Hokus pokus

Hokus pokus
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363178/bmid_hokus-pokus-22w-363178.jpg 5 2 2

PospecBrno
27.10.2018 5 z 5

toto je taková vypalovačka! blbla jsem s ní hodiny a hodiny! srdcovka!

RyonMathrin
28.06.2018 5 z 5

Jeden z pokladů z knihovny prarodičů. Jednoduché a přitom docela zábavné fyzikální pokusy (pórovitost hmot, setrvačnost, rovnováha, vztlak...), ke kterým stačí běžné věci z domácnosti.
Za všechny toto:

„Jak si voda vymění místo s vínem.
Pomůcky: dvě sklenky, tuhý papír, voda a víno.
Naplníme sklenici červeným vínem a jinou téže velikosti vodou. Vínem naplněnou sklenici pokryjeme papírem a na ni postavíme převrácenou sklenici s vodou.
Potom povytáhneme papír a těžší voda vniká do sklenky naplněné vínem a jsouc těžší, vytlačuje víno do hořejší sklenky. - Nutno však dáti pozor na to, aby místo styku obou kapalin bylo malé, jinak je výměna rychlá a nevidíme přechodu. Jsme-li však opatrní, zdaří se výměna kapalin, a na konec octne se všechna voda ve sklenici, kde bylo víno, a víno bude ve sklenici, kde byla dříve voda.“

(Nevěřil jsem, že se to podaří. Ale funguje to! Největší problém byl otočit sklenku po okraj plnou vody přikrytou tvrdým papírem a položit na sklenici plnou vína. Sice trochu ukáplo, ale pokus se zdařil.)