Fabrika na oficierov

Fabrika na oficierov https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204464/bmid_fabrika-na-oficierov-204464.jpg 5 3 1

Dej románu FABRIKA NA OFICIEROV sa síce odohráva v roku 1944, ale jeho miestom je dôstojnícka škola v zázemí, kde temer nedolieha vojna, kde nepoznajú strach a úzkosť frontových vojakov, vystavených kanonáde a krížovej paľbe. Ide o príbeh priam detektívny: Hladinu pomerne pokojného života v škole naruší smrť dôstojníka Barkowa. Dôstojnícki čakatelia netušia, prečo ich veliteľovi školy generálmajorovi Modersohnovi tak veľmi záleží na vyšetrení okolností tejto smrti - kým nadporučík Krafft, poverený vedením vyšetrovania, nezistí, že išlo o vraždu. A potom už udalosti dostávajú rýchly spád. Dozvieme sa nielen meno vraha, ale aj príčiny jeho činu, ba i dôvod, pre ktorý sa generálmajor tak horlivo zaujímal o túto záhadu.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Fabrik der Offiziere , 1960

Ivan F
26.06.2020 5 z 5

Vynikajúce čítanie napísané presne tak, ako si to predstavujem a ako mi to naplní moju čitateľskú dušu plným uspokojením, teda pútavo, hutne, s hlavou a pätou, jasnou dejovou linkou a perfektnou gradáciou. K tomu sa medzi jednotlivými kapitolami pridávajú medzihry, ktoré vysvetľujú charakter jednotlivých postáv a prečo koná tak, ako koná.

Román je neprikrášlenou obžalobou krutej a výkonnej nemeckej dokonalosti, ktorá nie je taká dokonalá, ako sa zdá na povrchu. Perfektné a nádherné čítanie, ktoré je tak trpko-smutné. Pre mňa nezabudnuteľné čitateľské blaho - a to opakovane.

Hans Hellmut Kirst
německá, 1914 - 1989
1996  76%Noc generálů
1987  92%Spiknutí
1976  73%Vaše věc, pane komisaři
1960  80%Nula osm patnáct
1987  91%Fabrika na oficierov 1

Kniha Fabrika na oficierov je v