ponořil a přečetla jej jedním dechem, chybělo mi tam hned několik věcí. Často jsem měla pocit, že nám někdo mimo utíkají důležité části děje v okamžicích, které tam nejsou popsány. Přesuny v čase jsou pouze v rámci dnů či týdnů, ale já bych ráda věděla, alespoň ve stručnosti, jako měla ty dny Nela myšlenky a co dělala. S ohledem na to, jaký vztah autorka popisuje si myslím, že se neobejde jediný den bez myšlenky, která se k tomu stáčí. A já bych tam ty myšlenky ráda viděla, ráda bych tam viděla to trápení a úzkost, která k tomu patří.

Také jsem postrádala více rozhovorů mezi Nelou a Benem. Na to jak hluboký je údajně jejich vzájemný cit, je tam až směšně málo rozhovorů, které by vedli právě oni dva. Proč o situaci více mluví? Veškerá komunikace probíhá spíše skrze oči a výrazy ve tváři. Opravdu reálné rozhovory o vzniklé situace vede Nela spíše s Romanou. Tyto rozhovory jsou ale věčné chození kolem horké kaše. Vím, že to tak někteří lidé mají ale dříve či později se dostanou k jádru věci. To se tady ale nestalo. Ocenila bych trochu přímosti.

Příběh je čtivý, ze reálné života i prostředí. Přečtete jej za jedno odpoledne u skleničky vína. Rozhodně mu dejte šanci a napište mi, co na něj říkáte.

Hodnocení: 3/5
Za knihu k recenzi děkuji Autorce Z.H.

Janinkniznisvet
01.09.2023 3 z 5

Knihu jsem dostala přímo autorky za co moc děkuji. Sledujeme zde rozvedenou Nelu, která má dva syny. Nela potká dávnou spolužačku Romanu a jejího syna Bena.
Benovi se do Nely zamiluje, ale Nela si nechce přiznat, že se taky do něj zamilovala. Jenže do osudů hlavních hrdinu zasáhne vážná autonehoda. Jak se dál bude vyvíjet příběh si musíte už přečíst.
Za mě osobně to byla kniha, která by se dále více rozepsat. Četla se rychle, pěkně to ubíhalo.
Líbili se mi citáty u každého názvu kapitoly. Upřímně račí bych byla ráda kdyby Ben hrál hokej než fotbal ale to jen můj názor.
4/5

Kudlanka03
22.08.2023 3 z 5

Jediné mínus tohoto příběhu je to, že je tak krátký. Naprosto chápu Nelino dilema. Na to, jak dlouho je sama je opravdu velmi statečná a nepodvolí se tomu, co cítí a co chce dělat. Ano, synové, koníčky, práce, otázky morálky a přátelství se tu objevují na každé stránce. O to více rychleji čtete, aby už už zase byla těsně před tou rozkoší, kterou si odpírá, a zase nic.
Myslím, že Ben je velmi sexy, nějak si ho tak prostě představuju.
Jen to přátelství mezi ženami se mi zdá takové trošku vařené z vody. Nějak se tam ale ti dva musí setkat, takže mi to vlastně nevadí a tak nebo tak je alespoň závanem minulosti, kterou si tak nechce připomínat.

Její synové mě hrozně baví a jak je tam další linka právě toho přátelství Bena a kluků. A zkrátka člověk se tomu může bránit jak chce, ale chemie je chemie a člověk je prakticky takový chemický koktejl a když potká nškoho s kým může reagovat, je to pak výbuch jako blázen.

U této knížky, která klame tloušťkou nebudete věřit tomu, jaký příběh se vejde na těch pár stránek. Hrozně doufám v další díl. Hrozně mě postavy bavily.

Ke knize jsem se dostala v rámci štafety a jsem za to moc ráda.

traceybeegee
17.08.2023 5 z 5

Tak zase přicházím s další recenzí na autorskou knihu ve štafete od Lucie Svobodová.

HRA NA DRUHOU

175 stran

autorka #ZUZANA #HOLČÍKOVÁ

Je to kniha plná emocí a lásky jako takové a lásky mateřské.

Může se někdo opravdu zamilovat, i když je mezi těmi dvěma propastny věkový rozdíl??

Snad proto přišel, snad proto, aby se rozloučil..
"Bene, proč jsi tak smutný?" donutila jsem ho podívat se mi do očí. Chtěl mne znovu políbit, ale já se od něho odtahla. Nechápala jsem.
Jen cítila tu věčnou propast mezi námi.
On jistě také.....

Je to příběh kamarádek a do jedné z nich se syn té druhé. I přesto ta druhá nechává jejich vztahu volný průběh. A proč? V sázce je lidský život...
Nela, matka dvou synů Michala a mladšího Filipa se po letech setkává s bývalou kamarádkou Romano že střední školy. Ta má také 2 děti, staršího syna Bena a dceru.ZŽije už velmi dlouho se svým přítelem Robertem a děti ho berou jako svého otce.
Naopak Nela, ta už je hodně dlouho rozvedená a bydlí s kluky sama na paneláku.
Oba hoši miluji fotbal a tak trénují s Benem, který je má na starost s dalším trenérem oddílu.
Romana pořádá se svým přítelem večírek, na který je pozvána i Nela se svými syny.
Nela odchází z večírku v pozdních hodinách v doprovodu Bena. Vzniká mezi nimi zvláštní pouto, které se u Bena rozvíjí v lásku k Nele, ale ta neustále s city bojuje. Hlavně s předsudky, je to přece syn její kamarádky a jen o něco málo starší než její syn Michal.
Nela se od Bena dozvídá velmi hezkou zprávu, chce vzít i toho mladšího syna na soustředění.
Během jejich soustředění se setkávají obě mamky a vypráví jedna druhé o svém životě.
Vzniká mezi nimi zase přátelství.
Na zpáteční cestě ze soustředění má autobus vážnou nehodu. Všichni končí se zraněními v nemocnici na ošetření. Kluci od Nely jsou a tom celkem dobře a za pár dní jsou pro propuštění z nemocnice domů. Hůř je na tom Ben, kterému hrozí amputace nohya je ohrožen na životě.
Podaří se doktorům Benovi nohu zachránit a i Bena samotného?
Jaké jsou hranice mezi přátelstvím a láskou?
Ustoji tuto situaci Benova matka a zůstanou s Romano nadále kamarádky?
Zvítězí láska nad předsudky????

Kniha se mi moc líbila a dávám
5 z 5
Je to takové oddechové čtení.

Lovana
28.06.2023 4 z 5

Moje první knížka od této české autorky a určitě ne poslední. Začala jsem knihu poslouchat jako audio, konec jsem poté dočítala. Hodně mě bavila audiokniha v podání herečky Jany Strykové, ale i kniha se četla velmi dobře, to, co jsem nestihla doposlouchat jsem měla přečtené raz dva.
Oba hlavní hrdiny jsem si oblíbila, i když samozřejmě každého jinak, už jen kvůli téměř dvacetiletému rozdílu věku, ale i kvůli jejich postavení (kluk na začátku dospělosti X máma dvou dospívajících kluků). Občas se oba chovali zvláštně, ale je těžké si představit, jak by se v jejich situaci člověk zachoval, třeba by se choval úplně stejně). Jejich příběh mě bavil a byla jsem zvědavá, jak vše dopadne. A vzhledem ke konci, který pro mě byl opravdu silný až slzička ukápla jsem velmi ráda, že autorka chystá pokračování příběhu Bena a Nely a já se do něj určitě pustím, jsem totiž opravdu zvědavá, jak to bude dál.

Hodnocení 4*/5*

petulkapeta
18.03.2023 4 z 5

Hraju, abych žil, a žiju, abych hral!
Na věku nezaleží a nebo ano? Každopadně Nela chvilkama nevěděla co chce a když se zamilovala nedokazala to přiznat, za to Ben to dokázal a díky ní bojoval až dokonce! Nejlepší byl jeho proslov nakonci, to musíte souhlasit...a řekla bych otevřený konec...takže?!

Maky78
11.02.2023 4 z 5

Četlo se to dobře, stránky se otáčeli samy.
Postavy méně neuvěřitelné. 20 kluk se takhle nechová a pochybuji, že matka by to podporovala. Dobrá práce s emocemi.

Dela90
02.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Nela je máma dvou kluků. Náhodou potká svou dávnou kamarádku ze školy, která ji ihned vtáhne do víru dění, pozve ji na svou oslavu narozenin. Romana má 19tiletého syna Bena, který se do ní okamžitě zamiluje a začne ji uhánět. Nela se brání. Ben hraje fotbal, stejně jako oba dva její synové. Osud však zasáhne a najednou je všechno vzhůru nohama. Najdou si ti dva k sobě cestu i přes velký věkový rozdíl? A jak to nakonec dopadne s Benem?

Moc pěkně vyprávěný příběh. Nevadil mi ani velký věkový rozdíl. Já pořád tvrdím, že srdci prostě neporučíš. Buď to tam je nebo ne.
Ben - kluk, který si jde tvrdě za svým ať už za Nelou nebo za tím stát opět a hřišti.
Nela - já teda nevím, ale může být člověk v 37 tak nerozhodný? Chápu, že nechtěla ublížit kamarádce, ale prostě uf. Chvílemi jsem ji chtěla sama popostrčit, protože pořád utíkala a to já přímo nesnáším. Útěk není řešení.
Některé scény byly na mě moc zrychlené, asi jsem teď prostě zvyklá spíš na slow-burn.

Celkově se mi ten příběh moc líbil, ačkoliv jsem měla pár menších výtek viz výše. Určitě stojí za přečtení a doufám, že se snad dočkáme od autorky nějakého pokračování? Hodnotím 4*, protože to mělo fakt příběh, který mě ne jednou rozbrečel.

“Měnily se v kapky. Prosakovaly skrze bílou látku, která díky nim tmavla. Jako by se propíjely do čistého, nepopsaného papíru. Podobně, jako se do mě vpíjely všechny ty chvíle s Benem. Od začátku až do dnešního rána.”

sarahmoon
28.01.2023 3 z 5

Audiokniha - Načteno dobře.
Už je to déle, ale nadšená jsem z ní nebyla.

cajakniha
26.01.2023 5 z 5

Tohle bylo jednoduše wow. Celkově styl psaní i příběh se mi šíleně líbil. Jen mě trochu mrzí, že je to tak krátké.

Máme zde dvě hlavní postavy. Nelu(37 let), matku dvou kluků, kteří chodí na fotbal a Bena(19 let), taktéž fotbalistu, ale staršího než jsou Nelini synové.

Nela momentálně žije se syny sama.

Benova matka Romana a Nela spolu chodily do školy. Léta se sice neviděli, ale když se setkají, začnou se opět více bavit.

Ben mi přišel opravdu dost vyspělý. Hned jsem si ho zamilovala.

Ben se do Nely zamiluje na první pohled a je očividné, že ani on Nele není lhostejný, ovšem potýká se s problémem velkého věkového rozdílu. Do toho je tu Romana, která zná jak svého syna, tak svou spolužačku a vnímá, že se něco děje.

Nemohu říct, že by mi Romana vadila, ale čekala bych od ní, že svého syna bude více podporovat, kor, když už byl dospělý.

Konec byl opravdu dojemný a já bych si přála více Nely a Bena. Tak moc jsem si je zamilovala.

ElikaS
31.12.2022 3 z 5

Samotný příběh měl určitě velký potenciál, jenže bohužel ho knížka nevyužívala... Přišlo mi, že autorka klouzala pouze povrchu a všechno vzala tak nějak hopem. Celé to pak působilo povrchně a bez emocí. Konec mi přišel vůbec hodně uspěchaný, až jsem si říkala, jestli tam něco nechybí. Bylo to celé takové zvláštní.
Knížku jsem poslouchala jako audioknihu a ta je příjemně namluvená.

EvikU.
02.12.2022 4 z 5

Kniha se mi četla dobře. Věkový rozdíl mezi hlavními hrdiny zaručeně musí přinést pochyby, emoce i trochu stud. Hlavní hrdinka Nela se tomu brání, vždyť je to syn její spolužačky a trenér jejích synů. Jenže hrdinovi jako je Ben se těžko vzdoruje.

Další postava Romana, Benova matka mi tedy trochu lezla na nervy. Měnila svůj názor chvíli tam pak zase tam.

Fotbalové prostředí se mi zamlouvalo, i když o něm moc nevím, ale líbí se mi o tom číst. Krásné citace u každé kapitoly. Líbil se mi styl psaní, mnohem víc než u autorčiny první knihy. Já jsem zastáncem trochu tlustčích knih, lépe se tam rozvine vztah mezi hlavními hrdiny. Ale jinak nemám co vytknout.

Ale co ten konec? Jako jo nebo ne? Myslím, že kdo knihu četl se shodneme, že chceme druhý díl. :-)

Olča220
27.11.2022 1 z 5

Bohužel jsem si potvrdila, že číst české autory, je jako sázka do loterie, kde většinou nevyhraješ.
Takže na nějakou dobu přestávám dávat šanci české tvorbě, protože život je krátký na čtení podprůměrných knih.

E_Lan
12.11.2022 2 z 5

Takové slabé, povrchní, citově nevyvážené a dost divně zakončené. Prostě tomu příběhu jsem nějak neuvěřil, byť mi rychle utekl.

brunettlibrary
03.11.2022 4 z 5

Kniha mě bavila. Styl psaní byl skvělý! Stránky mizely pod rukama. Hlavní postavy mezi sebou řešily vážný problém a naráželi na své morální zásady. Oba dva se občas zachovali dobře, ale i špatně. Musím říct, že mi víc vadilo rozhodnutí Nely. Hlavní hrdinka se neuměla rozhodnout a ke konci průběhu už to bylo otravný. Zápletka mě hodně bavila, námět knihy je originální a škoda, že nebyl rozvinut na víc stran. Myslím si, že námět ten potenciál měl. Byly občas skoky, které ději nepřidávaly, ale krátký rozsah stran to vyžadoval. Kniha jako taková se mi moc líbila a určitě se nebráním pokračování této knihy, nebo jiné z pera autorky. Doporučuju přečíst!

broskev28
03.11.2022

Zvláštní kniha. Vypadá to, že pro autorku je to velmi osobní záležitost – soudím podle věnování a občasných citací.
Téma určitě není nové (z velkých literárních děl mě napadá velkolepé Simmelovo Láska je jen slovo), ale je zasazeno v nezvyklém kontextu. Nemám na mysli fotbalový svět, ale úraz a následnou léčbu i rehabilitaci. Koneckonců i Romana změnila svůj původní postoj – tady nešlo o flirt nebo nějaký úlet, ale o jakousi bytostnou potřebu nutnou pro další zdárný průběh rekonvalescence. (Souhlasím ovšem s uživatelkou Áža707 - tahle Benova okamžitá urputná fixace v knize není dostatečně objasněna.)
Místy mi neseděl autorčin způsob vyjadřování – krátké, jako by useknuté věty, vykřičníky. A taky potencionální, tento tvar rovněž neoblibuju. Přesto budu knihu našim čtenářkám doporučovat, mimo jiné i proto, že tohle citlivé a zcela jistě ne tak neobvyklé téma podává sympaticky a civilně, zprostředkované očima mámy dvou synů.
P.S. Abych nezapomněla - moc se mi líbí taky obálka, která vlastně obálkou není.

„Ten, kdo chce mít něco, co ještě nikdy neměl, bude muset udělat něco, co ještě nikdy neudělal.“ N. Peseschkian

Lenka2533
02.11.2022 1 z 5

Já nevím, nějak mi to nesedlo...
Styl psaní mě nezaujal, nesedl mi, četlo se to zvláštně a vcelku pomalu. Některé věty jsem ani nechápala.
Ani jsem nepostřehla moment, kdy se do sebe Ben s Nelou zamilovali. Vůbec jsem s nimi ten příběh neprožívala a bylo mi to jedno. Sám o sobě ten příběh zajímavý byl, ale já si ho moc neužívala. Nevyvolal ve mně ty pocity, které měl. A to mě mrzí :(
Podle anotace jsem se na to těšila, ale docela mě to zklamalo. Bohužel dávám jen 1/5 ⭐

Áža707
20.10.2022 2 z 5

Kniha je poměrně krátká, takže si myslím, že ji bez problémů zvládnete za jeden večer či odpoledne. Čte se příjemně a stránky rychle ubihaly pod rukama. U mnoho knih jsem kritizovala, že byly zbytečně natahováné a u tohohle příběhu jsem to vnímala přesně naopaok, zasloužil by si více rozepsat.

Naší hlavní hrdinkou je Nela (37), která je rozvedená a výchovává dva puberťáky a občas je na ní život až příliš. Shodou náhod potkává svou známou ze střední a začnou se spolu bavit. Každá má za sebou něco jiného a každá k tomu i nějak přístupuje. Zlom nastane v momentě, kdy se Romanin syn Ben (19) do Nely zamiluje.

Upřímně musím říct, že Nela mi přišla taková nevýrazná a jediné čeho jsem si za čtení všimla, bylo že byla hodně nepřístupná a vznětlivá, ale přitom v některých situacích dost apatická. Přesně proto mě zarazilo, že potká člověka po skoro 20 letech a najednou se začnou pravidelně scházet a Nela se z toho nesnaží vykroutit a prostě udělá, co jí Romana řekne.

Trochu bych i dala důraz na vztah mezi Nelou a Benem, protože to na mě působilo velmi skokově: poznali se a najednou Ben s Nelou mluvil jak kdyby byli stáří známí a zná ji že všech nejlépe a opět najednou už oba ví, že k sobě něco cítí. Neříkám, že se to nemůže stát, ale za mě by si ten vztah zasloužil více.

Příběh se zabývá velmi náročnými životními situacemi, které mohou postihnout kohokoliv a není jednoduché se s nimi vyrovnat. I to naším hrdinům obrátí život vzhůru nohama. Nela v nemocnici se mi velmi líbila a byla úplně skvělá, jak bojovala a protože to v ní je, ocenila bych i kdyby bojovala v dalších situacích knihy.

Zakončení bylo takové čekané, ale přesto milé a trochu by mě zajímalo něco dál - třeba jak se k tomu postaví synové Nely.

Knihu bych doporučila všem, kteří mají rádi příběhy se silnějším tématem a kteří chtějí podpořit české autory. Jo a hlavně milovníkům fotbalu! (S tím jsem trochu valčila, protože fotbalu a jeho žargonu vůbec nerozumím! )

⭐ 2.5/5