Granátové jablko

Granátové jablko https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126051/bmid_granatove-jablko-0db-126051.jpg 4 16 6

Pozoruhodný psychologický román je věnovaný jedné z největších nacistických krutostí - kradení polských dětí s blond vlásky a modrýma očima. Tyto děti, ač určené ke germanizaci v německých rodinách, procházely nejprve tvrdými pracovními lágry. Po osvobození Polska vynaložil Červený kříž velké úsilí, aby uloupené děti našel a vrátil rodičům, výsledek byl však mizivý.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Optys

Jabłko granatu , 1991

Mudry
12.08.2022 3 z 5

Musím souhlasit, že první polovina knihy byla rozhodně slabší. Téma bezpochyby silné , už kvůli tomu bych knihu neodložila. Nečetlo se mi to ale dobře. Na můj vkus asi až moc "psychologický " román.

Louanne
26.02.2019

Kdybych měla ve zvyku knihy odkládat, asi by tahle takto skončila. Na začátku mi styl psaní přišel takový kostrbatý, sem tam jsem viděla chybku a hlavní hrdina mě příšerně rozčiloval svým fňukáním. Vydržela jsem a po první třetině jsem do knihy zahučela až po uši. Prostě se do toho vžila, Toni už mi vůbec nepřišel ufňukaný a když, tak na to měl plné právo. Konec mnou zatřásl a donutil mě uvažovat o tom, jak křehká je lidská duše.

hanis2806
04.09.2017 3 z 5

První polovina knihy pro mě byla nudná a nedařilo se mi se začíst. Druhá polovina knihy byla trochu lepší. A konec jsem vůbec nečekala. Ke knize se určitě nevrátím.

MichelleS
15.10.2016 4 z 5

Příběh o utrpení prožívaném dětmi, které nacisté unesli k poněmčení. A utrpením není myšleno jen to fyzické. Rány na duši, které natrvalo poznamenaly Toniho osobnost, stejně jako strádání a nemoci poznamenaly jeho srdce.

KLADIK
07.04.2016 5 z 5

Smutné, ale krásně napsané. Chytlo za srdce. Doporučuji.

simonabr
18.03.2014 5 z 5

Další bolestný příběh šestiletého Toniho, který se z Německa vrátí po dlouhých 8 letech, kde zažil opravdu spoustu krutých věcí, po tolika letech si pořádně nepamatuje polštinu a i obyčejná školní docházka je pro něj dost obtížná a naročná a vyčleňuje jej z kolektivu. Bohužel si nepamatuje ani své původní příjmení a adresu, proto je hledání jeho maminky těžké a takřka beznadějné a on se s tím v podstatě nikdy nedokázal vyrovnat.
Buďme rádi, že už několik generací nic tak hrozného nezažilo, radujme se a važme si každého dne prožitého v klidu a míru, protože to rozhodně není samozřejmost a klišé, zažít v pouhých šesti letech odvlečení nacisty je trauma na celý život.

nacismus psychologické romány uloupené děti

Halina Auderska
ukrajinská, 1904 - 2000