Horalka

Horalka https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/249/bmid_horalka-wIh-249.jpg 4 816 102

Itálie roku 1943. Na zem dolehla válka v plné síle. Na Řím dopadají spojenecké bomby a uprostřed všeho toho chaosu se ovdovělá Cesira rozhodla odvést svoji osmnáctiletou dceru Rosettu do bezpečí. Odchází s ní tedy do vesnice, z níž sama pochází. Namísto vysněného klidu ji však čeká mnoho dalších dramatických okamžiků...

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

La ciociara , 1957

Simona99
29.11.2018 5 z 5

Mně se tato knížka moc líbila. Baví mě většina knih s tematikou druhé světové války a tato nebyla výjimkou. K tomu pěkně vykreslené charaktery a psychologie postav. Zajímavé byly pasáže s realistickým popisem jak horské přírody, tak situace války...hlavní postavu, tedy Cesiru, jsem zcela chápala. Chápala jsem její obavy, touhy, radosti i starosti o dceru.
Jinými slovy, určitě si knížku přečtěte :)

Najezchlebova
01.11.2018 5 z 5

Moc se mi líbil tento román, hlavně barvitost a opravdovost, která z něj dělá skutečný zážitek. Styl psaní Alberta Moravia je v něčem originální nenapodobitelný.

tetulka
30.09.2018 4 z 5

Zajímavá kniha zabývající se hrůzami války. V době války srdce už není srdce, bližní neexistuje a všechno je možné...

kap66
19.09.2018 5 z 5

Pokud víte, do čeho jdete, víte, že čtete neorealistický román, ještě k tomu z války; musíte být připraveni na syrovost a drsnost. Cesira je žena odhodlaná ubránit se válce a především ochránit dceru. Lidé, se kterými se obě setkávají, jsou až na výjimky morální spodina, která na válce vydělává. Proto jsem i chápala Cesirino jednání a sílu, která působila až nežensky – jak jinak se ale dalo přežít takové zlo, jaké představovala válka, a především ten nejhorší akt, který přišel ve chvíli, kdy už vše začalo vypadat nadějně? Až tehdy musela i ona sebrat všechnu vnitřní sílu, protože viděla, co se stává z její hodné a poddajné dcery…
Neorealismus není to, co bych vyhledávala, ale nemohu mu upřít působivost. Vědomí, že odpornost války spočívá právě v tom, že zabije, zmrzačí či zlomí ty dobré a těm nejhorším naplní jejich sny, ve mně zůstává i díky Horalce vryto navždy.

zuzka894
04.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Od knihy se nedalo odejít.

Damato
10.05.2018 3 z 5

Také se přikláním k názoru, že filmové zpracování tentokrát předčilo knihu. Ale je také pravda, že v určitých fázích se od knihy nedali odejít. V každém případě moje pocity, oo dočtení knihy... nějak se mi tady na tom světě chce už sakramentsky nebýt, copak jsme tady v tomhle marastu jménem život opravdu za trest?

Kabátice
26.01.2018

Tahle kniha je především dlouhá! Po čtyřech měsících jsem se nedokázala prokousat prostředkem. A je mi opravdu jen malilinko líto, že jsem to nakonec vzdala. Snad toto veledílo, dokážu přelouskat někdy v budoucnu

Ahmose
24.12.2017 5 z 5

Toto je kniha o jednoduchej žene, ktorá sa dostala do veľmi zložitej situácie a to ju zmenilo. Zo začiatku mi bola hlavná postava nesympatická, ale časom som si ju dokázal obľúbiť. Trochu mi chýbál šťastný koniec na záver, ale tak toto je svetová klasika - taliansky neorealizmus a v živote sa človek nie vždy dočká šťastného konca. Pri čítaní tejto knihy som si opäť raz uvedomil, že aká to bola príšerná doba a čoho všetkého sú ludia schopný a, že by som nechcel takéto niečo prežiť.

Dáma s hrnstjm
04.12.2017 3 z 5

Od přečtení knihy mám rozporuplné pocity. Nechala jsem příběh nějakou dobu "doznít" - a nic. Hlavní postava mi byla nesympatická a nepobírala jsem její myšlenkové pochody. Třeba to bylo tím, že z pohledu ženy psal muž, nevím... Příběh je sám o sobě silný, ale nedokázala jsem si ho kvůli Cesiře moc "vychutnat." Odnáším si aspoň další knižní svědectví o tom, jak zoufalá doba vede k zoufalým činům.

vendysantos
20.11.2017 5 z 5

Horalka neboli Ciociara - hlavní hrdinka se mi líbila. Byl zde dojemně popsán průběh války i její následky a dopady na životy obyčejných lidí a také silné mateřské pouto.

IvikaS
08.11.2017 5 z 5

Přímé, prosté, pravdivé. Horalka je jednoduchá žena ve složité době.

shmaic
03.10.2017 5 z 5

Velmi dlouhá kniha dopodrobna líčící příběh, který bych nechtěl prožít.

nikikostadinova
19.09.2017 5 z 5

Upřímné, až to bolí, ale hezky a tak to má být. Naprostá rutina toto léto při cestě do práce i z práce. Nádhera

kaja77
15.09.2017 4 z 5

Jako uznávám, že je to klasika, ale postupně se mi čtení tak neskutečně táhlo, že jsem měla strach, že to nikdy neskončí. Jo, byly tam i momenty zajimave a svižné... Ale ta část knihy, kdy uprchlice pobyvaly v st. Eufemii byla hodně pozvolna hodně rozvláčná

Kerberos
31.08.2017 4 z 5

Drsná kniha,pěkné filmové zpracování

Natyna3
11.08.2017 4 z 5

Kniha, kterou jsem četla dost dlouho- hlavně kvůli menšímu počtu přímé řeči i odstavců. Celá kniha si udržuje svou kvalitu, ale za nejlepší a nejpoutavější považuji závěr knihy.
Příjemné ukončení mé povinné četby. :)

yerisley
01.08.2017 4 z 5

Kniha je dobrá, ale film v podání S.Loren je prostě lepší

Adsla
23.07.2017 3 z 5

Velmi dobrá klasika.

konicekbily
12.07.2017 5 z 5

Nádherná kniha o druhé světové válce z italského prostředí. Světová válka nebyla jenom na frontě, ale přinesla útrapy a stísněný život v zázemí. V myšlenkách se ke knize vracím.

kacimilek
30.01.2017 5 z 5

Jednoduše klasické dílo, které by měl přečíst každý! Kniha má spád a je skutečně napsaná tak nějak po italsku...vypravěčka jako by nedokázala zastavit příval myšlenek a vypráví a vypráví. Obdivuhodná pozitivní duše.