Fantomové bolesti

Fantomové bolesti https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47645/bmid_fantomove-bolesti-Tmn-47645.jpg 4 13 4

Sbírka patnácti motivicky propojených povídek, která vyšla v roce 1998 jako debut norského spisovatele Bjarteho Breiteiga (*1974), získala ve Skandinávii značný ohlas jako doklad literárního vidění současné generace a vstoupila do antologií a čítanek. Breiteig v ní nastavuje zrcadlo existenciálního hledání a bolesti ze ztráty blízkého člověka. V prostoru pod nekonečně proměnlivým norským nebem se autor pokouší nahlédnout na dno lidské duše. Postavy zde nemají jména, jsou otcem, synem, bratrem, pro Breiteiga nejsou důležité geografické údaje ani chronologická posloupnost vyprávění. Novely tvoří mozaiku, která zve čtenáře k tvořivé spolupráci, aby tak plně vystoupil obrys příběhu. Překlad vznikl jako absolventský projekt posluchačů magisterského studia norštiny na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Doplněk

Fantomsmerter , 1998

Předčítačka
24.08.2023 3 z 5

"Slyší hukot vzdáleného vodopádu. /.../
Dívá se na něj tak pronikavě, že se neodvažuje její pohled opětovat. Sklopí zrak. Jeho ruka spočívá na střeše auta. Přejede po mokré ploše a sleduje stopu, kterou ruka zanechává. Pak znovu vzhlédne. Zvíře se otočí a klidně odchází pryč. Mlha to hnědošedé tělo opatrně obestře...a vymaže."

(Bjarte Breiteig: Mlha. Rekviem. (In: Fantomové bolesti)

#Letonahorach #letnicteni #3K #Klubklatovskychknihomolu #knihomolove #cteniusima #15

Mánička178
25.11.2020 3 z 5

Povídky se mi zdály takové typické norské, žádná oddechovka, ale pěkně zhusta do čtenáře :) Zajímavý styl utváření povídek od autora a chvályhodný překladatelský projekt studentů nordistiky - skvělé, že dostali takovou příležitost :)

TakySimona
20.08.2016 4 z 5

Život bolí tím, co jsme ztratili, nebo nás v ten jediný správný okamžik nenapadlo hledat.
Nepsat/nečíst o něm v této podobě je utíkáním před vlastním stínem.

Teskné, trudné a těžké severské čtení pro chvíle, kdy v tom nedokážeme být sami.

janha
03.03.2012 5 z 5

Povídky Bjarte Breiteiga mi připomněly tvorbu J. Balabána. Jsou jemné, smutné, existenciální, propracované a skvěle pracují s náznaky.

norská literatura

Bjarte Breiteig