Hlas pro vraha

Hlas pro vraha https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238640/mid_hlas-pro-vraha-oFL-238640.jpg 4 81 34

V roce 1952 vzbudila v Kroměříži rozruch náhlá smrt 22leté Marie, která se údajně otrávila svítiplynem. Zůstaly po ní tři děti. Prostřední dcera Anna však celý život nepřestala pátrat po tom, jak to tehdy doopravdy bylo. Složky z vyšetřování dostaly v roce 1956 razítko Přísně tajné a putovaly do sklepení archivu StB. Její vyprávění mapuje život v totalitním Československu od roku 1948 až do otevření archivů StB v roce 2008, kdy se konečně dozvěděla pravdu. V roce 2008 se otevřely archivy StB s nejutajovanějšími složkami. Zatímco složky jejího otce a jeho kamarádů byly zničeny, ta, kterou StB vedla na její matku Marii, v archivu zůstala. V roce 2010 si Anna přebrala v Ústavu pro výzkum totalitních režimů krabici s osmi sty dokumenty a názvem Marie H., podezření z vraždy. Dočetla se o nešťastném manželství rodičů a také o zločinech v padesátých letech, kdy se osoby ohrožující budování komunismu jednoduše odstranily vraždou.... celý text

Tevik
06.11.2016 5 z 5

Moc krásná kniha,i když jsem si myslela ,že jde o klasickou detektivku.Bylo ovšem zajímavé přečíst si něco o České minulosti, ač ročník 79 mnohé krutosti té doby mě minuli.

daza.dt
17.08.2016 5 z 5

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Úžasně napsané, hrdinka - neuvěřitelně silný člověk s takovým životním osudem - klobouk dolů, jak se se všemi problémy vypořádala. Autorce jednoznačně palec nahoru. Rozhodně doporučuji ke čtení.

sabca
23.01.2016 5 z 5

Knihu se četla moc dobře. Protože mapuje téměř stejné období mého života, bylo mi vše blízké. I když v úplně jiném prostředí i já jsem prožila 50 léta. Obdivuji hrdinku románu, že se v 15ti letech dokázala postavit na vlastní nohy a ještě se musela smířit s tím, že její matka byla zavražděna a případ se nevyřešil. Kniha stojí za přečtení.

limetka2008
23.11.2015 4 z 5

Chvílemi jsem se otřásala nad tím hnusem, ve kterém jsme tenkrát žili. Téma není uchopeno špatně, kniha začíná celkem dramaticky a čtivě, jenže mezi začátkem a rozuzlením, které již tak od první třetiny není moc tajemstvím, je poměrně dlouhá část, která celkem zbytečně a rozvláčně popisuje život Anny mezi dětstvím a odhalením pravdy. Někde v Rusku mne to prostě začalo nudit a přemýšlela jsem, jestli některé stránky i nepřeskočit. Nicméně poctivě jsem dočetla... Možná je ta spousta nudného popisu dána tím, že, jak jsem se dozvěděla, příběh je z větší části autobiografický a autorka tedy neměla nad ním ten správný nadhled. Takže za to hvězda dolů.

1alena1
18.11.2015 5 z 5

Knížku jsem si koupila tak trochu náhodou a dnes jsem šťastná, že ji mám. Jsem jen o málo mladší než spisovatelka a proto si moc dobře pamatuji..... Doba popsána velice věrohodně, ještě teď mi jde mráz po zádech při pomyšlení, že jsou i dnes lidi, kteří by se chtěli vrátit do období před rok 89!!! Je to příběh života jedné ženy od narození po současnost, který opravdu nebyl nudný a ve kterém je tak realisticky popsaná doba, že jsem si v průběhu čtení vzpomínala na různé konkrétní zážitky velmi podobné, které prožívala hrdinka, ta bezmoc.
I slzy byly, díky za tuto knížku.

martinidd
16.11.2015 5 z 5

Knihu Hlas pro vraha, kterou jsem v si vypůjčil jakožto "outsidera" mezi novinkami a říkám si nu což, přečtu si kontroverzní téma od české autorky uvidíme jak se někdo další pokusí vypořádat s minulostí , soudě podle úvodu na obálce, ale překvapení a přehodnocení mého "prvního dojmu" se dostavilo po prvních deseti stranách a knížku jsem musel Nutně! dočíst za víkend :-)Přestože některé děje bych já viděl jinak-také jsem z jiné generace:-) Tak pěkně úžasně čtivý příběh vycházející z reálného základu, od českého autora jsem nečetl ani nepamatuji ! A že už jsem nějakou tu knižku četl .

LucieAlexandra
24.09.2015 5 z 5

Čekala jsem, že se knížka bude týkat víc vraždy, vzhledem k názvu, ale ráda jsem si přečetla o tom, jak "krásně" to tu fungovalo, když jsme tu byli soudruzi

bookcase
23.08.2015 5 z 5

Výborný román, vtáhl mě a pohltil. Zajímavý námět, složitá doba.Nejen popis zločinu a jeho vyšetřování, ale také život hlavní hrdinky napříč druhou polovinou 20. století. Autorka píše čtivě.

martulkat
09.07.2015 5 z 5

Výborná kniha, přečtena jedním dechem nejenom kvůli místopisu, který je mi velmi blízký. Autorka píše naprosto srozumitelně, bez omáček, "lidsky obyčejně" a to je to, co mě na tom taky mj. baví. Velmi doporučuji.

myšpa
26.05.2015 5 z 5

Nádherná vzpomínková kniha, která pravdivě ukazuje život ženy od padesátých let po současnost.

magsan
24.04.2015 5 z 5

Výborná kniha, mapující těžký život jedné dívky, život zastíněný tajemstvím o smrti matky. Svižný, lehký styl, za mě výborný román, doporučuju přečíst každému, koho zajímá doba nedávno minulá. Paní autorce děkuju za skvělý zážitek u knihy.

majáček
16.04.2015 5 z 5

Kniha od Olinky Táborské- vzpomínková kniha s emočními bolestmi podle skutečnosti, i když něco bylo pozměněno. Sentimentální věc, přijít za každou cenu, jak se to stalo. Pro mě moc těžká četba. Přelítala jsem stránky. Nemohu číst tyto skutečné příběhy, hlavně o stb a podobné věci. Mě historie nevadí. Jen mi vadí asi ta naše politika, kterou jsem zažila a kterou zažívám. Asi to je proto, že už to znovu nechci zažívat. Píše hezky Olinka, svižně, jednoduše a srozumitelně to velmi oceňuji. Je to takový ,, doják". Nedokážu si představit, kolik času strávila vyhledáváním různých informací. Proto můj obdiv k této knize. Snad příjde čas, kdy si tuto knížku ráda přečtu celou.

JanaDor
14.04.2015 4 z 5

Velmi zajímavá kniha, jež ukazuje začátek komunistického období naší země.
Leckdy slyším, že za komunistů bylo lépe. Doporučovala bych všem přečíst tuto knihu, která je myslím jen lehkým čajíčkem, jež ukazuje dobu po válce a období komunismu. Je to podáno románovou formou a tak se kniha soustředí na pocity hlavní hrdinky Anky než na diktaturu, lži, nesvobodu a zlodějnu, jež provázel komunistický režim. Dovídáme se podrobnosti, jak se tehdy žilo obyčejným lidem. Po této stránce je příběh poutavý.
Samotná forma románu mě již tak nezaujala. Chybí tomu lehkost, která by dodala knize nádech neodtrhnutelné čtivosti. Dějově mě to upoutalo, ale vypravěčsky mi to přišlo příliš kostrbaté a neosobní. Hvězdičku dávám dole za opakovaní některých slov a za jemný chaos ve vyprávění. Časově jsem se někdy zamotala. Ocitli jsme se v určité době, autorka popsala několik nových událostí. A pak vše začala popisovat znovu podrobněji. Ha, vidíte i já jsem se zamotala do popisu dějových popisů….
Kniha je dobrá, nenadchne ani neurazí. Velké její plus vidím v líčení období, které jde napříč od konce války až po současnost.

Clara del Valle
10.04.2015 2 z 5

Dojem více než rozpačitý :-( Kniha má dle mého názoru nevhodně zvolený název evokující detektivku. Jde o popis osudů jedné ženy na pozadí událostí minulého století. Kniha ukazuje, jak hrůzný a nemorální režim křivil lidské charaktery a hýbal lidskými životy. Hlavní hrdince jsem z počátku držela palce, její start do života nebyl šťastný a její dětství vhánělo slzy do očí, respekt budil její statečný boj o vzdělání, které jí nebylo umožněno, ale epizoda manželovy nevěry v Leningradě /konkrétně rozlučkového večírku s milenkou/ můj pohled na ní změnila, od té chvíle mi byla silně nesympatická až protivná. Nechce se mi věřit, že by se někdo, kdo není evidentně nepříčetný, takto stavěl k partnerově nevěře.
Ke konci jsem už jen listovala, chtěla jsem vědět, jak to bylo doopravdy s její matkou a závěrečná pasáž je asi největším zklamáním. Zdálo se mi, jako když autorka chce knihu stůj co stůj ukončit, už toho má taky plný zuby a tak prostě posadila hrdinku do archivu, aby se vše rychle vyjasnilo za banálních výkřiků hlavní hrdinky typu "já to věděla" "google" "facebook atp. Knihu hodně devalvuje neumělý, stylisticky neohrabaný a kostrbatý jazyk, skoro se ani nechce věřit, že autorka se živí psaním. Za mě je kniha prostě zklamáním. Jen si představuji, jak by asi vypadala, kdyby se tohoto zajímavého tématu chopil někdo, kdo skutečně psát umí a nezahltil jí množtsvím banálních přímých řečí a plochého bezobsažného popisu.