Hledání Aljašky

Hledání Aljašky https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144816/bmid_hledani-aljasky-QmT-144816.jpg 4 3657 3657

Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Looking for Alaska , 2005

CraWer
05.11.2014 2 z 5

Dobře napsaný, obyčejný, někdy nudný a snadno strávitelný příběh, který je absolutně O NIČEM.

40%

Selfinka
02.11.2014 5 z 5

Moc pěkná knížka. Krásný příběh a příjemně se to četlo. :)

elyonka9643
02.11.2014 3 z 5

Nebylo to špatné, ale rozhodně mě to nenadchlo tak jako Hvězdy.

Maguša
31.10.2014 4 z 5

To, že knihu hodnotím čtyřmi hvězdami, je dáno nejspíš tím, že jsem dřív než Aljašku četla Greenovy Hvězdy. Je jasné, že Greenův spisovatelský debut byl o trochu slabší, než jeho nástupce v podobě hvězd. Není fér posuzovat autorova různá díla, ale přiznejme si, že to děláme pořád... ať už jde o Greena nebo J. K. Rowilngovou nebo Shakespearea. Knihy neustále porovnáváme a myslím, že je to dobře. Pro mě je Aljaška příjemným čtením, které se mě ale nedotýkalo takovou mírou jako Hvězdy. Nevím, jak je to u Papírových měst, ale doufám, že kvalita Greenových knih stále stoupá. Jako jeho prvotní počin je to opravdu pěkné dílko, které mě tedy nejvíce bavilo, když gradovala část "Před tím". Část "Po tom" se podle mě zvláštně vlekla, a to nemyslím tak, že bych se snad nudila, ale spíše se té smutné části knihy věnoval déle, než bych si představovala. Aljaška je moc dobrá kniha, ale není dech beroucí ani dokonalá, ani taková ta kouzelnice, co vám vezme slova z úst, když o ní chcete napsat komentář, a která ve vás nechá tak silné pocity, že ani pomalu nevíte, co se děje. Zkrátka a dobře, nenechala ve mně tak hlubokou stopu, jako třeba Než jsem tě poznala od Moyesové, už zmiňované Hvězdy nám nepřály Johna Greena nebo další tituly a spisovatele, které mám už navždy v mysli i v srdci. Aljaška, je fajn a v pohodě, ale pro mě to není poklad. ;)

Siora
29.10.2014 5 z 5

nečekané

mijala
28.10.2014 4 z 5

ze začátku mě kniha moc nezaujala, ale přesto jsem pokračovala ve čtení a začetla jsem se. když jsem ale byla u 50 stránky, tak mi kamarádka řekla, co se v knížce stane, a úplně mě přešla chuť číst. nakonec jsem se po pár dnech odhodlala a pokračovala ve čtení. knížka se mi hodně líbila, podobá se autorově druhé knížce. určitě doporučím dál.

KachnaN
17.10.2014 5 z 5

budou SPOILERY!!!
Konečně dočteno. Asi to může znít divně, ale jsem opravdu ráda, že mám tu knížku už za sebou, přestože jsem si jí zamilovala. Část "Předtím" se mi četla velmi rychle. Pak jsem si i pobrečela. Ale "Potom" už se mi tolik nelíbilo. Něco (spíš někdo) tomu příběhu chyběl. i přes to všechno ale musím dát 5*, protože Váleček byl skvělý, Aljašky byla super, prostředí Culver Creeku se mi taky hrozně líbilo...i smrt té Aljašky jsem přežila (i když jsem se pěkně rozbulela.. :D ) Prostě další skvělá knížka od Johna Greena :)

Schullerka
15.10.2014 2 z 5

Knížka se mi v první polovině četla celkem v pohodě, druhá půlka už byla trošku horší. Upřímně to není zas taková pecka, prostě celkem v pohodě příběh. Jenom, že mě ani jedna postava nepřišla nějak extra sympatická. Aljaška mě třeba naprosto rozčilovala svým chováním. :)

Po Hvězdy nám nepřály mi přijde, že Green se trochu snaží ve svých knihách citově vydírat ''dobré hodnocení''. Ale tak po dvou přečtených knihách nemůžu zas tak hodnotit. Na Papírová města se těším a s radostí si je přečtu. :)

MonisPop
15.10.2014 5 z 5

Už po třech stranách jsem věděla, že se mi to bude líbit. Jeho styl psaní je prostě skvělý a neuvěřitelně čtivý.

Air15
10.10.2014 5 z 5

Je to pár hodin co jsem Aljašku dočetl a pořád nevím, co bych do komentáře měl napsat. Jak mám popsat, že mě tahle 250 stránková kniha, která řeší první lásky, kamarádství a mládí prožité na internátní škole tak zasáhla. Kdejaký autor se snaží vytvořit výjimečnou knihu, a marně si láme hlavu o čem má být a jak složitou má mít konstrukci. John Green ale šmahem napíše jako debut tu nejupřímnější a nejcitlivější knihu, jako jsem kdy četl. A to říkám zcela upřímně. Jednoduchý děj, ale napsaný s takovým citem, pochopením že jsem jen zíral. Když se děj posunul z „předtím“ do „potom“ tak teprve tehdy jsem si uvědomil, že mi na těch postavách záleží, prožíval jsem s nimi jejich radosti a smutky. Dokonce jsem i tu slzu upustil. Nevím, co víc bych měl po té knize chtít. Navíc jsem měl pocit, že ta kniha je napsaná přímo pro mě. Některé postavy a situace jsem poznával z mého reálného života, o to víc to na mě zapůsobilo. Rozhodně to nebude poslední kniha, kterou jsem od Greena četl.

TheMajkee
06.10.2014 1 z 5

Mám dojem, že jsem četl celou dobu jinou knihu než všichni ostatní. Ale asi znám pár důvodů, proč se mi Hledání Aljašky nelíbilo. Stoprocentně nejsem cílová skupina. Hvězdy měly takový širší záběr, i když to byl hrozně naivní román, ale přeci jen otevřený širšímu publiku. Hledání Aljašky je skok z žánru young adult na teenage. Kniha postrádá nějakou hlubší myšlenku, komplexnější děj - spíš to připomíná epizody ze života amerického středoškoláka.

Zdůraznil bych to "amerického", protože přesně takový tenhle román je, americký. Americky hloupý a jednoduchý. Green si myslí, že utáhne čtenáře na vařenou nudli, v tomto případě SPOILER!!! na jednu nesympatickou mrtvou holku. Znám romány, kde smrt figuruje mnohem víc a je přitom mnohem víc čtenářsky bolestivá a zdrcující. V Hledání Aljašky je spíš samoúčelná. KONEC SPOILERU!!! Očekával jsem aspoň stejně svižný, i když přímočarý příběh jako u Hvězd. Ale Aljaška za čtení fakt nestojí, protože nenabídne absolutně žádnou čtenářskou katarzi, která je u knih alespoň pro mě zcela klíčová.

hazel13
27.09.2014 5 z 5

John Green je famózní vypravěč se skvělým smyslem pro humor a nádhernými myšlenkami :) Vřele doporučuju! :)

tereza-mari6218
25.09.2014 5 z 5

Green se prostě rozhodl lidem lámat srdce. Nechává vás kličkvoat kolem falešných indicií, aby zasadil ránu pod pás...
Knihu doporučuji.

VerčaSvozi
23.09.2014 5 z 5

Kniha je to dobrá, ale Hvězdy jsou prostě Hvězdy :)

Alisce
21.09.2014 3 z 5

Když jsem přečetla Hvězdy nám nepřály byla jsem si téměř jistá, že Hledání Aljašky bude taky tak úžasné. Bohužel jsem poměrně zklamaná. Velice neobvyklé rozdělení knihy na předtím a potom. Díky tomu jsem četla rychle a byla zvědavá co se stane. Smrt. Aha, přesně to jsem nechtěla. Můj obdiv má za knihu Hvězdy nám nepřály, ale za Aljašku rozhodně ne. Pustím se ráda i do dalších, aby jsem zjistila, jestli mi Green sedne nebo ne. Souhlasím s komentáři: Melindaaaa, Jiitush

red_marionette
19.09.2014 4 z 5

Kniha má velice zajímavý děj, osobně mně překvapila hlavně svou filosofickou stránkou. Hodně jsem se zamýšlela nad velkým Možná :)

_eliss_
17.09.2014 4 z 5

John Green opět nezklamal. Sice je to slabší než Hvězdy nám nepřály, ale knížka se mi moc líbila.

makovec.h
17.09.2014 5 z 5

Na začátku jsem si ani nepřečetla obsah knihy, děj nebo jakékoliv recenze. Prostě jsem ji po hvězdách náhodně vybrala z dalších knih Johna Greena v knihkupectví. A opět anglicky (a má angličtina není nijak slavná, takže mi sem tam něco ušlo nejspíš... ale nějak se ji naučit musím). Ale i přes tuto ... nevýhodu ... se mi kniha moc líbila. Děj je napínavý, ale nijak extra složitý (což myslím v tom nejlepším možném smyslu). Odpočítávání dnů mi přijde jako docela neotřelý, ale nápaditý a hlavně umocňující napětí, způsob pojmenovávání kapitol. Ale nejlepší na ní je ten způsob podání. Příběh je vypravován z hlediska jednoho chlapce, ale nijak se tam zbytečně nerozmazávají jeho dojmy a pocity a hlavně city, jsou naznačeny, ale všichni si zbytek dokážeme domyslet. A druhá půlka knihy je také skvělá, i když jsem už pak tušila konec, tak mě pořád bavilo ji číst. Pak už ani tak nešlo o ten příběh jako o to, jak dopadnou pocity hlavních hrdinů. A dokonce jsem v průběhu knihy litovala, že nemůžu chodit na jejich přednášky od The Old Mana :)

misicka2
15.09.2014 5 z 5

John Green nezklamal. Já jeho knížky prostě miluju, nemůžu si pomoct. Vždy mám pocit, že jsem součástí děje a prožívám stejné emoce jako hlavní hrdinové. Opět mě pan Green dokázal rozesmát, rozbrečet, milovat i truchlit, a to najednou! A když si uvědomím, že tohle je autorova prvotina, nedokážu si ani domyslet, co všechno ještě dokáže napsat. A já upřímně doufám, že toho bude hodně :)

DarkFireflies
13.09.2014 5 z 5

Nebudu se vyjadřovat k neustálému srovnávání s Hvězdami... Vzhledem k tomu, že tohle byla autorova prvotina, je logické, že se jeho spisovatelské schopnosti od té doby změnily.
Navíc, mně se Aljaška líbila o něco víc... Obsahovala pěkné myšlenky, skvělý děj a navíc jsem u ní neměla tak velké očekávání jako když jsem četla tolik opěvované Hvězdy. Jednoduše nemám co vytknout, já byla s knihou spokojená. :)