Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/2177/mid_mlceni-jehnatek-pWi-2177.jpg 5 1949 1949

Hannibal Lecter série

Psychopatický vrah Dr. Lecter pomáhá agentům FBI při pátrání po sadistovi vraždícím mladé ženy, aby se nakonec sám ve svých představách stal ženou. Mladá agentka Clarice Starlingová je jediná, se kterou Dr. Lecter hodlá spolupracovat, ale žádnou informaci jí nedá lehce.

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Alpress

The Silence of the Lambs , 1988

Carcoolka
17.01.2014 4 z 5

Naprosto skvělá kniha. Ač tomuto žánru nijak neholduji, naprosto mě pohltila a dokonce jsem se podívala i na filmové zpracování, kterému jsem se léta vyhýbala ze strachu z příliš explicitních záběrů, které mi nedělají úplně dobře. Film je také moc dobrý (hlavně obsazení), ale jak to tak bývá, knižní předloha je mnohem lepší. Vyzdvihla bych hlavně velmi zajímavé dialogy Starlingové a dr. Lectera a skvěle propracovanou psychologii jednotlivých postav, která mi ve filmu podstatně scházela. Každopádně, počítáte-li s tím, že se jen tak neodtrhnete, vřele doporučuji :)

technolog
07.01.2014 4 z 5

Libí se mi, ze jsem se u čteni nenudil. Nenasel jsem žádnou pasáž, kde by se nic nedělo :) Výborné je i filmové zpracovaní, které se docela přesně drží knižního zpracovaní.

Kee
30.12.2013 5 z 5

Mlčení jehňátek mě nenechalo vydechnout.

Tak nějak mi přišel styl psaní pana Harrise celkem úsporný. I když to není to správné slovo - spíše strohý. A taková je celá kniha. Strohá. Pokud nejste člověk, jehož fascinuje psychologie, přemýšlení lidí (či sériových vrahů), pravděpodobně Vás ta strohost odradí. Jestliže se přenesete přes vraždy, zůstane Vám pouze holé uvažování postav. A to mne zaujalo.
Atmosféra knihy je stísněná, tlačí Vás jako špatně zvolená velikost bot, a stejně v nich chcete zůstat, dokud nepřečtete poslední řádku. Clarice Starlingová v sobě má velkou vnitřní sílu a tím podle mne zaujala dr. Lectera asi nejvíce. Spolu s jemu podobným vnímáním světa, přestože ona zůstává v hranicích zákona.
Pomalu jsem zapomínala, čeho je Hannibal schopen, dokud mi to znovu nepřipomněl.
Tato knížka čeká, dokud nezapomenete (či se zostřené smysly trošku neotupí), a poté udeří v plné síle.

Pro všechny, kteří se nebojí podívat do hlubin i temnoty lidské duše.

kniholka
22.11.2013 3 z 5

Jasně, kanibalismus je přinejmenším fascinující, stahování z kůže jakbysmet, ale...Přišlo mi, že tu psychologii do toho autor cpe místy až násilně (a ne příliš obratně) a ne jednou mi to přišlo poněkud zdlouhavé. Hlubší než film, ale podruhý by mě to už nelákalo.

Týna1
06.11.2013 5 z 5

výborná kniha, velice čtivá, neustále žene čtenáře dopředu ani na chvíli jí nechcete odložit :)

EveOdette
01.11.2013 5 z 5

Děj je skvělý a skvěle podaný Thomasem Harrisem. Knížku jsem zhltala za chvíli a objasnila mi pár nejasných věcí z filmu, za co jsem ráda. Jestli máte rádi Lectera, styl psaní Thomase Harrise a čas na čtení, doporučuji! Pokud potřebujete jít brzo spát, určitě nezačínejte se čtením Jehňátek, je návykové. :D

psirena
25.09.2013 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film, ale teprve s knihou jsem vše pochopila. Úžasná kniha, doporučuji přečíst, stojí za to.

Hancza
22.09.2013 5 z 5

Koukám, že vybírám knihy stejně jako několik dalších tady. Také jsem po trilogii Milénium sáhla po Mlčení jehňátek, které mně neuvěřitelným způsobem vtáhlo do děje. Nebylo možné se čtením přestat, dokud nebyl konec. Nemohu jinak, než tuto knihu doporučit. Je neuvěřitelně čtivá. Sáhněte po ní v případě, že nemáte na programu něco důležitého, co byste neradi prošvihli :-)

Hrefna
12.09.2013 5 z 5

Souhlasím se smnpka, po Mileniu mi moc nešlo číst jiný žánr...strhující kniha, na začátku mi trochu vadil ten úsečný styl psaní, krátké ne moc rozvité věty, ale ve finále mě to stahovalo víc a víc do děje, přidávalo to příběhu na syrovosti. Těším se na další díl a věřím, že ho zase přečtu jedním dechem...

smnpka
11.09.2013 5 z 5

Uz od chronologicky prvního dílu mi bylo jasné že jsem narazil na další skvělou sérii po Milenium a Zelené míli. Mlčení jehňátek se mi zatím líbilo nejvíce. Snad se dr. Lecter v posledním díle na svobodě trochu zklidní, ale to by asi potom nebyli žádné nervy :D.

Pepek24
29.08.2013 5 z 5

Protože jsem film viděl asi o pět let dříve než jsem četl knihu, měl jsem obavy...... naprosto zbytečné za PĚT OPAKUJI PĚT hodin jsem měl knihu přečtenou a divím se že jsem se u ní napětím neudusil jasná 100vka ze sta. HOWG

Nuny
13.08.2013 5 z 5

Kriminální příběh, který mě velmi zaujal. Obsahově je velmi pestrý a sledovat krok za krokem práci mezi policií a vrahem, je vskutku zajímavé. Doporučila bych každému, kdo má dobrou představivost a zájem o zápletku, kterou si budete pamatovat.
Mimochodem film se docela povedl, samozřejmě mistr ve svém oboru Anthony Hopkins zahrál svou roli výborně.

aamis
03.08.2013 5 z 5

Nikdy jsem neměla ráda horrory. Asi by mě nikdo nepřemluvil, abych se podívala na filmové zpracování, ale do knihy jsem se velmi ráda 'pustila'. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Velmi se mi líbily všechny ty psychologické zápletky, napínavé-děsivé scény a atmosféra. Žádný zmatek v postavách, chvilkami příjemné oživení vtipem, ale stále si kniha držela svou atmosféru. Bavilo mě, jak si s Clarice Dr. Lecter pohrává a vůbec jejich rozhovory stojí za zmínku. Výborné, výborné.

Pa3k
23.07.2013 5 z 5

Stejně kvalitní jako film, není co dodat.

Lady Dracula
18.06.2013 4 z 5

Velmi příjemné čtení, moc pěkný vrah:) Jen by mohl být více přiblížen. Ale Hannibal je "hustej týpek" ;)

Madi
26.05.2013 5 z 5

Knížku doporučuje pět jehňátek z pěti!

zapina
11.05.2013 5 z 5

Film jsem před čtením knihy neviděla a po přečtení zvažuju jestli ho vubec vidět chci :D Mám bujnou fantazii takže jsem se u knížky dost bála :D Ale kniha jako celek je výborná.. je zde napětí, psychologie... opravdu zajímavé

Dahlia
06.05.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila daleko více, než film. Byly zde téměř dokonale popsané psychologické profily postav, děj tajil dech.

Esko*
28.04.2013 4 z 5

Kniha dobrá, ale film je lepší.

Flipper
30.03.2013 4 z 5

Práve tá novinárska opisnosť s ktorou mal Harris dlhé roky prax uchváti a vtiahne do príbehu v priamej súvislosti s hľadaním detailov na ktorých sa dej posúva. Horšie je to v psychologickom prežívaní hrdinov. Napr. Crawfordové umieranie manželky nesúvisí s dejom ani okrajovo, ani nijak nerozvíja jeho dedukčné či vodcovské danosti a pritom je tomu venovaných pár kapitol. Tiež to rozpoloženie Starlingovej (ako "venkovskej traumatizovanej káči" 50% a brilantnej študentke, ktorá schová všetkých študentov do vrecka) pôsobí ťažkosti pri zosobnení. Príbeh tu však stále ťahá vyšetrovanie a v knihe ešte pomyselné glorifikovanie Lectora nebolo v pláne (to prišlo až po brilantnom výkone A. Hopkinsa). Bol by to geniálny thriller nebyť pár zbytočných a zbytočne brzdiacich (ku koncu knihy pravidelné "joooj veď už to nenapínaj") kapitol.