Houbařka

Houbařka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366041/bmid_houbarka-2VA-366041.jpeg 4 2921 780

Co všechno se dá najít v lese? Mladá Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Zúčastní se pohřbu, setká se s bratry, kterým se už dávno odcizila, a vrátí se zpátky do lesa. Jenže co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním. Dědické řízení do jejího života navrátí rodinu, která ji zavrhla. A domek se postupně rozpadá. Obchody nejdou. Začíná být jasné, že Sára bude muset svůj houbařský způsob života opustit. A jedinou cestou ven je přestat odvracet oči od toho předchozího. Viktorie Hanišová zpříma a zároveň citlivě měří, co vydrží dětská duše a kde jsou hranice rodiny. Román Houbařka je příběh předem neúspěšného pokusu utéct traumatu. Občas ale nejde neutíkat. Dotisk r. 2020... celý text

Karimah
22.04.2018 4 z 5

Chyběl mi tam konec ... pak by to bylo 100%.

vlcka
17.04.2018 4 z 5

Houbařka se srovnávání s románem Do tmy od Anny Bolavé asi nevyhne. Ani mně se od sběračky bylin nepodařilo zcela odpoutat. A kdybych měla hodnotit, myslím, že Do tmy je lepší. Má jiskru, náboj, více atmosféry, originálnější styl a jazyk. Přesto mě Houbařka do svého světa vtáhla a už nepustila, napsaná je, dle mého, dobře a ačkoli se žádné dějové překvapení nekoná (psychicky poznamenaná mladá žena žije sama v rozpadající se chatě, živí se sběrem hub, ve vzpomínkách se vrací do temné minulosti a to je vlastně všechno) stejně mě Sářin příběh zajímal, chtěla jsem s ní chodit po lese, zjistit, co přesně se jí kdysi stalo, za jakých okolností. Nastěhovat se do chaty a poznávat houby fantastických názvů, snad se i schovat do neměnného rituálu a držet se jistoty té jedné trasy lesem. “Něco“ na té knize bylo a ačkoli zatím nejsem schopná to pojmenovat, myslím si, že za přečtení rozhodně stojí. A musí se nechat, že Viktorie Hanišová své postavy opravdu umí nechat trpět a dusit v zoufalství (i v případě Anežky).

JelizaRose
15.04.2018 3 z 5

Bohužel jsem jí hodně musela srovnávat s Do tmy...ta na mě dýchala totiž mnohem víc. Ale i tak fajn čtivo!

Arsi007
14.04.2018 5 z 5

Pro me velike prekvapeni. Musim priznat, ze ceske autory moc nectu, ale tato kniha me uz od precteni anotace v edicnim planu necim naprosto upoutala a pri cteni od prvni do posledni stranky nepustila. Takhle perfektne popsany vnitrni svet hlavni hrdinky jsem necetla ani u zadneho zahranicniho autora. Necekejte ale vesele cteni. Jde o pomerne depresivni vyjadreni jednoho nestastneho zivotniho pribehu. Jen ten nejasny konec me trochu zklamal. Ale ve svem dusledku je asi dobre, ze to skoncilo takhle otevrene.

bronulka
11.04.2018 5 z 5

Musím říct, že Hanišová mě už zaujala svou knížkou Anežka. A Houbařka je ještě lepší. Dost mě bavilo proplétání kapitol, dokreslování příběhu a celé rozuzlení. Rozhodně stojí za přečtení.

Jana283
11.04.2018 4 z 5

Proč žije mladá dívka sama ve staré chalupě na Šumavě a živí se prodejem hub, které denně sbírá na své dlouhé trase lesem? Tak jako se nám pozvolna odhaluje zvláštní a tajemný svět hub, který zůstává běžnému návštěvnikovi lesa skrytý, tak se před námi začíná odvíjet i příběh Sářina krátkého neradostného života. A kdo je vlastně nemocný? Sářina duše nebo svět kolem ní? A co bude dál? Dokže Sára vystoupit ze stínů minulosti?

"Žádný ze specialistů mi nepomohl, něco takového ani nebylo možné. Problém nebyl v mém těle, ale schovaný hluboko pod povrchem, v mém mozku. Paměť zavřená v tmavé kobce měla neklidné spaní, převalovala se,procitala a bušila na těžká kovová vrata. Ozvěny ran se šířily po celém těle. Uzamčené vzpomínky se potřebovaly dostat z cely ven."

Zrzavá_Tereza
09.04.2018 5 z 5

Ano, ano, ano. Tohle rozhodně stojí za přečtení. České autorky mám v čím dál větší oblibě.
A pro ty kdo četli a budou vědět - matky reakce "Pardon." mě naprosto rozsekala.

douchová
09.04.2018 5 z 5

Velmi vydařené. Bez efektních drásavých scén je vyjádřeno zoufalství hrdinky - dítěte a dále její boj s okolím. To málokdo umí. Doporučuji.

gonegirl
08.04.2018 5 z 5

Tak jako u Anny Bolavé jsem vyprávění této autorky podlehla. Líbilo se mi pitvat se v Sářiných pocitech a postupně odkrývat tajemství její rodiny. Příběh dívky, která byla proti své vůli donucena opustit rodinu a žít naprosto odříznutá od pulzujícího města, žít bez moderních vymožeností, dokonce i takových "samozřejmostí" jako je topení nebo voda. Líbil se mi její vývoj, ta osoba, jakou byla na začátku, a v jakou se na poslední straně transformovala.

Eremites
03.04.2018 4 z 5

Houbařka je pro mne další povedené dílo české literatury. Přiznám se, že mne současné české spisovatelky poslední dobou velmi mile překvapují. Jen tak dál...
V prostředí hlubokých šumavských lesů plných hub se nám postupně odkrývá příběh mladé dívky, která to v životě nemá jednoduché, i přes to, že pochází z vážené plzeňské rodiny. Protože stejně jako u hub vidíme jen jejich (často méně podstatnou) nadzemní část, u lidí se zhusta zaměřujeme na vzhled, vzdělání, postavení či chování. Ta skutečná podstata - duše, mycelium - však zůstává skryta. A ta by nás přitom měla zajímat nejvíce...

Makropulos
01.04.2018 4 z 5

Úspěšný otec, reprezentativní matka, dva synové a jedna dcera – navenek skoro dokonalá rodina. Jak se tedy stalo, že dcera nedokončila střední školu, ve svých 25 letech žije sama ve staré chatě na Šumavě a živí se sběrem hub? Hlavní hrdinka postupně odhaluje, co se stalo a kam to vedlo. Vyprávění je velmi čtivé, přestože to hlavní téma není nijak krásné. Ale šumavský les, rostliny a houby to vlastně trochu vyvažují. Musím říci, že jsem objevila další skvělou českou autorku.

adriane9
01.04.2018 5 z 5

Vůbec nelze spojovat s knihou Do tmy.. Snad jen, že se jedná o sběr něčeho. Kniha Houbařka mě absolutně pohltila, sběr hub byl zde pro mě pouze jakousi milou složkou navíc. Celý příběh Sáry se mě velmi emočně dotknul, četlo se to se staženým hrdlem samo a nikdy mě neopustí ten pocit na zvracení při čtení matčina jediného vyřčeného slova "pardon". Po knize Anežka další luxusní počin a paní Hanišová se tak řadí mezi mé nej.

kasavubu
31.03.2018 5 z 5

Na knihu jsem se upřímně moc těšila. Nalákala mě tématem houbaření a poněkud asociální hlavní hrdinkou. A rozhodně mě nezklamala. Jen ve mě zanechala hořkou pachuť z toho, jak člověk dokáže ublížit svým nejbližším, třebaže svým způsobem neúmyslně. Je těžké posoudit, kdo za to, co se stalo, nesl větší vinu, zda otec či matka. Proč otec udělal to, co udělal a proč se matka zachovala tak, jak se zachovala. Myslím, že výčitky svědomí je nakonec dohnaly, trebaže to z knihy vyloženě nevyplývá. Je škoda, že kniha končí tak trochu otevřeně a už se nedozvíme, jak to bude se Sárou dál. Na konci na mě ale dýchla naděje...

Alawa
29.03.2018 5 z 5

Co mně přimělo tuhle knihu si koupit a přečíst? Upřímně, asi komentáře zde, že něčím připomíná A. Bolavou a její Do tmy, mou oblíbenou. Popravdě, zpočátku jsem si říkala, že ta nehynoucí vášeň pro sběr je v obou knihách opravdu dost podobná. Ale v průběhu vývoje příběhu se pak rozvíjí i druhá linie a to osobní rodinné vztahy, které to posunou zase jinam. Kniha se mi četla velice dobře, lehce, žádná nudná místa, mělo to spád. Ačkoli hlavní hrdinka prožívá smutné životní období, naděje umírá poslední. Jediné, co mně trošku "nesedlo" , byl poměrně překotný obrat v chování matky, který byl spouštěčem pro následující vývoj v rodině. Ale dávám plný počet, líbí se mi čím dál víc české autorky. Půjdu se poohlédnout po "Anežce".

V28
19.03.2018 5 z 5

Na tuhle knihu jsem se strašně moc těšil. Holka co nejde s davem, bydlí v chatě u Sušice, živí se sběrem hub pro místní hospůdku, je šťastná v přírodě a nepotřebuje všechny ty dnešní kraviny. Bohužel příběh toho proč tomu tak je, byl trochu jiný než jsem si naivně představoval a jakmile začal ze stránek pomalu vystrkovat růžky, začlo mi být zle. Kdo by řekl, že muchomůrka zelená by mohla zachránit život...kdyby. V každém případě byla kniha z pohledu hlavní hrdinky skvěle vypravěná, čtivá a bez vzpomínek na minulost i krásná. Pět hvězd naprosto zaslouženě.

S.monika
18.03.2018 4 z 5

Kniha se mi velice líbila. V některých komentářích jsem četla, že to připomíná Do tmy od Bolavé, já ji nečetla, takže to pro mě nemá výpovědní hodnotu.
Ze začátku jsem byla okouzlena, jak je kniha psaná. Scenérie lesa, houbaření, rozpadlé chatky, ta tajemnost .. děj a traumata hlavní hrdinky jsou odkryvány postupně a vzpomínky nebo spíše minulost přichází ve vlnách.
Myšlenku tu mělo silnou, kterou ovšem hodně tlumilo (utlačovalo) ta houbovitá strana. Nevim, jak to napsat, abych nespoilerovala.
.. ale asi se mi líbil ten konec, protože někdy takový život je a prostě jde se dal?..i když je to kruté to takto říct

hs777
17.03.2018 5 z 5

​Někdy je člověku líp v lese mezi houbami než ve městě mezi lidmi. Smutné je, že si Sára své místo a způsob života nevybrala úplně dobrovolně, byla k němu donucena chováním a slepotou nejbližších. Další ožehavé téma, další výborná kniha této mladé české autorky a další šťastná ruka Hostu.

Měňavka
16.03.2018 5 z 5

Kniha mne zajímala už jenom proto, že si koledovala o to srovnání s Annou Bolavou (viz předchozí komentář). Do tmy se mi nečetlo tak dobře jako tato "slečna s houbami". Přišlo mi to nějak opravdovější a lidštější. Navíc velké plus za to, že to nebylo jen o houbách, ale i o lidech :) Rozhodně doporučuji! A samozřejmě jsem zvědavá na druhou knihu této autorky (předchozí).

pajaroh
09.03.2018 4 z 5

Příběh (vyprávěný v ich-formě) o mladé osamělé ženě žijící v chalupě v jižních Čechách a vyhýbající se společnosti, která je posedlá sběrem různých druhů hub, které od rána do večera hledá a pak je dodává do restaurace - to si přímo koleduje o srovnání s knihou Do tmy Anny Bolavé. Inspirace je slabé slovo, ale pokusím se od srovnání upustit.
Kniha je psána jednoduchým stylem, zápletka rodinného tajemství graduje (i když je od začátku vcelku jasná) a díky popisům prostředí Šumavy, starého domu, ranního vonícího lesa je chování postav ještě více hrůzné a odsouzeníhodné. Zdánlivě malebný život může být stejně jako krajina hodně drsný. A do vší "pohody" i po letech zasahují nejen vzpomínky a traumata, které utvářely osobnost, ale i turisti, rodinky na výletě či ziskuchtivý majitel restaurace. Člověk je jako houba - to, co je vidět na povrchu, je jen malá část. Podstatné je mycelium, ať už shnilé nebo dobré - jako tato kniha.

kalinka99
06.03.2018 5 z 5

Velice čtivá knížka. Zajímavý námět s houbami. Navíc funguje tak trochu jako příručka na sbírání hub. Jen škoda toho konce, že není více rozveden a nějaký trest pro viníka. Pořád jsem doufala, že už to musí nějak prasknout a nebo nějaká pomoc pro hlavní hrdinku, ale i tak můžu jen doporučit.