Královský rubín

Královský rubín https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257493/bmid_kralovsky-rubin-257493.jpg 4 217 43

Hercule Poirot série

Soubor šesti povídek vyšel ve Velké Británii v roce 1960 jako tradiční každoroční vánoční „Christie pod stromek“. Pět případů v něm řeší slavný Hercule Poirot, šestý pak neméně úspěšná slečna Jane Marplová. Odcizený šperk, mrtvola uzavřená v truhle, zločin odhalený za pomoci hypnózy, nenávisti ke kočkám, jídla objednaného v restauraci či podivných staromódních šatů s potiskem – ani tentokrát těmto dvěma pečlivým, důmyslným a neúnavným vyšetřovatelům neunikl žádný detail, který by je dovedl k usvědčení každého, byť seberafinovanějšího pachatele.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Knižní klub

The Adventure of the Christmas Pudding , 1960

mariva
23.12.2018 4 z 5

Detektivky v posledních letech moc nevyhledávám a Christie už vůbec ne, tu jsem četla někdy ve dvaceti letech, ale chyběla mi knížka do Čtenářské výzvy, konec roku se blíží a knihy poprvé vydané v roce mého narození nenabízejí velký výběr. Nakonec se mi příběhy docela líbily, dýchla na mě taková staromódní atmosféra a i v krátkých příbězích bylo dost napětí.

kralika
08.11.2018 4 z 5

Myslíte si, že na třiceti povídkových stranách se nedá rozehrát příběh, který svou zamotaností, promyšleností a dramatičností konkuruje románovým zápletkám? Omyl!

kap66
09.01.2018 5 z 5

Někdo zde píšete o jednohubkách - máte pravdu, mňam. Poirota miluji ve všech autorčiných prózách. Ale konečně jsem už dostatečně zestárla na slečnu Marplovou! Ohromně mě baví číst její promluvy, zdánlivě nesouvisející s případem, kvůli kterým vypadá jako - cituji - "maličko odtržená od reality" (a to "maličko" je ještě míněno ironicky). A ona to potom shrne a vyřeší - a všechno zapadne do sebe, logicky a jasně. Já si tak trochu představuji samotnou Agathu Christie ve stáří: klame věkem i tělem, ale mysl? - bystrá a jiskřivá. Těším se na další její detektivky, které mi v mládí unikly - už jich bohužel tolik nezbývá.

Knižní střípky
29.12.2017 5 z 5

Další skvostný povídkový soubor staré dobré Agathy ze staré dobré Anglie :-) já vlastně ani nevím, co více bych měla psát. ACH je sázka na jistotu, aspoň pro mě rozhodně.

Anyonme
19.11.2017 4 z 5

Španělská truhla byla dokonalá!

konicekbily
15.11.2017 5 z 5

Nádherná sbírka povídek sestavená autorkou byla k Vánocům - tuším někdy ve třicátých letech posledního století minlého tisíciletí - pěkným dárkem všem jejím čtenářům.

laepus
27.10.2017 4 z 5

Na těchto kratších povídkách se podle mě dají zpozorovat dvě hlavní věci - Agatha je brala jako takový trénink na svá velká románová díla a zkoušela si zápletku, prostředí či motivaci postav. Je vidět, že se tím opravdu baví a často ráda nadužívá různých detektivkových klišé (převleky, falešní sourozenci, tajní milenci...). Čtenář tak mám možnost slupnout takovou jednohubku za půl či jednu hodinu. A tou druhou věcí je úžasná schopnost televizních scénáristů (myslím sérii se Suchetem), kdy i z těchto kratších (často ani ne 30stránkových povídek) dokáží natočit napínavý a zábavný díl, do kterého jsou schopni přidat věci (často i zásadní změnu vzhledu, věku či charakteru postav), které Agathě nijak neškodí, naopak jí prospívají a dotahují právě ty krátké povídky k úplnosti.

haki34
28.08.2017 5 z 5

zdařilý soubor povídek. kratší formy potěší, pokud máte chuť na detektivní jednohubky.

Majdule
14.05.2017 5 z 5

Mám tento soubor ráda mimo jiné, protože jej sestavovala sama autorka a její úvodní slovo tomu prostě dodává ještě jiný šmrnc.
Královský rubín - oslava Vánoc, které Christie milovala, a z povídky to dýchá. Radost ze života a zdraví rodiny, pochopení pro potřeby druhých a životní moudrost v postavě paní Laceyové i dětský žert, který Poirot skvěle "využil", dělají z tohoto diskrétního příběhu vtipné a milé počtení, které možná není v pravém slova smyslu detektivkou, ale hlavně Poirotovým diplomatických posláním.
Záhada španělské truhly - důmyslný příběh s nenápadných vrahem a vskutku nečestným způsobem vraždy. Ve svém úvodu autorka napsala, že se zde Poirot cítil na vrcholu sil a já musím souhlasit.
Outsider - jasný vrah a Poirotovo pátrání jako rozmar bohaté dámy bez šance na výhru. Poirot ovšem s trpělivostí pavouka uplete síť na skutečného pachatele. Zábavné, zamotané a přeci jednoduché. Geniální jako Poirot sám.
Čtyřiadvacet černých kosů - jsem měla vždy velmi ráda. Poirot zde na základě detailu, určitého nesouladu, odhalí nejenom vraha, ale i to, že se jedná o zločin, který by jinak zůstal nepovšimnut. Působivé.
Další důkaz Poirotovy neobyčejné důmyslnosti a citu pro detail přináší i povídka Sen. Pokus jak Poirota zneužít sice maličko postrádá napětí, ale projít nemohl!
Poslední povídka Greenshawova kratochvíle přivádí na scénu slečnu Marplovou. Jak jsme u této důvtipné stařenky zvyklí, jedná se o brilantní ukázku toho, že je možné vyřešit vraždu, aniž by se detektiv osobně setkal s kýmkoliv zainteresovaným. Kupodivu povídka neztrácí na živosti a rozuzlení nepostrádá napětí.

hellena1523
04.02.2017 4 z 5

Moje první setkání s Agathou a i když jsem jí sama nepropadla, tak ale už naprosto chápu její skalní fanoušky. Ač se ze mě nestane Agathin hltač, myslím si, že to nebyla první a současně poslední, kterou jsem si od ní přečetla.

misha006
20.12.2016 5 z 5

Příjemná povídková knížka. I přesto, že jsem všechny příběhy znala ze seriálového zpracování, stejně to bylo pořád napínavé.

locin
15.09.2016 5 z 5

Všechny povídky od Poirota skvělé. U slešny Marplové mi trvalo než jsem se začetla, ale nakonec i tento příběh byl neočekávaně napínavý :)

Sebasti
22.08.2016 4 z 5

Povídky jako Záhada španělské truhly, Sen nebo Greenshawova kratochvíle by si skutečně zasloužily delší zpracování! V mnohém překonají i normální zdlouhavou detektivku a vy jste i po pár stránkách překvapeni rozuzlením.

veronika3665
11.08.2016

Skvělá knížka, četla se sama. Na oddechové čtení ideální :)

MarekG
30.07.2016 4 z 5

Příjemné povídky.Nejsou tak ohromující, jako dlouhé detektivky Agathy Christie, ale jako letní oddechovka perfektní. Outsider byl poněkud odlišný než ostatní příběhy, námět a zápletka by se hodili na samostatnou knihu.

pagac17
06.07.2016

Přečetl jsem si 6 povídek známé autorky detektivních románů. Občas vidím jejího hrdinu Herkule Poirot v televizi. Daří se jí napsat zajímavé povídky, která nás přivádějí do předchozích století.Mnohdy trvá déle, než se najde viník nebo viníci vražd. Zajímavé dialogy a postřehy, většinou šlechty, nebo majítnějších lidí.

lenya
16.05.2016 3 z 5

Moje první kniha od autorky Agathy Christie, příjemná. Obecně moc nečtu detektivky ani povídky, ale čtení mě bavilo, zejména postava Hercule Poirota, potom několik postav v povídce a neuvěřitelné rozuzlení na závěr...

Pajalada
25.04.2016 5 z 5

Super detektivní případy od mé oblíbené autorky. Krátké a přitom napínavé.

Monike
21.04.2016 5 z 5

Jako vždy skvělé čtení :-) Já Agátu prostě zbožňuji!!!

muchomurka
26.12.2015 4 z 5

Skvělé detektivní povídky, sice jsem některé znala, některé ne. Celkově však mám od Agathy radši klasické detektivky, než ty povídkové. Ty mi přijdou příliš rychlé, ale i tak - stálo za to si je přečíst.