Hra

Hra
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143111/bmid_hra-IqY-143111.jpg 4 1075 1075

Game / Hra série

Henrik HP Pettersson je podvodníček, ktorý kašle na celý svet a robí si, čo mu zíde na um. Jedného dňa sa mu do rúk dostane mobilný telefón, ktorý, napočudovanie, o ňom kadečo vie. Prostredníctvom neho dostáva pozvanie, aby sa zúčastnil na mimoriadnom a fascinujúcom zážitku, na hre v alternatívnej realite, odohrávajúcej sa vo svete nič netušiacich ľudí. Po úspešnom splnení skúšobnej úlohy mu ponúkajú celý rad vzrušujúcich zadaní, ktoré filmuje, premieta a hodnotí uzavretá skupina ľudí na internetovej sieti. V rovnakom tempe, ako vzrastá napätie v jednotlivých úlohách, zvyšujú sa aj odmeny za ich splnenie a umiestnenie aktérov v toplistine. HP sa podujíma na čoraz riskantnejšie akcie a je pripravený urobiť takmer čokoľvek, aby mohol ďalej hrať. Policajná inšpektorka Rebecca Norménová je jeho pravým opakom. Vzala osud do vlastných rúk a v policajnom zbore sa jej črtá úspešná kariéra. Všetko by bolo dokonalé, keby neexistovali lístočky, čo jej niekto necháva v skrinke. Ich pisateľ vie až nepríjemne veľa o jej minulosti. O tajomstve, ktoré by nemal poznať nikto. Prečo sa s ňou niekto takto zahráva? Hra postupne preniká do životov HP a Rebeccy, ich zdanlivo nezlučiteľné svety sa k sebe približujú. No ak skutočnosť je len hra a hra skutočnosť, čo vlastne je život? Wanna play a game? Chceš hrať?... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Geim , 2010

Rose88
18.01.2016 3 z 5

No vcelku musím souhlasit s komentáři níže. Nápad hodně povedený, potenciál však značně nevyužitý. Nejvydařenější je první třetina knihy plus závěr, zbytek jen tak nějak vyplňuje prostor mezi tím. Každopádně je to pohodové čtení s napínavým dějem, který celkem plynule odsýpá. Přečtení nelituji a jako oddychové čtení především pro lidi co mají rádi moderní technologie a trochu toho napětí a vzrušení mohu jen doporučit :-)

SONP
05.12.2015 3 z 5

Téma velmi dobře vymyšlené, ale zdá se mi, že na román to nestačilo - povídka by byla určitě lepší. Kniha krásně šlapala v době, kdy jejím tématem bylo hraní Hry. V téhle fázi nejlépe vynikla neskutečná zábavnost hlavní postavy - do té doby losera a najednou naprostého kinga téhle zvláštní sociální sítě. Jakmile se ale autor rozhodl, že tenhle ex-loser začne objevovat podhoubí hry, šla zábavnost příběhu (aspoň pro mě) rapidně dolů. Navíc ex-loser se nepochopitelným způsobem změní v takřka nezranitelného 007, což mi k němu ale vůbec nesedělo. Napsal bych víc, ale nechci spoilovat. Hodnocení? Kdybyste se mě zeptali v první půlce knihy, asi bych vystřelil pět hvězd, ale po dočtení jsou to jen 3 (a 1/2).
P.S. Angličtina mi nevadila, naopak se k tomu týpkovi hodila (a je pravděpodobné, že mladí Švédi takhle doopravdy mluví - zkuste se někdy podívat na německé hudební televize)

Bilky
24.11.2015 4 z 5

Príbeh trošku kríva, ale téma je zaujímavá a zvolená forma pohľadu na príbeh z dvoch strán je [cool] (akoby hláškovala hlavná postava) Forma je asi to, čo čitateľa upúta spoľahlivo: výpovede dvoch hl.postáv sa striedajú a autor vynikajúco rozdeľuje nielen dejovú zápletku s flashbackmi, ale mení aj vyjadrovací jazyk oboch postáv. Osobne sa mi skôr pozdávala psychologickejšia rovina ženskej postavy, ako príliš akčná a neuveriteľná spanilá jazda protagonistu HP.

K toľko kritizovanému použitiu angličtiny: osobne si neviem predstaviť lepšiu charakteristiku danej postavy a zvlášť v spojení s hi-tech témou. Jo a skúste si vypočuť reč našich dnešných puberťákov- aj ten čo z angličtiny prepadá, výrazy ako cool, shit, fuck, job používa. Pritom je vo Švédsku znalosť AJ na úplne inej úrovni.

Ale ako námet na hollywoodsky technologický akčák to nemá chybu, aj keď už po prvých stránkách mi bolo jasné, čím sa autor inšpiroval. Vynikajúcim snímkom GAME s MICHAELom DOUGLASom.

Odporúčanie: Večným idealistom, odporcom korporátokracie a politickým aktivistom, ako návod UROB SI SÁM. Mladým angažovaným holkám, čo radi počúvajú ako si kategoricky vybaviť účty s domácim násilím. A v neposlednej rade ako učebnú pomôcku angličtiny pre getto, slumy a mladých radikálov. 68%

Dragell
19.11.2015 4 z 5

Game - hra, tě jednou pohltí, už tě nepustí.
Právě s ní se zapotal i náš hlavní hrdina HP. Někomu může přijít nesympatický, neboť je to prostě povaleč a nějak svým způsobem (a ne moc čestným) prolézá životem. Já jsem si jej ale užila, do příběhu výborně seděl.

Napínavé, akční, děsivé... má výbornou atmosféru, která mne opravdu dostala.

U audioknihy se mi velmi líbil výběr hlasů pro postavy. Kromě toho, že je děj vyprávěn z pohledu dvou postav, máme zde navíc hlas třetí, který namlouvá nejen kapitoly, ale také speciálně hlas Hry.

Juzzy
14.11.2015 5 z 5

Vynikající, strhující, od začátku až do konce. Milé překvapení! - doplnění: Angličtina nevadila, ne vše jsem si přeložil, ale dalo se lehce vydedukovat z kontextu. Co se týče závěru, byl skvělý, srozumitelný a připravil půdu pro pokračování (Buzz, Bubble). Těším se na něj.

Patouska
30.10.2015

HP se mi dostal pod kůži. Měl skvělé hlášky i myšlenkové pochody. Takový typický povaleč a nemakačenko. Anglická slovíčka mi zde vůbec nevadila. Dokonale doplňovala tenhle napínavý sci-fi příběh. Skvělá kniha! :)

callahanh
16.10.2015 4 z 5

Na knize je znát, že je to autorův debut. De la Motte se viditelně inspiroval filmy Davida Finchera (Klub rváčů, Hra) a moderními hollywoodskými thrillery a napsal nijak objevné, ale poměrně čtivé dílo, které po celou dobu baví. Zajímavé téma je tu rozvinuto do širokých rozměrů, na nichž samozřejmě teoreticky může být něco pravdy. V druhém plánu poukazuje autor i na to, co všechno je člověk ochoten udělat pro trochu uznání a slávy. Filmové psaní podtrhuje přestříhávání mezi dvěma liniemi, které se v závěru protnou, což není na škodu, možná to ale trošku rozptyluje pozornost od linie ústřední. Zde tolik kritizovaná anglická slovíčka mi nevadila, naopak mi přišlo, že přesně podtrhávají rozpoložení hlavního hrdiny, kterým je frajerský nerd, jenž asi nebude moc lidem sympatický, ale pro podobné příběhy se přesně hodí. Vzhledem k tomu, že je to většinou předvídatelné, není tu žádný zásadní zvrat a konec (který jsem ale vlastně asi pořádně nepochopil) je až příliš rádoby šokující, se k románu nejspíš nebudete vracet, ale jako jednohubka (a alternativa k dnes populárním potemnělým severským detektivkám víceméně klasického střihu) jde o příjemnou záležitost. 70%

lucifuk
04.10.2015 3 z 5

Celý čas som čakal, kedy to konečne príde. To niečo čo mi vyrazí dych a urobí knihu výnimočnou. A ono to neprišlo :-(

MaaaR@
12.09.2015 3 z 5

Fajn námět, ale moc mi nesedí autorův styl psaní. Celkově mi to navíc přijde takové uspěchané, povrchní, za celou dobu jsem nepronikl ani k jedné postavě. Nenadchne, neurazí.

mapet85
02.09.2015 4 z 5

Prvotina Andersa de la Motta je písaná z pohľadu dvoch hlavných postáv - zlodejíčka Henrika Petterssona, alias HP, tridsiatnika bez práce, skrachovanca, človeka, ktorého si aj vďaka hláškam a myšlienkovým pochodom určite obľúbite, a Rebeccy Norménovej, policajnej inšpektorky vyrovnávajúcej sa s traumou. Všetko sa začne nájdením mobilného telefónu, ktorý HP zadáva rozličné úlohy, najskôr jednoduché, prechádzajúc až po tie zložitejšie. Téma knihy je originálna a kniha je písaná pomerne pútavo, pričom zvraty dodávajú na akčnosti. Človek sa pri čítaní zamyslí, či všetko, čo sa deje, nie je súčasťou Hry. Autor slušne využil svoje poznatky z práce bezpečnostného analytika, ako aj policajta. Knihu odporúčam a pokračovanie - Šum - na seba nenechá dlho čakať, pretože koniec bol vskutku zaujímavý. :-)

jan0504
13.08.2015 5 z 5

Tá kapitola s Rehymanom, alias Rainmanom ma totálne dostala - nenormálne som sa pobavil. Tie hlášky v knihe sú perfektné a hlavne myšlienkové pochody hlavného hrdinu :-))) Teším sa na druhý diel.

Katuska88
12.08.2015 5 z 5

Z knihy jsem byla nadšená. Okamžitě mne vtáhla do děje a moc se mi líbí styl psaní.
Jediné, co mi občas hodně vadilo, byla ta angličtina.
Nemám nic proti angličtině, ale její užití, v jakém ho postava využívá, mi připadá značně dětinské!
Jinak absolutně nabitý děj a opravdu mohu doporučit.
Sama si neumím představit, jak bych se asi zachovala, kdybych se ocitla v takové situaci, já bych to asi nedala. Na místě HP bych se teda sakra bála... To musí být paranoia! Jsem zvědavá, co dál.

Kalina
11.08.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Rychle se střídající děje dvou hlavních postav vůbec nevadí, ale ta angličtina!!!! Moc jsem nepochopila proč je v knize tak hojně použitá. Vše se dá vyjádřit v našem bohatém jazyce. Přesto dávám pět hvězdiček a pouštím se do dalšího pokračování - Buzz.

majinka171
07.08.2015 4 z 5

Tato kniha mě už od začátku velmi nadchla! :-)
Ale přijde mi,že ten konec je takový rychlý,useknutý,to jsem tak nějak nepochopila.
Jinak super,i angličtinu mám moc ráda :-)

BlackFun
22.07.2015 4 z 5

Ač úplně nemusím sci-fi, tak tato kniha byla napsaná takovým způsobem, že mi to ani tak nepřipadalo :-). Zápletka více než zajímavá a konec překvapivě skvělý! Jediné co mi neskutečně lezlo na nervy, tak neustálé cpaní anglických vět do textu, s angličtinou jsem velká kamarádka, ale nevidím jediný důvod proč takto prznit knihu..

Jane100
12.07.2015 5 z 5

Skvělá sci-fi. Po dlouhé době autor, od kterého jsem schopná tento žánr, který zrovna nepatří k mým oblíbeným, přijmout. Příběh, který po celou dobu udržuje napětí, završí konec, který mi doslova vyrazil dech. Doporučuji k přečtení a už se těším na další knihy, které si od tohoto autora chystám přečíst!

rimmon
05.07.2015 5 z 5

Jste si opravdu jistí, že si chcete zahrát? - tak přesně tohle je napsané na zadním obalu knížky. Mno a musím říct že autor si se mnou opravdu zahrál - slušně.
Nejen že kniha je psaná jazykem moderního člověka, tudíž po otevření přečtete 140 stránek ani nevíte jak, ale taky vás nutí přemýšlet, nutí vás pořád chodit s dějem a nedovolí vám fantazírovat o konci.
použiji slova autora - That is fucking amazing! protože já jsem jí přečetla jedním dechem, celou tu dobu jsem měla pocit že s HP opravdu jsem na každé misi nebo dokonce že já jsem HP.
Kniha mě opravdu perfektně vtáhla do děje a hodně mě jí bavilo číst.
A ten konec? Autor je opravdu král - protože mě dostal. Dočetla jsem tu knihu tep jsem musela mít tak 200. Kniha je napsaná tak že až skončí nejen že tomu nebudete chtít uvěřit ale ještě budete tak pět minut stát s otevřenou pusou. Protože celou dobu je to jen HRA. Hra autora se čtenářem a mě nezbývá napsat nic víc než - tleskám!

Dark-Angel
04.07.2015 3 z 5

Trochu mě rušilo přeskakování mezi jednotlivými ději hlavních postav. Taky netuším proč tam byly nechány některé anglické hlášky (ikdyž mi angličtina nedělá problém).
Závěr mě ale příjemně překvapil a jsem zvědav jak hluboko se HP dostane do králičí nory ve druhém dílu.
Jinak mám občas pocit, že Hra je kolem nás ;-)
( pardon blikla mi červená kontrolka na stříbrném mobilu, so let's go ;-) )

swamp
04.07.2015 2 z 5

[game] je jednou z těch knih, které nenudí, ale nedá se o ní říct, že by byla dobrá. Anders de la Motte je jistě inteligentní chlapík, který si spočítal, že 1+1 se rovná 2 a nabouchal do knihy vše, co by současného čtenáře mohlo zaujmout, dynamicky skáče z příběhu sestry na dění okolo HP, využívá konceptu zajímavé a nebezpečné Hry (taky vám to tak připomnělo skvělý Fincherův film 'The Game'?) a zásobuje čtenáře rádoby cool anglickými hláškami - a navíc je to spisovatel ze Severu. :) Ale jak říkám, i přes to všechno kniha utíká poměrně rychlým tempem a docela se hodí ve chvíli, kdy nemáte chuť začíst se do něčeho smysluplnějšího - You know what I mean. /wink/.

fallík
24.05.2015 4 z 5

Rozjezd dle mého trochu pomalejší a chvíli mi trvalo se do toho začíst, nicméně závěr byl podle mě strhující, zápletka super a knížka mě už na konci nepustila, dokud jsem jí nedočetla :) Jenom doufám, že v příštím dílu nebude skoro v každé kapitole zmínka o tom, jak někomu "stojí kláda", to mi trošku vadilo, ale jinak to bylo dobré čtení :)