Odplata

Odplata https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/149894/bmid_ewert-grens-odplata-cJ8-149894.jpg 4 140 140

Ewert Grens série

Johna Schwarze zadrželi poté, co na trajektu plujícím z Finska kopl zničehonic přímo do obličeje jiného muže. Něco tu ale nehraje. Co je vlastně člověk, který si říká John Schwarz, zač? V USA mezitím proklíná Edward Finnigan svůj osud. Nenalezne klid, dokud nebude potrestán vrah jeho dcery. Pachatele měli popravit na elektrickém křesle, ale zvláštní shodou náhod k tomu nedošlo. Policejní komisař Ewert Grens ve Švédsku vyslýchá Johna a zprvu vůbec nechápe, co se před jeho očima odehrává. Zdá se, že ve hře je vysoká politika a zároveň spiknutí. A – stejně jako v Boxu 21, předchozím thrilleru autorské dvojice Roslund & Hellström – i sžíravá, zoufalá touha po pomstě.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Edward Finnigans upprättelse , 2006

aktak1203
02.03.2016 4 z 5

Moc dobré čtení, smutné ale stálo to za to. Závěr je překvapivý i pro zkušeného milovníka detektivek. Nebudu se rozepisovat, abych vám nevyzradila pointu, ale za mě 4 hvězdy.

soukroma
24.01.2016 5 z 5

Paráda - pro mě úžasný objev v severské krimi. Nejprve téměř polovinu knihy se snažíte přijít tomu všemu na kloub, pak je to rázem jasné, ale to se teprve rozehrají dramata na nejvyšší úrovni (mezinárodní, diplomatické, politické, právní) i několik dramat osobních, aby tomu všemu nasadil korunu velmi nečekaný konec... K tomu příběh nabízí mnoho zásadních otázek a na mnohé si musí čtenář odpovědět sám za sebe. Komisař a jeho skupina je přitom skoro tak zvláštně chytlavá jako dánský Carl a jeho oddělení Q.

konicekbily
17.09.2015 4 z 5

Zajímavě zpracované - oko za oko, zub za zub.
Když mocní tohoto světa rozhodnou, tak to musí být. Možná to mohlo mít o 100 stránek méně.

vyvodka
30.12.2014 5 z 5

Super. Zajímavé téma, napětí a na konci...wow!!!...překvapení. Jestli nemáte jasný názor na trest smrti, dejte se do čtení. A jestli máte, přečte si to určitě taky. Páni autoři, díky za dobré počteníčko.

MiaVanAcid
26.12.2014 5 z 5

Dostali mně :-) O 100% lepší než BOX 21.

otula
26.12.2014 4 z 5

Zajímavá kniha se závěrem, respektive závěry, které mi vcelku vyrazily dech. Kniha se mi líbila, ačkoliv bych se asi s autory neshodnul v názoru na instituci trestu smrti...

Patapuf
26.12.2014 4 z 5

začátek byl takový nemastný neslaný, ale ke konci už knížka dostala ten správný spád..... Samozřejmě že konec všechno změnil i když ne přesně tak jak bych si představoval já...

tulakJack
16.09.2014 4 z 5

Nebylo to úplně špatné. Rozhodně zajímavé téma - byť vážné, jen mi to nějak přišlo celé "přitažené za vlasy".

rodak
26.08.2014 5 z 5

Naprosto luxusní čtení hlavní komisař se mi líbí čím dál více .Zápletka knihy stejně jak u Boxu originální v závěru velké překvapení Těším se na další knihu

adrianna0305
29.07.2014 4 z 5

Z Boxíku 21 jsem nebyla příliš nadšena a tak jsem Odplatu stále odkládala. No odsoudit ji bez přečtení k "trestu smrti" byla chyba :-) Je to skvělé smutné počtení :-)
...bohužel ze všech těch severských komisařů je mi Ewert Grens nejméně sympatický :-(

Zuzi237
19.05.2014 5 z 5

len v krátkosti - sila...

Jarka 55
10.04.2014 4 z 5

I mě Odplata zklamala.
Po Boxu 21 jsem se těšila na další pokračování a ono nic moc.Jarka

jendoslav
06.02.2014 5 z 5

Další kniha od švédské dvojice, která v člověku rozhodně neprobudí optimismus, a která se zabývá velice silným tématem. Všechno to bezpráví, beznaděj a nespravedlnost mnou při čtení cloumaly celou dobu a konec... Ani nemluvit. Myslel jsem si, že hořčí pocity než po dočtení Boxu 21 ve mně autoři nedokáží vyvolat, ale to jsem se hluboce mýlil. Nelze nedoporučit.

LG73
05.02.2014 5 z 5

Wau.....tato kniha je fakt docela síla. Autorská dvojice už mě překvapila svoji první knihou a jejím zpracováním, ovšem Odplata je mnohem silnější kalibr. Autoři zde zpracovávají téma trestu smrti a dokázali podle mě vytvořit velice silný a zajímavý příběh, který vás opravdu donutí přemýšlet o společnosti, ve které žijeme a pojetí "naší" spravedlnosti. Příběh je podle mě v určitém směru až absurdní a nereální, ale dokonale demostruje, že nic není jenom černé a bílé a všechno se dá zneužít proti nevinnému člověku. A nejvíce oceňuji samotný závěr. Po celou dobu jsem neměla pocit, že čtu detektivní příběh, ale posledních pár stránek mě přesvědčilo, že knize nechybí ani pořádná detektivní zápletka a odhalení vraha bylo pomyslnou třešničkou na vrcholu dokonalého dortu.

efka.saf
28.01.2014 5 z 5

Po dočtení knihy jsem opravdu jenom seděla a čuměla do zdi... Podle mě se to nedá zhodnotit jinak, než MASAKR! Kniha je úplně jiného charakteru, než všechny ostatní severské kriminálky a z této je i hodně patrné, že dvojička Roslund a Hellström nebudou zrovna největšími příznivci trestu smrti, který pořád ještě existuje na určitých místech našeho tzv. civilizovaného světa. I mě téma trestu smrti už poměrně dlouho fascinuje, proto jsem po této knize sáhla s opravdu velkým očekáváním, které opravdu bylo naplněno, což se mi moc často nestává!

Hlavní postavou této knihy v podstatě nebyl ani tak Ewert Grens, kriminalista, kterého jsme poznali v knize Box 21, ale John Schwarz, mladík, kterého Ewert se svým týmem náhodou zatkl ve Švédsku za ublížení na zdraví. Posléze se ukázalo, že John není tím Johnem, za kterého se vydával, ale že to je člověk, který v americkém Ohaiu byl odsouzen k trestu smrti za vraždu své mladé přítelkyně. Kolotoč, který se posléze rozpoutal, jsem rozhodně nečekala.

Zajímavé ale bylo, že čtenář do poslední chvíle netuší, jak to vlastně dopadne, ani kterým směrem se kniha nakonec posune. Jak jsem pořád fandila Johnovi a domnívala se, že ho přece musí "zachránit", když je očividné, že byl odsouzený neprávem, tak mě vůbec nenapadlo přemýšlet nad celkovými okolnostmi příběhu a předem jsem předpokládala, že v této knize stejně pravý vrah důležitý nebude, že jde spíš o to morální hledisko. Omyl :). Velký omyl a já musím uznat, že duo Roslund & Hellström zase posunuli kriminální žánr o pořádný kus jiným směrem, než se tento severský žánr v současné době ubírá a já jim za to ze srdce děkuji :).

evasamankova
25.11.2013 4 z 5

Výborný thriller, který se mi líbil o něco více než Box 21. Mohlo za to jiné pojetí i postava Grense, která mě tentokrát tolik nevytáčela.
Mám ráda knihy Johna Grishama a Odplata mi je připomněla. Přebal nelhal. Jiný pohled na trest smrti nutí k zamyšlení. Nutno ocenit, že autoři nepíší omletá témata i vyústění. Po jejich dílech zůstává zvláštní pachuť a prostor na vlastní shrnutí i odsouzení.

bookcase
25.10.2013 3 z 5

Mě to právě trochu zklamalo, Box 21 mě namlsal, ale do Odplaty jsem se nemohla začíst. Možná jsem neměla zrovna dobré období.

Marbulka
19.10.2013 5 z 5

Tak tahle knížka se mi hooooodně líbila. Konec mě celkem dostal, to jsem fakt nečekala. rozhodně doporučuji.

RADOST
11.09.2013 5 z 5

Skvělá napínavá kniha o vině a nevině, o problematice trestu smrti, politice i svědomí.

HiRes
22.08.2013 5 z 5

Něco málo by se dalo změnit, ale to snad všude ne? Rychlé prozrazování zápletek, které se dali natahovat, možná trochu pomalejší tempo, ale jinak prostě super. První kniha o trestu smrti a asi to jde znát, že se mi to líbilo o to víc. Narozdíl od boxu, jsem ke knize přistupoval jako k projevu emocí a tolik se nezaměřoval na děj, takže jsem se nenudil. Jediné co považuji za škodu je, že jsem stále ještě nepřilnul k Ewertovi, není to pro mě hold srdeční postava, ale naopak k odsouzenci na smrt ano :-)

severská krimi švédské detektivky

Autoři knihy