Fantom Opery

Fantom Opery https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/3528/fantom-operypCeees-woG-.jpg 4 633 157

Nové vydání klasické knihy z pomezí žánru fantastického románu a rodící se moderní detektivky. Autor vypráví romantický příběh krásné zpěvačky a jejích dvou ctitelů, z nichž jeden je tajemným fantomem Opery, upoutá čtenáře barvitým vylíčením prostředí pařížské Velké opery s jejími galapředstaveními, plesy a tajemným zákulisím. Román Fantom Opery je největším úspěchem jeho tvůrce, francouzského novináře, detektiva a romanopisce Gastona Lerouxe. Získal si oblibu milionů čtenářů po celém světě, bylo podle něj natočeno několik filmů, vznikly divadelní a televizní inscenace a také známý a úspěšný muzikál.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , XYZ (ČR)

Le Fantôme de ľOpéra , 1910

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Můj nejoblíbenější muzikál na světě, jednou bych ho ráda shlédla i v Londýně, ale zatím mi musí stačit Praha (mimochodem doporučuji) :) I v knižní podobě jde o velmi atraktivní počin, který jest vyprávěn Vikomtem, a jeho okouzlení Christine Daaé je nám tak víc osvětleno a popsáno. V podstatě se to od divadelní či filmové podoby moc neliší, takže vám toho kniha zase až tolik nabídnout nemůže, ale za přečtení určitě stojí.

Aivinka
11.05.2019 5 z 5

Tohle byla moc krásná kniha. Ukazuje nám zcela jiný pohled na lidskou osobu, na člověka, jenž mohl být čímkoliv. Místo toho bude jen legendou, která bude navěky nést jméno Fantom Opery a lidé ho budou znát jen podle jeho masky a znetvoření, ne pro jeho jemnou duši a andělský talent.

Jitty82
17.02.2019 5 z 5

Pro někoho zklamání. Pro mě pompézní a dechberoucí dílo plné mystiky, promyšlených tajuplných situací na pozadí příběhu lásky. Miluji ten příběh! Samotného Erika mi bylo na konci velmi líto.

psychousek
12.01.2019

Velmi dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak vlastně tuto knihu zhodnotit. A nakonec mi vyšlo, že neutrálně.

Tento příběh jsem již znala, a to od dob, co jsem viděla filmový muzikál před mnoha lety (opakovaně, podotýkám). Styl psaní mne neoslovil. Ve chvíli, kdy jsem se konečně začetla mi příběh narušil vypravěč/detektiv/student vysoké školy píšící diplomovou práci na téma "fantom existuje." Nejen tyto vsuvky byly rušivé, ale zároveň jeho přeskakování z děje třetí osoby na děj autorovo vyprávění, jak k důkazům přišel, až po násilné přeskočení k vyprávění další osoby.

Co Gastonu Leouxovi musím naopak nechat, a smeknout klobouk - ačkoli násilně přeskakoval, nikdy se neuchýlil k tomu, že by vyprávěl příběh z pozice fantoma ve chvíli, kdy jeho slovům/činům nebyla přítomna jiná postava. V některých místech k tomu vyloženě svádělo, ale autor tak neučinil.

Závěr? Kniha je pro mne osobně běžný průměr, který jsem si sice přečetla, možná mi bude ku prospěchu v jiných odvětvích než je literatura, ale nepovažuji za pravděpodobné, že bych se ke knize někdy vrátila.

A doporučila bych ji? Ano, ale pouze pokud by člověk před tím neviděl filmy...

MirijamFrankl
11.01.2019 5 z 5

Tato knížka je jedna z mál, co mě dohnaly k slzám a donutily mě zamyslet se nad tím, co znamená OPRAVDOVÁ láska. Ubohého Erika - fantoma, mi bylo na konci moc líto a zároveň jsem ho velice obdivovala.

Felsenberg
03.01.2019 5 z 5

Nádherný příběh neštastné lásky v pařížské Opeře. Ubohý démonický Erik! Protože tak jako láska, tak i Fantom opery nikdy nezemře a nešťastný se toulá sklepením, pozorně sleduje každé představení a hledá svou Christine... Až příště koutkem oka zahlédnete v divadle temný stín s rudě podšitým pláštěm, tak víte, kdo to je.

Kuža007
18.12.2018 5 z 5

Krásná klasika francouzské literatury. Tajemný fantom, který vraždí operní zpěváky. Co víc si přát?

RyonMathrin
30.05.2018 3 z 5

Pozor spoilery!!

Nejvíc se mi líbila první část, kdy se postupně odhaluje tajemství záhadné postavy. Je to krásně podané - než čtenář přijde na to, že fantóm je člověk z masa a kostí (i když to očekávání tam je), tak to chvilku trvá.
Druhá část byla víc citová, milostné drama, ale přirozeně navazující. Poutavý popis temného podzemí pařížské opery a fantómova "zázemí". Překvapily mne Erikovy technické vymyšlenosti. Až za pár let vyrostou moje děti a budu s nimi konečně hrát dračák, mám novou inspiraci na dobrodružství :-)

konicekbily
25.05.2018 5 z 5

Více než sto let starý detektivní příběh se bude číst i dalších sto let - tedy podle mého mínění. Film ani muzikál jsem neviděl - záměrně!

Nephilim
20.03.2018 5 z 5

Kniha opravdu nezklamala. Zamilovala jsem do filmu fantom opery a okamžitě koupila knihu. Kniha mi určitě doplnila spoustu informací a je úžasně napsána. Určitě Doporučuji

Andynka
16.03.2018 5 z 5

Pecka ! Miluji muzikál Fantom opery, tak jsem se konečně pustila do knihy. A mohu napsat, že kniha opravdu nezklamala. Muzikál je přesně podle knížky, až na pár detailů ( které , ale nemají vliv na příběh, který známe z muzikálu ). Naopak bylo fajn, že jsem se dozvěděla něco nového a doplnila si celý příběh.
Jediné , co bych asi mohla vytknout je, že mi po celou dobu strádala písně a ty skvělé hlasy. Ale moje pamět a fantazie fungují dobře, tak jsem si to v pozadí představovala. :)

reader4ever
17.02.2018 3 z 5

Upřímně nemohu si pomoct, ale prostě necítím to nadšení, které čiší z většiny komentářů u této knihy. Rozhodně si nemyslím, že by Erik byl chudák. Uznávám, že je smutné, jakou měl tvář, ale to chování... Trochu radikální, nemyslíte?
Navíc narozdíl od muzikálu je v knize Raoul jen malý nedomrlý a ustrašený kluk, který jen v jednom kuse brečí a zamiluje se do slečny, kterou viděl naposledy, když byl ještě malý chlapec a v té době, doufejme, žádné sexuální ambice směrem k ní neměl. Co ho to popadlo? Já vím, že teď asi působím jako nějaký maniak, ale nemohu se zbavit domněnky, že toho malého kluka už jednoduše nebavilo být bez slečny. No, každopádně jeho postava mě děsila. Vždyť se choval jako stalker - kdyby Christina nebyla naivní slečinka, rovnou by ho poslala do nějakého ústavu.
Nevím, celá kniha mi přišla jako bláznivá smíchanina všeho možného a jen těžko se mi chce věřit že se opravdu něco takového událo, jak vehementně tvrdí autor.

Eeli
12.02.2018 3 z 5

Kniha má trochu pomalejší rozjezd, ale stojí za to vytrvat. Hezký a dojemný příběh o nešťastném osudu "fantoma" Erika. Jedná se o jedno z významných děl francouzského romantismu, a je tak vystavěno na jeho principech. Takže čtenář může očekávat lásku, trpícího hrdinu, osobní tragédie postav a v případě této knížky i trochu toho tajemna a napětí. Styl psaní "má za úkol" dodat příběhu na autentičnosti, aby působil opravdově a zřejmě přesvědčil lidi o skutečné existenci fantoma Opery. I když, kdo ví, co tehdy bylo ... :)

PavlínaAlžběta
09.01.2018 5 z 5

Vždy půjčená z knihovny až mě mrzí, že ji nemám. Klasický příběh, který je znám zfilmováním, zhudebněním, zná ho jistě každý. Příběh starý více jak 100 let neustále má své fanoušky a čtení je spíše více pro ženy. Námět autora na tehdejší dobu musel být neuvěřitelný pro společnost unikátní. Vždyť romance, napětí, atmosféra, popsané okolí a skvělé vykresleny postavy, nádech neustálého tajemna dodává čtení originalitu už po jedno století. Knihu si musím pořídit mezi mé klasiky. Hlavně nesrovnávat filmy ani muzikály, to je nebe a dudy a autor měl jistě úplně jinou fantazii.

Ewik
01.01.2018 5 z 5

"Ubohý nešťastný Erik! Netoužil po ničem než být jako ostatní! Ale byl příliš ošklivý! Dokázal skrývat svou genialitu nebo ji zneužívat. Ale kdyby měl obyčejnou tvář, byl by jedním z nejšlechetnějších z lidského rodu! Měl srdce, do něhož by se býval vešel celý svět, které se ale nakonec muselo spokojit se sklepením." (str.341)

Ani v nejmenším jsem netušila, že kniha se zakládá na skutečném příběhu. Je ponurá, místy až bizarní, plná hrozeb a hluboké dojemné nenaplnitelné lásky, která přechází v posedlost. Erikův osud je strhující, ale v první řadě neskonale bezútěšný, temný a bolestný. Svého génia vkládal do hudby, která tryskala z hloubi jeho zmučené duše. Příběh Fantoma Opery si rozhodně zaslouží žít dál.

Do srdce se mi ale nesmazatelně zapsal muzikál s Gerardem Butlerem. Je to grandiózní zážitek při kterém se zadrhává dech, a který mě pokaždé emočně úplně vyždímá. Ta nádherná hudba a pěvecké výkony jsou plné vášně, zrady, touhy a bolesti. I když postava Fantoma knize neodpovídá, na každé straně ke mně promlouvala hudbou. Muzikál je jakási pocta Erikovi, jako romantickému hrdinovi, zlomené bytosti, ne vyšinutému geniovi a šílenci.

Opravdu magický příběh, který ale asi není pro každého.

Chesterton
20.12.2017 3 z 5

Audio má úchvatnou atmosféru, knihu bych asi přečetla jen z nedostatku písmenek ve svém okolí:))

Adelaide777
16.10.2017 5 z 5

Původně se mi do čtení nechtělo, ale nakonec jsem se překonala a udělala jsem dobře. Knihu jsem přečetla jedním dechem.
Příběh je tajemný, romantický a na konci smutný. Musím říct že nějaká ta slzička ukápla.

Michalka98
07.09.2017 5 z 5

Ach jo, to byl tak krásný a zároveň smutný příběh. Erika mi bylo neskutečně líto, mohl být dobrým člověkem, ale trpěl nepřízní osudu a hlavně absencí lásky. Snad byl v závěru alespoň trochu šťastný, když získal polibek milované ženy.

sarekaslukova
02.09.2017 5 z 5

Do knížky jsem se bála pustit a dlouho na mě koukala z knihovny, protože film i muzikál zbožňuji tak jsem si ho nechtěla pokazit. Ale nakonec až kniha byla trochu jinak než muzikál a muzikál je trošku jinak než film tak jsem byla opět unesena do života v opeře a stalo se mi, že jsem i při popisu děje slyšela slova z písniček. Jsem ráda že jsem se k ní dostala, ale musím přiznat že strašidelnější popsaní Fantoma mi někdy nahánělo husí kůži, hlavně jeho (ne)oči.

callahanh
31.08.2017 4 z 5

Zajímavá, i když přece jenom trochu zastaralá kniha, v níž je spousta patosu, předvídatelných momentů a klišé. Leroux ke knize přistoupil jakožto vypravěč událostí, které se doslechl a sestavil je dohromady, tím pádem je celou dobu na čtenáři, zda v existenci Fantoma uvěří, nebo ne a Leroux vlastně nenabízí žádné "důkazy", ale opravdu jen čistě vypráví události tak, jak se podle jeho indicií odehrály. Fantom opery není nikterak strhující a místy se dost táhne, protože je hodně repetetivní a trochu se točí v kruhu a ani postavy nejsou úplně sympatické - Raoul je nedospělý a přehnaně afektovaný, Christina je taková "husička" a Fantom zase není řádně děsivý, ale spíš nešťastný jedinec, jemuž se něco stalo, čímž zoufale trpí a podrývá mu to sebevědomí. Naštěstí tu ale je několik dost zajímavých momentů - dobrodružství obou ředitelů, kteří se postupem času stávají paranoidními a celý závěr v podzemí divadla a v domě u jezera, který knihu vytrhává z průměru. Možná je taky malinko škoda, že Leroux ani nenaznačil, kde se Fantom vzal a proč nosí masku, to je ale na druhou stranu součást sympatického tajemna, které ho obklopuje. Román je tak nijak objevné, ale dobré čtení, které v mnohém připomíná červenou knihovnu, v mnohém se od ní ale naštěstí odlišuje. 70%