Historie československého filmu v obrazech 1930 -1945

Historie československého filmu v obrazech 1930 -1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143451/historie-ceskoslovenskeho-filmu-v-obrazech-1930-1945-143451.png 4 6 2

milamarus
19.04.2021 5 z 5

Poctivý přehled čítající dvanáct kapitol a 644 fotografií. Přehled, se kterým se podíváte na stříbrné plátno i za něj, a který vám připomene, jak už zaznělo v předchozím komentáři, nespočet osobností hereckých, režisérských, tvůrčích, multifunkčních. // Dívám se zrovna na fotografii pana Haase alias úředníka Zajíčka bydlícího v Domě na předměstí, a hned mi v hlavě naskočil ten krásný duet plný touhy, touhy po kamnech s plotnou….Ach! Škoda, že ta kniha nedovede také hrát. Poslouchala bych.... // Jinak ano, jsem nadšená, dávám pět hvězdiček, přidávám několik štítků, a ty, filmové oddělení, těš se!

1amu
27.08.2020 4 z 5

Pro filmové nadšence, zejména "filmů pro pamětníky" opravdu milé počteníčko. Šlo zřejmě o první vrchol čs.kinematografie se skvělými režiséry v čele s geniálním Martinem Fričem. Ten druhý byl na konci 60-tých let s novou vlnou z FAMU, počínaje Formanem, Chytilovou, Menzlem, Němcem, Jiráčkem, Jirešem, Schormem...atd.
Je to období Vlasty Buriána, V+W, Oldřicha Nového a dalších mužských hvězd. K tomu krásné mladé ženy - Adina Mandlová, Nataša Gollová či Hana Vítová...atd.
Velice zajímavá je kapitola z března r.1939, kdy na Barrandov vtrhla parta českých nácků-Vlajkařů v čele s odpadem - režisérem Bínovcem a dr.Zárubou.
Je velkou zásluhou tehdejšího šéfa jednoho z nejmodernějších ateliérů v Evropě, Miloše Havla (v té době mimo ČSR), že na telefonické avízo ihned reagoval, přijel a tuto první bandu vypráskal ven. Druhé dějství, tedy spolupráce s t.zv. "německými pány" je již smutné pokračování, završené po skončení války výslechy všech zkompromitovaných a pobytem na Pankráci.
Jak to tak bývá, nejvíce to pocítil ten, který toho provedl zřejmě nejméně. Byl to Vlasta Burián.

československý film černobílé fotografie filmový průmysl čeští herci

Autoři knihy

Jaroslav Brož