Filé z platýse

Filé z platýse https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61380/bmid_file-z-platyse-ffl-61380.jpg 4 117 19

Známý autor ve své knize s humorem líčí bezvadné prázdniny své rodinky a jiné zvířeny na ostrově Korfu. Pět autobiograficky laděných povídek, které dokumentují různé úseky autorova života.

Literatura světová Humor Povídky
Vydáno: , BB art

Fillets of Plaice , 1971

Elea
24.09.2023 4 z 5

Velmi příjemná kniha na zlepšení nálady.

Atanone
20.05.2023 4 z 5

Pokud máte rádi jemný inteligentní humor, s touto knihou neprohloupíte. Je to milé čtení, které mi zabralo překvapivě dlouhou dobu, protože jsem si ho prostě šetřila.
Z povídek mě asi nejvíc dostala Uršula, to jsem se smála i nahlas.

Lessana
11.12.2021 4 z 5

Opäť ďalšia z Durrellových kníh, pri ktorých som sa smiala nahlas a schuti :). Vtipné, láskavé a zručne napísané poviedky mi spríjemnili pár dní, čo bol účel, som teda spokojná.

Marla
02.05.2021 5 z 5

Ideální dovolenkové čtení. Povídky od člověka, který si splnil své sny.

jednorozka
22.06.2020 4 z 5

Mila oddechovka, cte se uplne sama. Kazdy pribeh hned vtahne do deje.

Kája95
21.03.2020 4 z 5

Humorné, milé a příjemné

pepa4081
14.03.2020 4 z 5

Několik zajímavých a zábavných příhod z různých období autorova života, které se velmi dobře a lehce čtou. Doporučuji pro zlepšení nálady.
Velmi uspokojivé.

JulianaH.
04.03.2020

Velkou část (2/3) Durrellovy úctyhodně rozsáhlé tvorby jsem přečetla najednou, když mi bylo patnáct. Proto mi po několika letech většina příběhů splývá dohromady; ostře si dovedu vzpomenout jen na některé. A jedním z nich je Stěhování želviček z knížky Filé z platýse.

[možná spoiler?] Šestnáctiletý Gerald si obstará práci snů, totiž brigádu ve zverimexu. Postupně zjišťuje, že obchůdek se zvířaty nikdy nic neprodává, tak jako ostatní krámy v ulici. Žijí v nich totiž lidé, kteří kvůli nízkému nájemnému maskují svoje byty jako obchůdky, a majitel zverimexu je vlastně podivínský chovatel, pro kterého zvířata nejsou zbožím, nýbrž domácími mazlíčky.

Netuším, jestli je povídka napsaná podle pravdy, ale nepochybně je v ní řádná dávka poesie. Mně se mimořádně líbila, na rozdíl od zbytku knížky, který mě spíš zklamal a který si už nepamatuji.

ComposeAdela
17.01.2020 4 z 5

Ubírám body především za překlad. Jinak je to příjemné, nenáročné čtení, některé příhody lepší, některé zaujaly méně, jak se asi dalo od takového mixu očekávat.

iceVS
24.11.2019 3 z 5

Název se mi moc líbil, kniha ani ne... Moje chyba, nedbala jsem varování autora na začátku knihy o tom, že je sestavená z toho, co zbylo v šuplíku. Trošku mi to připomínalo Trošku, křečovitý humor za každou cenu :-(

Radííí
17.08.2019 3 z 5

Některé příhody byly zábavnější, některé méně.. ale fajn oddychovka :)

BuchtaMaková
10.07.2019 5 z 5

Útlá knížečka tak akorát do ruky na lehátko k vodě. Moc hezky napsané, vtipné odlehčené čtení. Na léto nebo do tramvaje po cestě do práce ideální.

Martin_Eli
09.05.2018 4 z 5

Sbírka různorodých povídek ze života Gerryho D. První povídka je naprosto skvostná, pak se laťka posune trochu dolů, ale pořád je to velmi dobré.

Pigface
14.09.2017 4 z 5

Útlá kniha, která se čte sama, protože.....protože je to prostě Durrell. Fresky (zde chutná filátka) z autorova života, v kterých zvířata často hrají hlavní roli. Není to vrchol, za který osobně považuji knihy o Durrelově mládí na řeckém Korfu, ale zaručeně se nebudete nudit, místy se pousmějete a někde možná i naplno smát. Barvité, přívětivé, se sluncem na obloze nebo alespoň v duši jsou filety nám servírované v tomto dílku.

qwill
25.01.2016 5 z 5

Tuto knihu věnuji svému bratru
Larrymu,
který mě vždycky povzbuzoval, abych se dal do psaní,
a ze všech nejvíc se radoval,
když se mi něco podařilo.

„To dítě se zbláznilo, slimáky po kapsách!“
Lawrence Durrell kolem roku 1931

„To dítě se zbláznilo, škorpioni v krabičce od sirek!“
Lawrence Durrell kolem roku 1935

„To dítě se zbláznilo, prodávat v obchodě se zvířaty!“
Lawrence Durrell kolem roku 1939

„Ten kluk se zbláznil, být hlídačem v ZOO!“
Lawrence Durrell kolem roku 1945

„Ten člověk se zbláznil, prolézat džungle plné hadů!“
Lawrence Durrell kolem roku 1952

Ten člověk se zbláznil, pořídit si vlastní ZOO!“
Lawrence Durrell kolem roku 1958

„Ten člověk se zbláznil. Pozvete si ho na návštěvu a on vám do vinného sklepa strčí orla!“
Lawrence Durrell kolem roku 1967

„Ten člověk se zbláznil!“
Lawrence Durrell kolem roku 1972

Martin, Vyškov
11.11.2014 5 z 5

Opět velmi vydařené povídky a zážitky z Durrellova života

BooksLucyKing
18.01.2014 5 z 5

Úžasně zábavná sbírka povídek. Hlavně ta z té léčebny, z té jsem prostě nemohla smíchy. A taky výborná byla ta z Afriky. No zkrátka celá kniha je výborná a hrozně srandovní.

mayinka
05.07.2013

Jedete vlakem, na dovolenou nebo do prace ci skoly. Berte ji. Zlepsi Vam naladu.

Allebith
13.03.2013 5 z 5

Jednou jsem takhle zabloudila v knihovně a čekala tam na mě takhle kratičká veselá knížečka. Moc jsem se u ní bavila a rozhodně doporučuji jako lehké prázdninové čtení. Pan Durell je známý svými zvířecími příběhy a svazek Filé z platýse rozhodně jen podtrhuje míru zábavy, jež prožil a teď přenáší na své čtenáře. =]