Hegelova duša a kravy z Wisconsinu

Hegelova duša a kravy z Wisconsinu https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494543/bmid_hegelova-dusa-a-kravy-z-wisconsinu-rQe-494543.png 5 2 2

Alessandro Baricco začínal ako hudobný kritik v denníkoch La Stampa a La Repubblica. Jeho úvahy o hudbe a hudobníkoch vyšli v knihách Génius na úteku (o Rossinim, 1988) a Hegelova duša a kravy z Wisconsinu (1992). Vo štvorici filozoficko-estetických esejí skúma vzťahy medzi hudbou a modernitou, interpretáciou, recepciou a percepciou a uvažuje o hodnote hudby pre spoločnosť. V tejto súvislosti zavádza termín musica colta („ušľachtilá hudba“). Chápe pod ním hudbu, ktorá nie je muzeálnou hodnotou, kratochvíľou či spotrebným tovarom, ale vstupuje do dialógu so súčasnosťou. Deje sa tak prostredníctvom interpretácie, ktorá musí byť traumou, šokom a osvietením súčasne. Začiatkom 90. rokov 20. storočia bola aktuálna aj Bariccova polemika so zakonzervovanými ideovými východiskami tzv. Novej hudby. Taliansky spisovateľ, esejista, dramatik a scenárista Alessandro Baricco (1958, Turín) vyštudoval filozofiu, hudobnú vedu a hru na klavíri. Za debut Hrady hnevu (1991) získal ceny doma i v zahraničí. Nasledujúce dielo, Oceán more (1993), sa stalo jeho prvým bestsellerom. Medzinárodný úspech románu Hodváb (1996) zaradil Baricca, ktorého poetiku a rozprávačské umenie oceňujú čitatelia i kritici na celom svete, medzi najčítanejších a najprekladanejších autorov dneška.... celý text

Fejetony, eseje Literatura naučná Umění
Vydáno: , Artforum (SK)

L'anima di Hegel e le mucche del Wisconsin , 1992

A.B.
21.06.2022 5 z 5

Umelecká diela sa netvoria. Umelecká diela sa stávajú.
Vždy chýbala možnosť predstaviť si modernosť ako pôžitok. Vždy ho učili báť sa jej. Nikdy ho neučili túžiť po nej.
Ide o to, že zmysel je nomád.
Nijaké hudobné dielo nie je také silné, aby prežilo hluchotu toho, kto ho počúva.
Dokonca i vnímanie toho, čo sa deje, sa stalo istým druhom performancie: prudké, drsné zvýšenie prílevu informácií doslova rozvrátilo samotný koncept udalosti a zmenilo jej pokojný rytmus, jej charizmu, čas jej prežívania v kolektívnom vedomí. To, čo sa odohráva, stáva sa minulosťou tak rýchlo, že sa to nestihne ani len vykryštalizovať do prítomnosti.
Dejiny sú väzenie so širokými mrežami. My tu v úlohe dozorcov naďalej strážime väzňa, ktorý dávno ušiel.
Ak nič nemôžeme očakávať, nič nás nemôže prekvapiť.
Ak sa musíš opýtať, čo to je, nikdy sa to nedozvieš. (Louis Armstrong)
(Několik střípků ze skvělé sondy i ponoru do hudebního světa a jeho vnímání prostřednictvím našich emocí či svobodomyslných vnitřních zážitků. Další neuvěřitelný kousek od milovaného A.B. Všem nepředpojatým milovníkům hudby a "chytrých písmen" vřele doporučuji.)

eseje hudba italská literatura

Alessandro Baricco