Mlčanie jahniat

Mlčanie jahniat
https://www.databazeknih.cz/img/books/72_/72709/mlcanie-jahniat-72709.jpg 5 1951 1951

Hannibal Lecter série

Hlavná hrdinka, mladá policajtka Clarice Starlingová, dostáva prvú dôležitú úlohu v začínajúcej profesionálnej kariére. Má pomôcť pri pátraní po viacnásobnom vrahovi, ktorý svoje obete sťahuje z kože. Kľúč k jeho odhaleniu je v rukách ďalšieho viacnásobného vraha – bývalého psychiatra doktora Lectera, ktorý si odpykáva trest vo väzení. Clarice si postupne získava doktorovu dôveru a ten jej na základe vlastných skúseností vysvetľuje spôsob myslenia a motívy vraha psychopata. Možné riešenie však iba naznačuje a stavia ju tak pred množstvo problémov, ktoré už musí prekonať sama.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

The Silence of the Lambs , 1988

26e
30.01.2016 4 z 5

Nepamätám si bohužiaľ, či som skôr videla film a knihu až po... Napriek tomu si pamätám atmosféru z knihy a tá splnila všetko to, čo od tohto žánru očakávam...

Nikol117
24.01.2016 5 z 5

Zatím jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla....Po přečtení nevím, jestli jsem zvrácená já, nebo ta kniha(autor). Mě se to prostě strašně líbilo.

Spýťa
04.12.2015 5 z 5

Taková klasika, výborný thriller, ale přesto se mi více líbí volné pokračování této knihy - Hannibal, je více záživnější.

Samaret
05.11.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Bohužel jsem měla nešťastné vydání z roku 2011 o Československého spisovatele. Překlad tohoto nakladatelství je naprosto tragický a příšerný, ale naštěstí jej nemusím hodnotit.
Příběh pro mě byl fantastický a v knize jsem konečně pochopila některé věci, kterým jsem ve filmu nerozuměla. Navíc je zde poodhaleno víc z povahy obou hlavních hrdinů, jak Clarice Starlingové, tak doktora Lectera a jejich charaktery tím získaly na lesku. V porovnání s filmem musím říct, že se i onen film podařil, což se často nevidí. Možná to bylo tím, že malé nedostatky, které se vyhnuly knize, jsou ve snímku překřičeny skvělými hereckými výkony.
Naprosto fascinující dílo klasického thrilleru. Perfektní.

Standa Šebek
05.09.2015 4 z 5

Výborná detektivka. Zatímco Clarice a Dr. Lecter byli působivější na plátně díky skvělým hereckým výkonům, v knize byl zase vrah Buffalo Bill mnohem působivější než ve filmu, kde šlo o trochu nezajímavou postavu.

BlackBlade
13.08.2015 5 z 5

Knihu jsem poslouchal (audio-kniha) při běžeckých trénincích a když jsem chodil pěšky do práce. A je naprosto skvělá, krásně doplňuje některé situace, které ve filmu chybí nebo jsou naznačeny jen okrajově.

Mikino00
25.07.2015 5 z 5

Kniha je s drobnými odchylkami v podstatě totožná s filmem, který mě ke knize přivedl. Což jen potvrzuje její vysoké kvality. Od vynikající navozené atmosféry, přes silné postavy, až k neustálému napětí. To vše se snoubí ve všech liniích příběhu, které sledujeme, a ve výsledku kniha nabízí strhující napínavé počtení, jenž nelze jen tak odložit z ruky.

iluliacross
12.07.2015 5 z 5

Rozhodně nejsem fanda hororu, krimi a podobných žánrů, ale tuhle jízdu jsem si užila. Autor píše brilantně a někde hluboko pod povrchem ví, jak Vás udržet u knihy. Vložil nenápadně napětí a dějový zlom na konec kapitoly, aby jste nemohli knihu odložit. Moc mi nevyhovovalo, že zvolil několik dějových linií (věznice, vrahův dům, vyšetřování,...) a ke konci je příliš nepropojil, ale jinak byla knížka geniálně promyšlená, postavy výborně vykreslené, místo děje vždy parádně popsané. A tak to mám ráda. A akce tam bylo taky dost. Za mě palec nahoru!!!

ChristineP
09.07.2015 3 z 5

Od téhle knihy jsem čekala něco trochu jiného. Nebýt toho vyšetřování, tak jsem si Mlčení jehňátek užila daleko víc.
Jinak ty ostatní části byly napínavé a moc mě bavily. Pokud máte rádi detektivky, tak šup do toho :-)

Bagriela
08.07.2015 5 z 5

Perfektně propracované a čtivé. Žádnou pasáž jsem neměla nutkání přeskočit. Myslím, že snad ani není třeba cokoliv dalšího dodávat. Dávám zasloužených pět hvězdiček!

cat5
02.07.2015 5 z 5

Velmi poutavé, napínavé, stylové. Ráda se k ní ještě někdy vrátím.

shmaic
02.06.2015 5 z 5

Perfektni detektivka; ted ctu treti dil a toto je zatim jednoznacne lepsi - stylem vypraveni i pribehem samotnym. A srovnani s prvnim dilem? Nevim, oba jsou natolik propracovane a nemaji prilis hluchych mist, oba hodnotim peti hvezdami. Je to ten tip detektivek, ve kterem je kladen duraz na fakta a ne na nasili nebo nechutnosti. Jde znat, ze Harris skutecne nesnasi bulvar:-)

Dymond
01.05.2015 5 z 5

Parádní kniha... musím se podívat i na film...

Anulean
14.03.2015 5 z 5

Dokonalost.
Myslím, že k takovéhle klasice ani nemá cenu psát sáhodlouhé recenze, takže stručně: skvělé barvité vyjadřování, důmyslné rozhovory s Dr. Lecterem, úžasný záběr znalostí autora - ať už o lidské mysli nebo třeba o zpracovávání kůže.
Jo a Hannibala Lectera si prostě nejde nezamilovat.
...
"A co vaše večeře pro šéfy orchestru?"
"Vám se ještě nikdy nestalo, že k vám pořád někdo chodí a vy nemáte ani čas jít nakoupit? Musíte prostě vyjít s tím, co dům dá, Clarice."

Salonka
05.03.2015 5 z 5

Nestarnúca klasika, ktorá sa číta jedným dychom. Výborne prepracované, uveriteľné, úžasné.

Niet čo dodať, snáď len odporučiť tiež dokonalé filmové spracovanie s nezabudnuteľnými A. Hopkinsom a J. Foster.

Guepp
28.02.2015 5 z 5

Klasika pro každého. Hannibal je dokonalost v jakémkoliv podání.

Sheldon
27.02.2015 5 z 5

Nejsem si jistý, zda jsem viděl dřív film nebo knihu, ale jak film, tak kniha patří k vrcholům žánru, a to z naprosto jasných a zřetelných důvodů. Harris v sobě nezatají znalce kriminalistiky, ale přitom skvěle rozepíše hlavní charaktery. Musím říct, že Mlčení jehňátek je oproti standardnějšímu thrilleru Červený drak kvalitativně o stupeň výš. Opravdu hrůzné čtení, v tom nejlepším slova smyslu.

józi.odkudkam
19.02.2015 5 z 5

Že Harris zjevně pečlivě nastudoval vyšetřovací, profilovací, a bůh ví jaké ještě další, postupy je na knize znát. Právě díky množství realistických detailů působí značně věrohodně. Přičtěte si důkladnou a střízlivou sondu do myslí obou hlavních psychopatů, sympatickou vyšetřovatelku Claire i , světe div se, fajn šéfa Crawforda a dostanete čtivý psychologický thriller, kterému s klidem průměrných 5***** dám. Mnohem lepší, než film, u kterého dost dobře to haló nechápu. Směle do ní! Ehm

Koňadra
29.01.2015 5 z 5

Nejde síce o žáner, ktorý by som preferoval, ale v jeho rámci špička. Skvelo namixované, domyslené a napísané. Spád, inteligenciu nepostrádajúca zápletka, napätie, mladá a krásna agentka a nevypočítateľná postava Hannibala Lectra. Všetko, čo má detektívka tohto druhu mať. Nedá sa nedoporučiť.

Belatris
28.01.2015 5 z 5

Výborně zvládnutý postup vyšetřování, vrstvení stop a hlavně uvěřitelné a pro čtenáře nikoliv nudné myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Zkušeně vykreslené postavy napříč spektrem od kariéristických pitomců, kteří většinou jen házejí klacky pod nohy, přes tvrdé profíky až po dokonale napsaného doktora Lectera, jenž je v rámci psychologie jen těžko zařaditelným; podobně neuchopitelný je i jako postava: dráždivě zajímavý, děsivý i obdivuhodný svým širokým záběrem vědomostí a dovedností.
Na thrillery ani krimi žánr nejsem, ale Harris si mě získal už Červeným drakem a Jehňátka jeho privilegované místo v mé knihovně jen potvrdila.