Fraktální šum

Fraktální šum https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521813/bmid_fraktalni-sum-64ee03c45fce6.jpg 3 66 66

Strhující román z univerza bestsellerové série Spát v moři hvězd. Píše se 25. července roku 2234: Posádka lodi Adamura objevuje Anomálii. Na zdánlivě neobydlené planetě Talos VII se nachází kruhová jáma o průměru 50 kilometrů. Její pravidelný tvar není dílem náhody. Kdo ji vyhloubil a proč? Po tom pátrá malý tým výzkumníků. Pro některé z nich je mise životním snem, pro jiné nesmyslným rizikem a pro další zoufalým pokusem najít v chladném a lhostejném vesmíru smysl. Každý krok k tajemné propasti je náročnější než ten předešlý. A v jejich stopách jdou duchové minulosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

Fractal Noise , 2023

MegaH
07.12.2023 5 z 5

Knížka má být prequelem k románu Spát v moři hvězd a myslím, že jako úvod do Paoliniho vesmíru funguje velmi dobře. Ovšem nečekejte žádné mezihvězdné bitky s odpornými emzáky!
Píše se rok 2234 a je objeven první mimozemský artefakt a vyslána vědecká expedice o čtyřech členech. Tak a tady se to přesune do trochu jiné roviny, než byste čekali. S ubývajícími kilometry k artefaktu se nejen zvětšuje náročnost samotné cesty, ale přiostřuje se i napjatá atmosféra v této nesourodé skupince vědců.
Děj se pozvolna mění v komorní introspektivní drama zabalené do sci-fi hávu. Je to příběh o duchovním, emočním i fyzickém vypětí a nastavuje filozofické i psychologické otázky a vjemy. Je o aroganci lidstva, důležitosti náboženství respektive víry, hlubších významech života a i o vyrovnání se s minulostí.... Každopádně já si knížku užila, ohodnotila bych 4,5 hvězdičkami. Knížku jsem přečetla v rámci spolupráce s #humbook #humbookblogeri

NNiky
02.12.2023 4 z 5

Fraktální šum by byl přesně to, co bych si přála, aby jako prequel Paolini napsal. Takže toto byl skvělý návrat do jeho sci-fi vesmíru!
Rozhodně dobré je, že se celý děj točí kolem 4 postav a pak pár lidí na lodi. To už se člověku dobře pamatuje. Taky slovníček pojmů hodně pomohl.
Líbí se mi, že Paolini využívá tajemnou atmosféru vesmíru a propojuje ji s těžšími tématy jako smysl bytí, filozofie apod.
Nehostiná planeta, první expedice k tajemné prohlubni a velká dávka napětí.super! Doporučuju!
A moc dekuju #humbookblogeři za knihu na recenzi, čtení jsem si fakt užila.

karel9045
29.11.2023 5 z 5

Fraktální šum je kniha pro všechny milovníky opravdové, promyšlené, starosvětské sci-fi. Vzdáleně mi připomíná Lemovu Solaris a ačkoli génia tohoto spisovatele nedosahuje, klidně ji zařadím mezi pět nejlepších románů znovuzrozené vědecké fantastiky posledních let. Dle mého názoru jsou to tyto: Mise Saturn Johna Sandforda, Spasitel Andy Weira, trilogie Problém tří těles Liou Cch'-sina, Bariéra Peter F. Hamiltona (1. díl) a Anomálie Hervé Le Telliera. Výprava k artefaktu cizí, velmi vyspělé civilizace není sice téma nijak nové (Solaris, Vesmírná odysea, Transport ledu a mnoho dalších), ale jde o způsob jakým je napsáno. A to se Christopheru Paolinimu povedlo velmi dobře. Mohu jen litovat, že nadání kterým Paolini evidentně disponuje plýtvá na pokleslou fantasy. I když román Fraktální šum nepovažuji za úplně dokonalý, vzhledem k velmi malému hodnocení zde na databázi knih dávám plný počet hvězd.

stanislavMmqA
05.11.2023 1 z 5

Jako fanoušek Paoliniho cítím velké zklamání. Autora bych nepoznal nebýt to ze světa "Spát v moři hvězd". Vytratilo se scifi, fantazie a zůstal psychologický román plný vzpomínek, které pro děj nebyly ničím zajímavé. Po tom, co jsem se ze zvědavosti donutil knihu dočíst, jsem vlastně ani tu zvědavost neuspokojil. 4 lidé jdou k propasti a když dojdou, tak se toho moc nestane. Tohle se nepovedlo.

Netopýr_5
05.11.2023 2 z 5

Vrhnul jsem se na knihu s očekáváním, které se s přibývajícími stránkami vytrácelo a v závěrečných kapitolách zcela zmizelo. Nevím co si z této knihy mám vlastně odnést? Možná mi to dojde časem. Víceméně se jedná o popis cesty 4 osob k cíli výpravy v cizím prostředí. No, po sérii Dračích jezdců a docela povedenému sci-fi Spát v moři hvězd, dávám 2 hvězdy.

Christopher Paolini
americká, 1983
2004  86%Eragon
2012  88%Inheritance
2006  86%Eldest
2020  76%Spát v moři hvězd. Kniha I.
2009  87%Brisingr