Genom

Genom https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45098/bmid_genom-MHh-45098.png 5 20 20

Podtitul: "Životopis lidského druhu v třiadvaceti kapitolách" Ridley je osvěčený autor a ani v prozatím poslední knize přeložené do češtiny Vás nezklame. Dozvíte se základní poznatky o molekulární genetice a to způsobem srozumitelným, jasným, byť je zřejmé, že se musí jednat jen o představení těch nejdůležitějších výsledků této disciplíny. O otázce, zda se filozofové mají věnovat poznatkům tohoto druhu, přestanete pochybovat hned po úvodní kapitole. V posledním čísle německého časopisu Information Philosophie (4/2001) byla úvodní studie shodou okolností věnována právě otázce: Co víme, když známe lidský genom? Filozofové mají opět o práci postaráno.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Věda
Vydáno: , Portál

Genome: The Autobiography of a Species in 23 Chapters , 1999

Adhara
18.07.2022 3 z 5

Vysoké hodnotenie tejto knihy ma prekvapuje. Ja mám dosť zmiešané dojmy. Autor si zvolil neľahkú úlohu inšpirovať sa génom na každom z ľudských 23 chromozómov a napísať o ňom kapitolu, dodržať poradie chromozómov podľa veľkosti a ešte aj udržať náväznosť kapitol pre neznalého čitateľa, aby postupoval od základných údajov k čo najpodrobnejším. Ľudský genóm na takýto autorský úmysel však nebol stavaný a pri konci autor súboj s ním vzdal.

Kniha mi pripadala miestami písaná dosť náročne. A to som, podotýkam, z odboru, som absolventka molekulárnej biológie. Ale občas toho bolo aj na mňa priveľa a prehrýzala som sa ňou dlho. Iste by sa mnohé veci dali vysvetliť stráviteľnejšie. No opäť, nie je to len chyba autora – označenia génov a ich produktov sú komplikované. Faktom však ostáva, že vidieť pomedzi odborné pojmy nezapamätateľné zhluky písmen a číslic pochopeniu textu vôbec neprospieva. Na druhej strane som ale strácala koncentráciu aj v ďalších oblastiach, napríklad v histórii vývoja ľudských jazykov. V iných som si však zase oprášila a prehĺbila vedomosti. Za to plus.

Mínusom je však rozhodne zaujatosť autora v rozličných diskutabilných témach. Aj od populárno-náučnej knihy očakávame neutralitu a nie okaté fandenie genderovým stereotypom či génovej manipulácii, pri ktorej, mimochodom, vôbec nespomenul riziká z nej vyplývajúce. Tiež nepovažujem za neutrálne považovať Downov syndróm za fajn ochorenie, ktoré je v podaní autora dokonca priam životný bonus a nie niečo, čo spôsobuje ťažké orgánové poruchy. Ide o cielené zamlčiavanie faktov. Taktiež ma nebral autorov silný odpor k čomukoľvek, čo aspoň vzdialene zaváňa eugenikou, ale na druhej strane prejavoval úplnú ľahostajnosť k surovým pokusom na zvieratách, vďaka ktorým sa naša znalosť o genóme získavala.

Tri hviezdy s tým, že viac už tohto autora nevyhľadám.

Matt Ridley
anglická, 1958