Olympia

Olympia https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453995/bmid_olympia-otS-453995.jpg 5 112 35

Gereon Rath série

Uprostřed všeobecného olympijského nadšení musí Gereon Rath v utajení vyšetřovat vraždu v olympijské vesnici. Vládci Německa se obávají, že hry sabotují komunisté. O tom má Rath své pochybnosti a odvádí svou práci spíše apaticky, zvlášť když má své vlastní problémy: je hostitelem amerických turistů a jeho manželka Charly na protest odešla z domu. Poté v olympijské vesnici narazí na kolegu s komunistickou minulostí, který se také zdržoval na místě činu. Zatímco je podezřelý vystaven brutálním výslechům SS, dojde ke druhé vraždě. Rath horečnatě pátrá, aby zabránil další smrti, přičemž netuší, že již byl vynesen i jeho vlastní rozsudek smrti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Olympia , 2020

JanusRay
23.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Četl jsem ji asi týden. Děj je orámován OH v Berlíně 1936, tj. od 1.8.-16.8.1936. Zatím pocitově nejslabší kniha série s Gereonem Rathem. Pokud by autor zkrátil vyprávění o 1/3 na příběh by to nemělo vliv. Smutné je pokud čtenář v detektivce zjistí vraha a jeho motivy cca 1/2 knihy( smrt Walthera Morgana). Motivy úmrtí členů jednotky H. Göeringa a vykonavatel mi byly zřejmé při setkání Ratha s vrahem v hotelu. Vrah prokázal opravdové mistrovství, když dokázal padákovému myslivci poškodit padák, který, jak sám autor uvádí, si sám zesnulý balil a vloudit se, pod falešným jménem, na oslavu k HG. Nezbylo než čekat až to zjistí i Rath. Smrt předávkováním pokud se oběť, zde zjevně trénovaný voják, brání, je něco jiného než utopit mrzáka na kolečkovém křesle, stopy zápasu však autorovi chybí. Smrt strážného který při útoku zahájí ochrannou palbu aniž by vylezl ze stísněného prostoru strážní budky je u tak cvičeného jedince nepravděpodobná. Autor nepovažuje za důležité popsat, jak se vrahovi, podle autora bez spolupracovníků, podařilo v tak krátkém časovém úseku vykonat tolik poprav v různých částech Německa.
Co mi vadilo na překladu byly anglické texty Rathových Olympijských hostů a Mrs. Morgan. Ve filmu se to obvykle řeší titulky, ve starší, myslím tím dříve vydané, literatuře sáhl překladatel po tzv. vysvětlivkách. Zde se předpokládá čtenářova znalost jazyka.
Autor zde sérii s Rathem ukončuje symbolicky. I když šanci na přežití má Gereon 13:84.

milos3510
05.09.2021 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

brabofka
29.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Neskutečné. Úžasné sledovat jak se u detektivní série příběh pomalu mění na politický thriller a vůbec to nevadí. Pomsta je sladká a ještě asi bude. Každopádně má Gereon co dělat. A je jedno kde. Velice zajímavě to začalo a ještě zajímavěji skončilo. Těším se na další díl a že bude!
Možná mínus půl hvězdy za překlad. Překladatel se měl rozhodnout zda bude kniha v češtině a nebo angličtině... tenhle kočkopes kazil dojem. Ale jinak Gereon, Charly, Fritze a jejich staří známí jsou tady pořád. Možná ne spolu ale nepřítel je pořád jen jeden. Už od začátku.

soukroma
27.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělé: velice čtivé, napínavé, výborné přiblížení doby, Berlína a olympiády. Zápletky skutečně zapeklité, dokonce postupně stále víc (i když ohledně Morganovy smrti jsem měla skoro jasno hned, jak se vynořila Olympia). Prostředek se trochu táhl, klidně by těch 600 stran zkrácení sneslo, zato zase poslední třetina přinášela postupně stále další a další postavy, zejména s vazbou na Rathovu minulost (odkazy na minulé díly mi trochu vadily, pokud nebyly dostatečně rozklíčované, protože já jsem ze série četla jen snad úvodní díl a nelíbil se mi a seriál jsem nesledovala). A samozřejmě super akční závěrečná přestřelka. A ještě něco navrch...
Gereon byl fajn, akorát ten konec!? Charly mi k srdci vůbec nepřirostla. Líbil se mi Fritze, jako asi nejlépe vykreslená fiktivní figura. A ty kreatury nacistické, uf, hodně děsivého jsem se dozvěděla o Heydrichovi.

A jak že se to tehdy formálně zdravilo - nu, v americkém porozumění přece jedině: "Hajta!"

Pozn.: Zahrada Bestií byla ovšem ještě lepší.

Ella_85
18.07.2021 5 z 5

Pro znalce serie je to lahudka, pomsta, nevyrizene ucty z minulosti, snaha o novy zacatek…ten pribeh vola po pokracovani a ja doufam, ze bude…

martin8550
01.07.2021 3 z 5

Tenhle příběh velice hezky popisuje atmosféru berlínské olympiády 1936. Obraz Německa byť fašistického, ale navenek mírumilovného chovající cizince a okolní národy v úctě. Toho využívají všichni, co tuší temné zítřky a mají šanci a prostředky vypadnout. Gereona opět dostihne minulost a temné přízraky ho vybízejí k poslední? bitvě. Bohužel kniha v chatrné zápletce přináší málo nového, pouze rozvíjí osudy postav z minulých příběhů. Stýská se mi po nádherném příběhu z knihy Vaterland nebo temné Mokré rybě. Je to dokonce o dost slabší než v knize Marlow. Knihu drží nad vodou pouze Kutcherovo vypravěčské umění, které velmi pěkně oživuje postavy na papíře.

koppy
21.06.2021 4 z 5

Na zatím poslední detektivku z řady o Gereonu Rathovi jsem se moc těšila. Jak mě ostatní nadchly vždy na maximum hvězdiček, tady ubírám. Jak už tu bylo zmíněno, vadily mi pasáže v angličtině. Kratší rozhovory (navíc občas protknuté němčinou/českým překladem) bych i dala, ale celá poslední stránka mi přišla opravdu moc. Tuším, o co jde, ale myslím, že by český překlad na škodu nebyl.
Jinak téma i zápletka za mě dobré a opět skvělý byl pro mě popis té doby, politické situace, myšlení a jednání lidí, berlínského místopisu. Velké plus u mě má zase i obálka, která mi v celé řadě přijde skvěle padnoucí.

Jaruš7
13.06.2021 5 z 5

Opět e-četba a opět počet stran byl neskutečně málo pro ten rozsah očekávání.
Autor rozehrál frenetickou ságu doby a kriminalista v ní má zjizvenou roli zdefermovanou režimem.
Olympiáda je scénou pro ukázkovou velkolepost režimu.
Celosvětová účast je pro zločinnost tím ideálním prostředím, ve kterém se jí daří snovat a plnit své plány.
Citace:
"Göring", zahučel, a moc respektu v tom nezaznělo.
"Já jsem rád, že je naše policie pod vedením Heinricha Himmlera."
Rath na to nic neříkal. Co také říct na to, když někdo dával přednost moru před cholerou.

Jaksi chápu, že autor neodolal a své téma propůjčil k tv zpracování do seriálu, ale jeho pojetí je rozdílné, a tak ze sledování filmu bylo v četbě očekávání docela jiné. Tak snad další díl tu krutou pravdu odhalí, neboť někteří po požáru přežili. ( Není nad předzvěst z Wikipedie).
Jako vždy superčtivo s pocitem, že takto s hypertenzí nezatočím.

Arbenin
06.06.2021 3 z 5

Úplně souhlasím s astrowebem - kniha skvěle popisuje zhnědnutí meziválečného Německa, a za to je dobré ji přečíst. Detektivka samotná mi přišla překombinovaná a spoléhající na náhody.

milary
27.05.2021 5 z 5

Čtyři - a asi by si Olympia zasloužila i pět. Vloni jsem četla Hitlerovu olympiádu Christophera Hiltona, tam naopak v komentáři zmiňuju Kutschera, - ale to jsem ještě vůbec netušila, nakolik se mi teď ona knížka mnoha shodnými fakty připomene a čtení posledního dílu série bude díky tomu ještě atraktivnější.

SPOILER:
Píšu - poslední díl. V tom je pro mě tentokrát trochu kámen úrazu, a na stejný vrub jde i kolísavá tendence připnout na výložku pátou hvězdu. Vlastně bych se spokojila - jako se závěrem, vč. nenásilné možnosti pokračování - s momentem, kdy Charly v poslední kapitole téhle maximálně napínavé knihy, a po skvěle vymyšleném a nečekaném finále, rekapituluje plusy a mínusy a vrací se do "všedního" Berlína a do práce.
Jenže: následuje epilog. A ten může být hodně krkolomným "oslím můstkem" k eventuálnímu pokračování, anebo pokračování nebude, a pak je to jen zbytečný kýč jak bič.
No, pokud k tomu pokračování dojde, snad se znovu záhy utopíme ve víru děje a na tenhle přílepek pozapomenem. Já sázela na pokračování v Praze (byť jsem nepočítala, že by se vše podařilo na první dobrou). Zatím to vypadá, že jsem se netrefila, a autor potřebuje na závěr akčnější pecku. Nebo na rozjezd. To uvidíme...

Vřele souhlasím s jaroiva a její výtkou ohledně překladu. Obzvláště pak, když sám závěr knihy, ta jedenapůl stránečka dramatické rozhlasové reportáže, obsahuje informace zdaleka ne nepodstatné :).

Kurt837
21.05.2021

Paradni kniha. Cetla se jinak nez predchozi dily, ale opet skvele. Vyborne tema, jsem zvedav jestli bude autor v serii vzhledem k okolnostem pokracovat. Uz se tesim na serial...

Ramiel
14.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha dobrá, ale nevtáhla mě tolik jako díly předešlé. Vyšetřování a detektivní práce zde byly upozaděny. Do popředí se dostalo politikaření. A nad závěrem jsem kroutil hlavou. Ten mi přišel až moc na efekt a uměle směřovaný k té "poslední anglicky psané stránce" v knize. Proč jako Gereon nemohl po uzdravení za Charly? Prostě by svůj plán uskutečnili jen s časovým posunem.

Stardust
14.05.2021 4 z 5

Stále méně detektivka a stále více politický thriller. Navíc tentokrát až příliš spoléhající na náhodu. Ale řemeslně stále velmi vysoko. Navíc ten úplný závěr... Nic nebude jako dřív.

astroweb
13.05.2021 5 z 5

Více než napínavý kriminální příběh, detektivka, je román perfektní vystižením předválečných poměrů v nacistickém Německu, tím je kniha skvělá i napínavá zároveň.

jaroiva
08.05.2021 4 z 5

Super, příběh jsem si skvěle užila, Gereon, Charly i Fritze v té nejlepší formě.
Za všechno dávám plný počet bodů a doporučuji. Ale!
Mám jednu velkou výtku vůči překladu-nepřekladu. Proto ta hvězda dolů.
Nevím, jestli je v tištěné knize třeba něco jinak než v elektronické verzi, kterou jsem četla já, ale podle mého by se nemělo předpokládat, že čtenář umí anglicky.
Já sice angličtinu zvládám (čtu i celé knížky v angličtině), ale myslím, že nechat celé pasáže jen anglicky bez překladu, není pro českého čtenáře zrovna komfortní. Ne všechna použitá slovíčka mi připadala vyloženě základní a notoricky známá. Ono se dá asi vytušit z kontextu, přesto nemám ráda tolik angličtiny v českém textu.