Horymír Neumětelský

Horymír Neumětelský https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217663/bmid_horymir-neumetelsky-V9F-217663.jpg 4 8 3

Z pověsti o Horymírovi zná většina lidí v naší zemi pouze zlomek, který vypráví o legendárním skoku jeho koně Šemíka z vyšehradské skály. Přitom tato stará legenda, poprvé zaznamenaná v šestnáctém století Václavem Hájkem z Libočan, je mnohem obsáhlejší. Kdo ví, že Horymír v mládí cestoval po středověké Evropě a svými zkušenostmi a znalostmi podporoval vládu prvních slovanských panovníků na našem území? A kdo vlastně zná všechny důvody, proč došlo k onomu slavnému skoku? Pověst Horymír Neumětelský od Žofie Podlipské čtenáři ukazuje neohroženého a vzpurného vladyku v širších souvislostech bájného období počátků českého státu.... celý text

Ivan53
22.07.2022 5 z 5

Horymírov rodokmeň, jeho cestovanie po svete... to všetko, samozrejme, nie je podložené žiadnymi prameňmi, ale pani Podlipská rozšírila známu povesť veľmi šikovne a čítavo. Kniha svojim príbehom naozaj zaujme, a je veľká škoda, že je to taká útla knižočka.

soukroma
17.09.2021 3 z 5

Útlá knížka, ale k neučtení... Zajímavě připomenuto překvapivé Horymírovo světoběžnictví, na tehdejší dobu nevídané. Ale následky poučení se ze světa a snahy poučit i doma na sebe nenechaly dlouho čekat - typické zejména v našich končinách.
Ovšem je to všechno tak dávno a spíš je kolem něj legenda, takže kdo ví, jak to vlastně bylo ve skutečnosti.

Zirvith
07.04.2020 3 z 5

Těžce kniha četla se, ale aspoň jsem se dozvěděla víc o Horymírově životě.

mýty a legendy životopisy, biografie pověsti pověry Slované, slovanství

Sofie Podlipská
česká, 1833 - 1897