Hostinný dům

Hostinný dům https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231746/mid_hostinny-dum-ym6-231746.jpg 4 4 4

Román o obyvatelích a návštěvnících "Hostinného domu" ve Strašíně v Pošumaví.

ondrula
10.01.2022 2 z 5

Slušel by se podtitul "Aneb kterak zlá kleveta dobrého člověka málem až k šlaku přivedla." Kniha je další z mnohých Klostermannových prudérních moralit, ve které se opět střetává Dobro a Zlo, tentokrát v titánském zápasu o pověst starého dobráka Bořity.

Přestože je kniha svým rozsahem poměrně neveliká, stálo mě značné úsilí ji dočíst, protože utahané zamilované tirády otroubeného mladého adjunkta stíhají ubrečený světabol starého pana sudího a je příšerný se tím prokousat. Navíc - nedokážu si pomoct, ale přijde mi, že Klostermann píše hrozně archaickou češtinou. Jiní autoři, píšící na sklonku 19. století, přitom píší vcelku normálně.

Jednou provždy jsem se utvrdil v tom, že Klostermannova pralesní trilogie je bez pochyby nejčtivějším jeho dílem a zbytek jeho knih ve své kvalitě podlehl zubu času.

danazeskolky
30.05.2015 3 z 5

Chtěla jsem vědět, jak píše, sáhla jsem tedy po této útlé knize a začetla se... Příjemné překvapení. Líbilo se mi. Nevím, jestli by mě zaujaly i ostatní knihy, ale tato měla lehkou kriminální zápletku, hezké líčení venkovských lidí, zvyků... Fakt to bylo příjemné.

Karel Klostermann
česká, 1848 - 1923