Flyboys

Flyboys https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78050/flyboys-78050.jpg 5 19 6

Podtitul: Skutečný příběh letecké války v Tichomoří. Publikace přibližuje osudy devíti amerických letců, kteří byli sestřeleni Japonci během bojů v Tichomoří v letech 1944-1945. Autor, jehož otec byl přímým účastníkem kruté bitvy o japonský ostrov Iwodžima, kterou popsal v knize "Vlajky našich otců", se ve své další práci věnuje hornatému ostrovu Čičidžima, ležícímu v souostroví Ogasawara, 240 kilometrů severně od Iwodžimy. V období 2. světové války se zde umístěné radiové stanice, spojující císařské velitelství v Tokiu s jednotkami v Pacifiku, staly cílem útoků amerických bombardérů startujích z letadlových lodí. V září roku 1944 byl v blízkosti ostrova sestřelen dvacetiletý George H. W. Bush, budoucí prezident USA v letech 1989-1993, jehož zachránila ponorka. V únoru a březnu roku 1945 takové štěstí nemělo osm letců, kteří byli po sestřelení zajati, mučeni, popraveni a dokonce se stali oběťmi kanibalismu. Tato otřesná skutečnost vyšla najevo až v roce 1997, kdy byly odtajněny přepisy soudních přelíčení s japonskými válečnými zločinci na Guamu z roku 1946. Autor čerpal ze studia soudních záznamů, ročenek, palubních deníků, z rozhovorů s příbuznými a přáteli vojáků i očitými svědky v Japonsku.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Válečné
Vydáno: , Mladá fronta

Flyboys: A True Story of Courage , 2004

VA_Krtek
25.01.2024 5 z 5

Tahle kniha Vám osvětlí, jak se tehdy Japonci chovali k zajatcům. Neuvěřitelně. Snad jim ta lekce z konce války pomohla.

kamil6084
30.12.2023 5 z 5

V celku podrobný pohled na válku v Tichomoří s občasnou poznámkou na válku v Evropě. Japonský útok na Čínu a Rusko a pozdější boj mezi USA, který rozpoutá útok na Pearl Harbor. Velmi živě popisuje zvěrstva na obou stranách, ale některé věci jsou opravdu až šokující. Obsahuje i příběhy mladých pilotů včetně bývalého prezidenta USA Georg W. H. W. Bush.

PetrzOlomouce
21.06.2020 5 z 5

Že byli Japonci za války jako zvířata se ví, ale že až takoví, jsem netušil. Skvěle popsané, čtivé a šokující čtení.

TerezR
28.10.2019 5 z 5

Uff tohle bylo dost narocne. Nejvetsi pridanou hodnotou knihy je asi vysvetleni mentality/fanatismu japonskych vojaku i civilistu v te dobe. Krome toho, spousta zajimavych detailu a pribehu, ktere musely stat roky zkoumani a prace.

smnpka
05.08.2015 5 z 5

Není to jen o pilotech v pacifiku, je to o myšlení vojáků v druhé světové válce a sám jsem si nikdy nemyslel že by to mohlo být v pacifiku tak tvrdé. Není to žádné odpočikové čtení, ale stojí za to se dozvědět co se dělo před 70 lety. Opravdu respekt autorovi za tak široký a nezaujatý záběr.

fany_haf
26.08.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Autor objektivně, pravdivě a hlavně realisticky popisuje leteckou válku i s jejími důsledky pro obyčejného člověka, že jsem to místy nervově nevydržela a musela čtení přerušit, zhluboka dýchat, projít se. Jsem šťastná, že něco takového jsem nemusela prožít.