Erebos – Hra, která zabíjí!

Erebos – Hra, která zabíjí! https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87451/bmid_erebos-hra-ktera-zabiji-SpR-87451.jpg 4 1071 283

Erebos série

1. díl

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?... celý text

Literatura světová Thrillery Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Erebos , 2010

bacouch
27.09.2019 4 z 5

Knihu jsem si přečetla v rámci čtenářského klubu, protože sci-fi moc nečtu a s počitačovými hrami jsem skončila někde u Sims 2. Nicméně mě přiběh velice zaujal, po první třetině jsem to viděla na jasných 5 hvězd. Později bohužel autorce došel trochu dech a nesedělo mi vypointování příběhu. To mi přišlo ale velmi přitažené za vlasy. No každopádně, kromě těchto dvou věcí se mi kniha líbila velmi.

Irsaf
20.09.2019 5 z 5

Tento příběh se mi fakt líbil...
Četla jsem knihu v rámci čtenářského klubu CBDB a jsem ráda, že jsem nevynechala...
Bavilo mě to...

Dolik13
09.09.2019 4 z 5

Dlouho jsem se na tuto knihu těšil. Miluju knihu Saeculum od stejné autorky, a především jsem vášnivý hráč počítačových her. Nutno dodat hned na začátku, že v půlce knihy jsem chtěl hlavní postavu Nicka regulérně zabít. Strašně mi lezl na nervy, jeho závislost a posedlost hrou mi k němu vytvořila naprosto intoleranci. :D Ale vím, že to byl cíl. Celkově se mi děj knihy líbil, i přes některé nelogičnosti (Jak zjistil posel, že Nick nedal učiteli nic do čaje)? Závěr a logické vyústění mi přehnané nepřišel.

mandari
06.09.2019 4 z 5

Kniha byla opravdu poutavá. První dvě třetiny jsem se nemohla odtrhnout od čtení. Poslední část je za mě jak z jiné knihy. Z první části jsem měla dojem, že čtu psychologické drama a pak spíš detektivku :) Ale rozhodně stojí za přečtení :)

evacerna18
06.08.2019 4 z 5

Autorka přišla se zajímavým nápadem, v knize bylo hodně zvratů, děj mě několikrát příjemně překvapil, zaujaly mě promyšlené detaily a líbilo se mi gradující napětí. Kniha začala velmi rychle nabírat spád a nakonec jsem se od ní nemohla skoro vůbec odtrhnout. Na druhou stranu jsem tam objevila spoustu nelogičností, vadil mi plytký jazyk a na několika místech byl příběh málo uvěřitelný. Chápu ale, že kniha spadá do kategorie pro děti a mládež a pro tento žánr se jednodušší jazyk i trochu přehnaný děj hodí. Knihu bych tedy doporučila hlavně dětem a dospívajícím, ale rozhodně může bavit i dospělé. Ve výsledku tedy dávám 4*.

smejkalova.m
04.08.2019 5 z 5

Skvělá kniha, moc se mi nechtělo se od ní odtrhnout, když jsem musela. Určitě si někdy přečtu znovu. Doporučuji :)

Cleo De Nile
06.06.2019 5 z 5

Když mi bylo řečeno, že se jedná o příběh o počítačové hře, byla jsem dosti skeptická a moc se mi do toho nechtělo. Nakonec jsem ale ráda, že jsem podlehla tlaku okolí. Je to originální a mistrně vystavěný příběh, točící se kolem hry Erebos, která vás začne ovládat a prosakuje i do skutečného světa. Hlavního hrdinu jsem moc v lásce neměla, byl to takový naivní trouba, ale těžko říct, jak bych se na jeho místě chovala já. Je to moc pěkná knížka, určitě stojí za přečtení.

trudoš
06.05.2019 3 z 5

Vyjít kniha v edici Stopy hrůzy, neřeknu ani popel. Mám-li ji však hodnotit jako plnohodnotný sci-fi thriller, je to už s kvalitou horší. Chování lidí, kteří propadají MMORPG gamesám, jsem ještě schopen pochopit, ale že by se závislost šířila školou a zároveň nikoho netrkla nadprůměrná absence žáků - to už mi přišlo absurdní. Stejně jako vyústění, které je sice promyšlené, jenže když už někdo rozjede podobný projekt... no čekal jsem něco víc než fňuknu s traumatem.
Ale jinak fajn, ve výsledku je Erebos nápaditý a má šmrnc. Navíc všechny ty vychytávky kolem počítačových her jsou docela zajímavé, přestože nedokážu říct, nakolik odpovídají skutečnosti. Ovšem, když už nic jiného, Ursula Poznanski se povedeně vyhýbá zaběhnutým klišé, takže vývoj zápletky nejednou překvapí. Jen škoda stylistiky, která je buď chybou autorky (Germáni prostě píšou divně, nic proti), nebo překladatelky. Nejde o vyslovené zvěrstvo, jen stavba vět je občas poněkud nešťastná. Skoro jako kdyby mistr Joda to psal.

Kexina
29.04.2019 5 z 5

Knížka o závislosti, která sama vyvolává závislost.
Kdyby to šlo, dala bych rozhodně více hvězdiček, než 5. I když je kniha původně určena mnohem mladšímu čtenáři, než jsem já, ničemu to nevadí. Zapomenout při čtení na čas není problém, občas jsem se vrátila do reality až v ranních hodinách a kdyby mi to někdo nabídl, Erebos bys si ujít nenechala.
Mírné zklamání jen z konce. "Hlavní" postavu bylo možné identifikovat krátce po půlce příběhu ( i když je motiv dlouho neznámý) a závěrečná, trochu víc přeslazená, kapitola mi zrovna moc k příběhu nepasovala.

Mirin1349
12.04.2019 4 z 5

Příběh kombinující zabijáckou počítačovou hru, umělou inteligenci, manipulaci s lidmi, přátelství, čestnost, morální dilema… Knížka byla neskutečně napínavá a přečetla jsem ji jedním dechem. Hezky nám taky servíruje nepopiratelný fakt, že moderní technologie a umělá inteligence jsou dobrý sluha ale zlý pán. Nemyslím, že bylo nějaké takové poselství primárním cílem autorky, mně osobně ale možná trochu přinutí přemýšlet, jestli za obrazovkami mobilu a PC netrávím víc času, než je potřeba.

Sariklen
17.03.2019 5 z 5

Druhou půlku knihy jsem musela přečíst naráz, jedno, že jsem ji zaklapla až ve tři ráno. Pohltí vás stejně, jako Erebos pohltí postavy v knize. Zvraty a napětí skoro na každé stránce. Konec vás jen přesvědčí o tom, jak je všechno do puntíku promyšlené a propojené.

kruppe
05.03.2019 3 z 5

Dobře se to čte, když jste unavení, chcete vypnout a nechce se vám moc u knihy přemýšlet. Je v ní několik celkem podstatných nelogičností, které knihu brzdí...

Sany87
28.02.2019 5 z 5

Moc pěkná kniha. Bavila mě

Amolein
10.12.2018 5 z 5

Dočteno. Trvalo to sice trochu déle, ale jenom kvůli tomu, že nebylo moc času. Jinak se kniha četla jedním dechem. Zažíval jsem u ní takové ty stavy, ještě jednu stránku a už půjdu spát a najednou koukáte, že jsou dvě ráno. Jedná se o strhující čtení. Nevím, jestli je to paradox, ale kniha je o závislosti na hře a sama vytváří závislost na čtení. Postupné rozkrývání událostí směřuje k nečekanému, přesto uvěřitelnému závěru. Hlavně v závěru knihu prostě nejde odložit, dokud nezjistíte, co za vším vlastně stojí.
Slabší je začátek knihy, kdy vám množství postav (středoškolských studentů i herních postav) může připadat nepřehledné. Ale čase je začnete poznávat více a zorientujete se. Taky se jedná o žánr Young Adult literatury, ale to tady nebude vadit ani dospělému čtenáři. Uvažování i jednání teenagerů je tu zase dobře uvěřitelné.
Knihu jsem dostal od své sestry, protože ví, že hraji počítačové hry. :) Nedokážu tedy úplně posoudit, jaký zážitek by kniha přinesla těm, co s počítačovým hraním nemají zkušenosti. Mnoho pasáží knihy se totiž odehrává ve fantasy světě počítačové hry.

sgjoli
09.12.2018 5 z 5

Tohle bylo naprosto neuvěřitelný! Erebos je rozhodně jedna z nejlepších knih, co jsem letos přečetla. Kniha mne do sebe pohltila od první stránky a já se vůbec nedokázala od čtení odtrhnout. Skvěle napsané, skvěle vymyšlené, skvěle pojaté postavy. Já jsem naprosto nadšená. Skoro se mi ani nechce věřit, že tuhle knihu napsala ta samá autorka, co knihu Hlasy, která se mi moc nelíbila. :-D Protože mezi Hlasy a Erebosem je propastný rozdíl. Erebos byla fakt pecka. Hrozně moc doporučuju, pokud jste ještě nečetli!

nikola3
26.10.2018

Knihu jsem chtěla odložit už jenom kvůli typu PC hry. Po prvním dnu čtení záložka skončila na straně 174 a já byla nadšená. Kniha vás vtáhne stejně jako hra hráče. Měla jsem úplně stejné pocity,jako kdybych hrála hru : " nepropasnu něco,když teď nebudu číst? Neměla bych raději číst dál místo spánku?". O knize se mi zdálo. Absolutně top!!

LadyCarousel
09.10.2018 5 z 5

Musím přiznat, že jsem na čtení této knihy byla stejně tak závislá, jako hráči na hře. Některé pasáže byl zajímavější, některé méně ale celkový dojem je na jedničku. Nečekané rozuzlení, rychlý spád... A taky zajímavý nápad na hru, už v roce 2011. Myslím, že teď se vývojáři doopravdy snaží zapojit i osobní interakci mezi hráči.

Teredo
12.09.2018 4 z 5

Bavila, ale kniha je spíš určena pro teen čtenáře.

TheSarcasm
28.08.2018 5 z 5

Nakonec proč ne? Komu se líbil Ready Player One nejspíš ocení i Erebos. Námět je to určitě zajímavý. Já jsem se tedy nenudil.

DericCaster
27.08.2018 5 z 5

Po přečtení RPO jsem hledal podobné knížky a volba padla na tuto. Nejsem žádný herní pařič, ale knižka mě zaujala jako celek, jak její reálná část, tak i ta virtuální. Zvláště mě bavilo a pořád jsem byl zvědavý, jak se bude vyvíjet vztah Nicka a Emily. Závěr mě však trochu překvapil. Čekal jsem něco trochu ralističtějšího, ale nakonec proč ne. Od autorky je to moje první knížka, ale jsem si celkem jistý, že u jedné nezůstane. Stojí za přečtení ;)

rakouská literatura strach pro děti od 13 let počítačové hry pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ursula Poznanski
rakouská, 1968
2015  86%Pět
2011  84%Erebos – Hra, která zabíjí!
2014  85%Saeculum
2017  84%Hlasy