Hanino tajomstvo

Hanino tajomstvo https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471217/bmid_hanino-tajomstvo-2vy-471217.jpg 4 3 2

Alica spoznáva to písmo, jeho sklon, tie výrazné slučky. Niet pochýb, že listy písala jej stará mama. Ale prečo? Prečo jej celé tie roky nič nepovedala? Nikdy nerozprávala o svojom živote slúžky v dome nemeckého generála. O zakázanej láske. O úteku z Nemecka. Hana zriedka hovorila o 2. svetovej vojne. Keď sa konečne rozhodla zveriť svojej vnučke, Alica pri nej nebola. Starká jej zanechala truhlicu plnú spomienok, kôpku listov, v ktorých postupne odhaľuje svoje tajomstvo. Minulosť, ktorá Alicou poriadne otrasie. Alica sa po desiatich rokoch vracia do rodnej obce, odkiaľ po smrti svojho jediného syna zbabelo utiekla. Stretáva bývalého manžela, s ktorým ju viažu nielen smutné spomienky, ale aj čaro prvej lásky. Jej pôvodný plán predať Hanin starý dom a vrátiť sa späť do Bratislavy sa rúca v základoch. Musí si poradiť nielen s rodiacimi sa citmi k Matúšovi, ale aj s novými poznatkami o svojom pôvode. Pustí si lásku opäť do srdca? Odpustí sama sebe a uverí, že i ona má nárok na druhú šancu? Unesie pravdu o Haninej minulosti a dokáže si usporiadať život? Aké je Hanino tajomstvo?... celý text

bábuška
01.04.2024 4 z 5

Příběh Hany, její naivní lásky k Ludwigovi a příběh její vnučky Alice, se krásně proplétá. Odehrává se během první světové války a současnosti, každá z hrdinek má problémy s láskou odlišné, ale kniha se četla velice pěkně. Vůbec čtu slovenské knihy velice ráda.

DJDunda
23.03.2024 4 z 5

(SPOILER) Kniha sa mi veľmi páčila, ani sa neviem rozhodnúť, ktorý z príbehov viac.
Úplne chápem, ako svet videla Hana, avšak nepáčil sa mi jej postoj k Andrejovi. Ako sama napísala, ,,mala ho rada ale milovala skutočne iba Ludwiga,,. Andrej tým musel neskutočne trpieť a aj tak s ňou celý život zostal. Chápem síce, že k láske sa nedá nikoho prinútiť ani samého seba, ale jej postoj k nemu nebol fér. Čo sa Andreja týka, chýbala mi trichu v príbehu informácia, či jeho rodičia skutočne boli mŕtvi alebo sa len k nemu ich listy nedostali. Škoda tiež, že sa Ludwig z vojny nevrátil a Hana sa nikdy nedozvedela, či ju skutočne miloval, myslím však, že odpoveď musela sama cítiť.
Donedávna som verila, že na život s niekým stačí láska, ale už tomu neverím. Niekedy sa proste niečo pokazí alebo sú len ,,zvyšné maličkosti,, nazbierané na takú kopu, že tú lásku prevalcujú. Alica a Matúš mali teda veľké šťastie.

Eva Dedinská
slovenská