Čtvrté křídlo

Čtvrté křídlo https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530478/bmid_ctvrte-kridlo-65d33a226d857.jpg 5 769 195

Empyreum série

Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, jí však nařídí, aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violet chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s „křehkými“ lidmi nespojují. Spálí je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzo ale zjistí, že z Basgiathské válečné školy vedou jen dvě cesty ven: absolvovat, nebo zemřít.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Fourth Wing , 2023

AlexandraBane
11.04.2024 3 z 5

Ke knize jsem po velkém boomu kolem ní přistupovala s velkou opatrností. Zas takovej zázrak, jak to všichni líčili to teda nebyl. Čtivost se tomu ale upřít nedá, bylo to čtivý. A draci (na to se chytnu vždycky). Na tom konci mi teda spadla brada, ale že by to byl wau efekt a styl "to jsem teda nečekala", to říct nemůžu. Sečteno podtrženo průměrné fantasy Ale knížku si přečtěte a udělejte si vlastní názor.

Pindrusice
11.04.2024 3 z 5

Nechápu ten poprask kolem. Ne, že by kniha nebyla čtivá. Ne, že bych si s chutí nepřečetla další díl a že by mě tenhle nebavil. To ano. Ale....

Už po pár stránkách víte jak to celé bude probíhat. Ani jedna myšlenka není originální a překvapivá.

Asi jsem toho už přečetla moc. Nabízí se srovnání třeba s Jiskrou v popelu od Tahir a jejich vražednou akademii Šerosráz (která mi přijde přeci jen víc brutální) nebo s Makovou válkou od Kuning. Tady je tedy bonusem drak (zdravím dračí jezdce z Pernu, Eragona a spol).

A co jsme tedy dostali? Kromě krásné grafiky a zlatočerné ořízky?

Violet, hlavní hrdinku, která se připravuje na dráhu písaře/badatele a místo toho skončí v kvadrantu jezdců na příkaz matky. Takže rozhodně umí používat mozek. Ale fyzicky není tak zdatná jako zbytek. Vztahy s matkou generalkou jsou na rodinou terapii. Podporu má jen od starší sestry, která už je jezdniky na drakovi.

Pak tu máme hlavní mužskou postavu Xandena. Typický bad boy, co je vlastně citlivý a starostlivý a hlavně sexy. Což nám Violet neopomene připomenout na každé druhé stránce.
Podpůrnou roli hraje Daine. Kamarád z dětství, který je tak čestný až se na něj nedá spolehnout. A je tam taková ta vzájemná láska, po které hrdinka celé dospívání touží (jako třeba Baxley v Divoké říši) až nakonec zjistí, že už ne.

A co nám ještě inzerovali? No jasně ....
žhavé sexy scény! Ty jsou až ve 2/3 knihy a do té doby je tu jen vzrůstající napětí a očekávání, kdy na to konečně skočí. A i pak jsou v porovnání třeba s Maas nebo Armentrouth vlastně umírněné (protože víše jmenované píšou už fakt porno) a není jich tolik. To je za mě rozhodně pozitivum.

Nedostatkem je celkový popis světa a jeho reálii. To autorka sfoukne pár popisy z historie, které si Violet opakuje pro uklidnění. Ale je to první díl, tak to beru s rezervou. Na tom se dá ještě zapracovat a není to nijak překvapující.

Takže jaký je můj závěr? Kdo nemá velká očekávání, nehledá originalitu a chce si při četbě opravdu odpočinout a vypnout, tak běžte do ní. Určitě vás nezklame.

Nikidree
10.04.2024 4 z 5

Přiznávám, svezla jsem se na mediální vlně a knihu si koupila. Ačkoliv jsem od toho čekala krapet víc, narovinu říkám, že koupě knihy nelituji a plánuji zakoupit i druhý díl.

Nebudu tu rozebírat podobnosti s jinými knihami, protože když člověk chce, vždy si nějakou podobnost najde. Což je za mě škoda, protože si to tím akorát kazí. Já do toho šla jako do dalšího "moderního fantasy spíš pro holky/ženy" a čtení si užila.

Ano svět se zdá promyšlení ale moc z něj tam toho není. Postavy nejsou špatně vystavěné, ale necítila jsem z nich hloubku. Spíš jako bych je prostě jen sledovala, než aby mi přirostly k srdci. Draci byli fajn a proto bych uvítala, kdyby měli krapet větší prostor. Celkově, kdyby tak nějak všechno mělo větší prostor.
Co mi však asi vadilo nejvíc, byla poměrně lehkost, s jakou Violet prolétla první ročník na akademii. Na to, že všichni včetně ní tvrdili, že tam nemá co dělat, ona zázrakem přežívá a odnáší si jen pár zranění, která však brzy zmizí. Asi by autorka udělala lépe, kdyby z ní neudělala takovou křehkou květinku, jakou se na začátku jeví.

Kdybych to měla shrnout, pokud vás strhla hype lavina a jste celý žhaví, co za propracovanou senzaci to bude, asi budete zklamaní. Pokud vás však baví odlehčené "moderní fantasy", tak si myslím, že si čtení užijete jako já. Bavil mě mrštný jazyk Violet, i arogantní postoj Xadena. Draci působí majestátně, jen by si zasloužili víc prostoru.

Loriss
10.04.2024 4 z 5

Smíchejte Eragona s Hunger Games a Jiskrou v popelu, přidejte špetku Harryho Pottera a voilá..
Na Čtvrté křídlo jsem se strašně těšila, ale mám už takovou zkušenost, že když je kolem něčeho moc velký hype, tak mě to pak zas tolik nechytne. Vlastně je to docela pěkná fantasy, ale to šílenství zas tak moc nechápu. Dočetla jsem, bylo to fajn, ale nebyl to ten typ knihy, u kterého bych seděla napnutá jak kšanda a otáčela stránky do tří ráno..

Co se mi líbilo:
1. Je mi už přes 30, takže jsem se lehce dokázala napojit na hlavní hrdinku Violet a její oteklé klouby, pálící svaly a bolavá záda. Jsem s tebou sestro a to ani nemusím cvičit jízdu na drakovi, stačí usnout ve špatné poloze! Violet je super hlavní postava a ráda bych fyzicky či jinak nedokonalé hrdinky vídala i v jiných YA.
2. Draci s opravdovým charakterem, žádní přerostlí domácí mazlíčci! Nejlepší je samozřejmě cynický bručoun Tairn, jeho slovní přestřelky s Violet mě bavily víc než interakce s Xadenem.
3. Vedlejší postavy mě bavily, kladné i záporné.

Co mě bavilo míň:
1. Xaden mě jako hlavní hrdina neoslovil. Naprosto zaměnitelný s jinými generickými bad boys, kteří se v posledních letech v YA fantasy objevují. Tmavé vlasy, stíny, dokonalá muskulatura, nebezpečný model s obří chloubou. Prostě Rhysand z Wishe.
2. Děj relativně předvídatelný, žádný plot twist mě vlastně nešokoval, ten úplně závěrečný už tuplem ne. Všechno jelo po očekávaných kolejích.
3. Všechno už bylo napsáno, přesto postava matky Violet mi přišla velice podobná s postavou matky z Jiskry v popelu (i když to byla ještě horší mrcha).

JaneKatty
10.04.2024 5 z 5

Upřímně, trochu jsem se bála knihu rozečíst, jelikož poslední vyhypovaná kniha, kterou jsem přečetla, zas tak dobrá nebyla. Nakonec jsem ji ale otevřela a jsem za to neskutečně ráda. I když se mi ze začátku kniha trochu vlekla, později nabrala spád a stránky tak jednoduše proudili pod rukama. Violet mi jako hlavní hrdinka sedla a i díky tomu jsem s ní vše dokázala prožít. Napětí mezi ní a Xadenem bylo v knize dobře vylíčeno a já jsem si jejich vzájemné interakce nesmírně užívala. Nejvíce mě ale bavili scény odehrávající mezi Violet a Tairnem, kterých v knize klidně mohlo být i o něco více. Bavila mě i většina vedlejších postav. Každá z nich byla výjimečná a jejich vzájemné interakce taktéž. Svět, ve kterém se příběh odehrává, jsem si také dokázala docela dobře představit. Konec knihy byl sice trochu předvídatelný, ale já jsem si ho dokázala i přes to užít a teď jen netrpělivě čekám, až vyjde další díl.

Elize
09.04.2024 4 z 5

Kniha je velmi čtivá a má řadu originálních nápadů a už dlouho zde nikdo nesáhl po tématu dračích jezdců a zvlášť ve spojitosti s romantikou, tak tleskám za odvahu. Hlavní hrdinové jsou super a chemie mezi nimi funguje, ale... trochu mi tam chybělo trochu víc ze spojení hlavní hrdinky a jejími draky, bylo tam jen okrajově, což za mě trochu zklamání. Příběh byl napínavý a velmi čtivý, i nápaditý, ale celou dobu až do konce mi tam chyběl nějaký ten wow moment, děj je trochu předvídatelný a závěr nebyl takový, že by se člověk mlátil do hlavy, kdy bude další díl - což má i svá pozitiva, ale... Ovšem velmi musím vyzdvihnout obálku a celkové provedení knihy. Rozhodně doporučuji přečíst, stojí za to.

Betulabii
09.04.2024 5 z 5

Moc nerozumím tomu, že někdo dokáže dát knize 1 *, protože je v knize moc sexu. Když na obalu je upozornění, že je jedná o "třaskavé sexuální napětí".
Já tomuto žánru říkám fantasy pro ženy, je to zkrátka spojení fantasy a romantiky. Kdo tento žánr má rád, tomu se kniha bude určitě líbit. Kdo tento žánr rád nemá, tak nechápu proč po této knize vůbec sáhl.
Každopádně Čtvrté křídlo určitě patří mezi ty lepší YA, potažmo New Adult literaturu. Jasně, hrdinka se někdy chová nepochopitelně, svět by mohl být více rozpracován a vysvětlen. Ale celé to společně funguje a hlavně je to čtivě napsané. Po dlouhé době kniha, kterou jsem chtěla přečíst co nejdřív a nutila jsem se večer jí zavřít, protože ráno vstávám.

Tess_BooksNerd
09.04.2024 5 z 5

Tohle bylo.. Úžasné. Ne. Fenomenální, dokonalé, naprosto úchvatné. A i když si stále myslím, ze série Acotar je nejlepší, čtvrté křídlo jí slušně šlape na paty. Kniha je plná akce, napětí, tajemství i násilí. To sexuální napětí mezi Violet a Xadenem? Božské. Xaden? Tenhle záporák se mi zavrtal pod kůži. Spisovatelka čtenáře vtáhne do svého světa na akademii, dá nám historii, povstalce, přeživší i hrdiny. A ve finále celý příběh vezme, zmuchlá ho a dá nám nový pohled na skutečnost, která je po celou dobu schovaná. Během posledních stran jsme měla dojem, že mi z toho zjištění praskne hlava. Takovou jízdu jsem dlouho nezažila. Doufám, že druhý díl u nás vyjde co nejdříve.

Bryel
08.04.2024 5 z 5

„Já si tě nezasloužím.“ Obmotá paže kolem mého pasu a přitáhne si mě blíž. „Ale stejně si tě nechám.“
„Výborně.“

Tvrdit, že jsem z Čtvrtého křídla nadšená, mi v tomto případě připadá hrubě nedostatečné. Takže takhle: Od doby, kdy jsem poprvé četla ACOMAF, jsem nejspíš žádné knize tolik nepropadla. Doslova přes noc jsem se zamilovala. Dvakrát. Poprvé do toho překrásného vizuálu. Podruhé do obsahu.
Kniha má plynulý děj se skvělou rovnováhou mezi romantikou, akcí, napětím, humorem, zvraty. Za mě dokonalý balanc.
Vše okolo draků jsem hltala, jejich ostrovtip, temperament a propojenost s jezdci. Stejně tak bych vyzdvihla hlavní postavy, jejich pozvolný vývoj a jiskřivou chemii. Nebo spíš ohnivou.
Čekala jsem hodně a rozhodně nejsem zklamaná. Právě naopak. Moc se těším, co bude dál..

terezaki
08.04.2024 1 z 5

(SPOILER) Tak jsem to přečetla. A nezlobte se na mě, ale když člověk ví, jak to dopadne už na 40. straně, pak to znamená jediné. Tento příběh už někdy četl.

Od první chvíle mi to přišlo jako pořádná slátanina. Na začátku zařazení do kvadrantů, co mi to jen připomíná, že by frakce? Boj o holý život s ostatními bojovníky, co by to mohlo jen být?

Postavy jsou napsané povrchně, většinou o nich nic nevíme. Neustále se autorka opakuje, aby nám připomněla, co napsala pár stránek zpět. Její neustále výkřiky Bohové nemůžou nechat jedno oko suché. A sexuální scény jsou tak žhavé, že jsem je ke konci knihy přeskakovala. Že to dopadne jak to dopadne musí dojít každému čtenáři, který už nějakou Young adult knihu přečetl. A čemu absolutně nerozumím, tak to je ta reklama, která kolem toho byla.

Naštěstí pro mě jsem za knihu utratila pouhých 20 Kč, když jsem si ji vypůjčila z knihovny. A strávila u ní jen jeden den.

Rozhodně nedoporučuji číst nikomu, kdo má rád vývoj postav, hezky napsané dialogy a svět vykreslený do velkých detailů. Protože nic z toho zde nenajdete.
Ale pokud si chcete přečíst o "zručném pohybu jeho jazyka", pak je to rozhodně kniha pro vás.

jana1874
08.04.2024 5 z 5

4,7
Ke mně se informace o vydání této knihy dostala o něco později, pořádně jsem ji zaregistrovala snad až v letošním roce. Netuším, kde jsem byla vloni, že jsem si ji nějak moc nevšimla. Ale i ta krátká doba stačila na to, abych viděla BUM, které kolem tohoto příběhu je a já sama začala být zvědavá, takže bylo jasné, že si ji přečtu a teď zkusím rozebrat svoje dojmy

Vzhledem k tomu, kolik je v dnešní době knih, tak už člověk asi těžko vymyslí něco, co tu ještě nebylo. Tady bylo několik chvil, kdy jsem si okamžitě vybavila jiné série, protože tam určitá podoba byla.

Na začátku je jak už to bývá u prvního dílu série víc popisu a snaha o seznámení se světem a postavami, tak chviličku trvalo, než se to rozjelo, dlouhé kapitoly tomu taky nepomohly . S tím by měl každý trochu počítat, když se do knihy pustí. Moc jsem se těšila, až se objeví i draci a když se tak pak stalo? Tak mě to chytlo ještě víc. Líbila se mi komunikace draka a jezdce, Violetina povaha, snaha se zlepšit, její rafinovanost se kterou si poradila s některými situacemi. To že ne všichni draci chtějí totéž a třeba se najde nějaký, který se dívá dál, než jen na fyzické schopnosti kadetů (možných budoucích jezdců) a ocení i něco jiného, kvůli čemu si ho třeba i vybere. Xaden se mi líbil od začátku kvůli spoustě věcem. Jedna postava mi tam hned neseděla a po dočtení ji nesnáším.... Líbily se mi vedlejší postavy jako Liam, Rhiannon, Mira,....

Naopak bylo v knize pár věcí, které mi úplně neseděly. Třeba Violet a to jak si poradila v prvních výzvách, to to bylo divné jen jednomu člověku? A nějaké další, ale nechci zmiňovat, abych něco nechtíc neprozradila.

Rozhodně autorka zanechala hodně otázek, na které čtenář snad dostane odpověď v dalším díle.

Nechybí tu akce, napětí, různé zvraty, romantická linka, přátelství, boje, smutek, ztráta,....

Stojí za ten BUM, který měla? To si nejsem jistá, i když se mi opravdu líbila. Stojí kniha za přečtení? Ano. Je to slibný začátek fantasy série? Rozhodně.

Jinak obálka a ořízka je opravdu krásná, jen pozor na papír, je celkem tenký.

mikika
08.04.2024 4 z 5

všechno už tu bylo napsané - spousta klišé romantické literatury, ale stále fungují. skvěle propojované dávky dobrodružství, draků, napětí, a slintání hrdinky nad švarnými chlápky. četlo se to samo, ale tak příšerně úžasné to zas není. tak akorát.

LadyD
07.04.2024 5 z 5

Málokdy dávám knihám plný počet hvězd, ale můj bože, nemůžu uvěřit, co jsem to právě dočetla. Jak se to stalo, že ta kniha tak rychle skončila. Pořád se to snažím vstřebat. Už dlouho jsem nečetla tak srdcervoucí, fascinující a emocemi napěchovaný příběh. A teď mám trochu úzkost, že už je konec.
Od prvních stránek jsem si ho zamilovala, a to nejen proto, že zbožňuju draky. Je to prostě něčím jiné. Líbí se mi, že tam nejsou žádné otřepané opakující se fráze, naopak je tam spousta akce, zvratů, tajemství a to nemluvím o tom sexuálním napětí.
V osmdesáti procentech knihy mi bušilo srdce a emoce se mnou lomcovaly, tak dobře je to napsané. Příběh vás pohltí, nedá vám ani chvilku na to, kdybyste na něj nemysleli. Postavy jsou tak skvěle napsané, že se do nich vžijete a prožíváte jejich dobrodružství s nimi, věřím, že každý si najde tu svou.
Pokud chcete aspoň na chvíli uniknout od reality, najděte si tu chvilku a knihu si přečtěte, nebudete litovat.
Závěrem asi dodám jen to, že Čtvrté křídlo si vysloužilo čestné místo, v mé knihovně, na poličce "slávy" .. hned vedle Odkazu dračích jezdců a Kroniky deštné divočiny pěkně mezi svými. Všichni draci pohromadě.

cherubinka
07.04.2024 5 z 5

Podlehla jsem mánii a výjimečně nelituji. Ikdyž, prvních cca 80 stran mě nějak neuchvátilo, ale vydržela jsem a prostě... Pak už se to četlo samo. Z říše fantasy je to jedna z těch lepších knih a já teď nutně potřebuji draka a pokračování. :-)

ivetdos

Hodnocení: 4,75*

Snažím se už tolik nepodléhat trendům, ale u Čtvrtého křídla jsem hned věděla, že si ho budu chtít přečíst. Tady jsem podlehla a nechala se zmanipulovat a nestydím se za to. Vlastně se mi dost ulevilo, že ten celosvětový hype na tuto knihu nebylo jen davové šílenství, ale jde o opravdu vydařený kousek.

Výborně vystavěný svět, skvělí hlavní hrdinové, pro mě originální zápletky i humor a něco málo z romantiky. Možná tu najdete i několik klišé, ale to mně osobně vůbec nevadilo. Musím se ale přiznat, že na mě některé scény nepůsobily tak „děsivě“ jak ostatní čtenáři popisují, nebyla jsem úplně překvapená zvraty a ani romantika nebo děj mě nepohltili tolik jako třeba v Divoké říši. I tak jsem ale četla v každé volné chvíli a během dne jsem se v myšlenkám k hrdinům často vracela a čtení jsem si opravdu užila. Oceňuji, že knihu autorka neukončila tak jak to obvykle bývá, že okamžitě potřebujete druhý díl, jinak se zblázníte, ale i tak děj nechala otevřený a čtenáře namlsaného :-)

Rozhodně nejde jen o zbytečný hype u knihy, která za to nestojí. Určitě na ni mrkněte, já rozhodně půjdu i do druhého dílu!

Zizala123
07.04.2024

Tak s touto knihou jsem se asi sekla - nejsem žádný velký čtenář romantasy knížek a ke knize mě dostal čistě ten obrovský hype, když kdosi ji snad přirovnal svým významem k novému Harry Potterovi! Přečetla jsem první kapitolu a knihu odkládám s poučením, že ne všemu, co je vychvalované do nebes, chci věnovat svůj drahocenný čas. Žánr nejvýstižněji popisuje asi hodnocení uvedené přímo na knize, které říká, že Čtvrté křídlo je jakýsi kříženec mezi Hunger games a Padesát odstínů. A těch padesát odstínů jsem tam úplně nečekala, když jsem si knihu objednávala. Žhavé scény mi obecně nevadí, ale musí dávat smysl. Tohle je ale za mě tak moc hloupé - těžko si představit, že když prvních 25 stran vypadalo takto, že by zbytek knihy byl najednou mnohem lepší. Pokud autorka byla schopná napsat toto a nepřišlo jí to mimo, tak v ní nemám další důvěru.

---SPOILER z první kapitoly :-)

Knihu mám v angličtině, takže bohužel můžu uvést citaci ze strany 21 mojí knihy pouze anglicky, do překladu se v tomto případě ani pouštět nechci :-)

Hlavní hrdinka zahlédne neznámého vojáka stojícího opodál, zatímco ji čeká za pár vteřin životu nebezpečený úkol. Následuje dlouhý odstavec popisující podrobně neskutečně mužný a dokonalý vzhled neznámého vojáka. Následovaný dalším odstavcem, kdy už by jistě někdo neváhal označit hlavní hrdinku jako nadrženou:
"Even the diagonal scar that bisects his left eyebrow and marks the top corner of his cheek only makes him hotter. Flaming hot. Scorching hot. Gets-you-into-trouble-and-you-like-it level of hot. Suddenly, I can´t remember exactly why Mira told me not to fuck around outside my year group."

To jsem opravdu jediná, které tohle přijde tak neskutečně hloupé? Proboha tohle je strana 21 z 561 celkových! Co se bude dít v knize dál, když jen jeden kraťoučký pohled na neznámeho chlapa v ní vyvolá tohle?!

Pokud by takhle popsala muže poté, co by autorka vybudovala nějakou jiskřivou, vášnivou atmosféru v odpovídající situaci, asi by to bylo ok, ale ona za pár vteřin poté bude plnit super náročný úkol vyžadující velké soustředění, úkol ze kterého je vystresovaná a bojí se ho! Úkol, který podle statistik přežije (doslova přežije) 15 %!!! zájemců o vstup do vojenské školy na pozici jezdce na dracích.

Je mi to líto, nikdy jsem dosud neodložila knihu po prvních pár stranách, ale teď a tady nemůžu jinak. Sice jsem se těšila aspoň na nějaké popisy draků, kteří jsou podle mnohých jediné, co na knize stojí za to, ale věnuji svůj čas raději jiné knize.

lapetitedeny
07.04.2024 4 z 5

(SPOILER) // Obdržela jsem recenzní výtisk od Albatros Media. //

Naprosto chápu, proč a jak se stal ze Čtvrtého křídla celosvětový fenomén. Není to bezchybný příběh, ale to vůbec nevadí. Autorka totiž ví, co dělá a umí dát čtenářům přesně to, co chtějí.

Ačkoliv je Čtvrté křídlo tzv. romantasy a romantická linka je silná (včetně několika explicitiních sexuálních scén), není to to jediné, na čem příběh stojí. I kdybyste všechnu romantiku kompletně vymazali, pořád vám zbyde dostatek zajímavého děje, aby dokázal vydat na celou knihu a za to jsem moc ráda. Sama totiž patřím k tomu táboru, který by se nezlobil za víc draků a míň romantiky. Romantická linka mě vlastně zajímala ze všeho nejvíc. Páni love interesti mi většinu knihy přišli dost o ničem, jako kdyby jejich jediné charaktery byly „starostlivej nejlepší kámoš, co miluje pravidla“ a „tajemnej, nevrlej a svalnatej“ – trvalo prostě strašně dlouho, než jsme hlavně druhého zmiňovaného poznali trochu víc do hloubky.

I přes to jsem si knihu ale neskutečně užila a s nadšením jsem otáčela jednu stranu za druhou. Bavil mě Violetin průchod akademií, bavily mě zvraty, draci i politika. Ta kniha je fakt akční, děj je poměrně rovnoměrně rozložený napříč celou knihou, takže tam není moc hluchých míst, napětí postupně graduje a situace se vyostřuje... V některých směrech je kniha docela předvídatelná, ale na druhou stranu se toho děje tolik, že vás pravděpodobně alespoň občas něco dokáže i překvapit. Jsou tam klišé, nicméně i ty se opakujou z jednoho prostého důvodu – majorita čtenářů je prostě pořád zbožňuje.

Violet je navíc skvělá hlavní hrdinka. Není perfektní, není dobrá ve všem, do čeho se pustí a nopak je v mnoha ohledech o dost slabší než všichni ostatní. V jedné věci ale vyniká: je chytrá a mazaná. Ještě aby ne, když se celý život připravovala do kvadrantu písařů. Líbilo se mi, že na to autorka v průběhu nezapomněla a až do konce se objevovaly momenty, ve kterých Violet uvažovala přesně jako písař. Jen jsem v příběhu postrádala nějaké podrobnější seznamování mezi Violet a jejím drakem. Tahle část mi přišla trochu odbytá, respektive z velké části chyběla a to je škoda.

Čtvrté křídlo pro mě sice nebude nejlepší kniha roku, ale i tak jsem si ho nadmíru užila. Krásně pracuje s aktuálními trendy a je to vidět. Plus mě autorka neskutečně nalákala na celý ten svět a jeho politiku a děsně se těším, až se v dalších dílech dozvím víc! Pokud patříte mezi fanoušky romantických fantasy, tohle si fakt nechcete nechat ujít.

Erinyie
07.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsem se hrozně těšila, když byla možnost předobjednávky tak jsem po ní skočila.

No co Vám budu povídat toto byla jízda, od knihy jsem dostala přesně to co jsem očekávala a upřímně mi vůbec nevadí že v knize je sem tam to klišé.

Již na prvních stránkách se seznamujeme s Violet a její rodinnou situací, její matka je generálkou na akademii kde Violet spolu se sourozenci vyrůstala, tady se mi líbil vykreslený vztah matka x dcera, kdy Violet je v očích matky ta poslední a její sourozenci - dračí jezdci jak jinak, jsou její pýcha a život.

Ze začátku jsem měla obavy, aby Violet nebyla klasická ubrečená chudinka kterou každý musí zachraňovat a litovat, no při prvních kapitolách to tak vypadalo ale vývoj hrdinky byl v tomto směru super, a tady narážíme na první klišé, kdy se z outsiderky stává silná hrdinka u které se projeví schopnosti o kterých lidstvo několik generací nezakoplo, jinak by to přeci nebyla taková zábava.

Máme tady i lehký náznak milostného trojúhelníku, na jedné straně dávná láska z dětství a na druhé Xaden, nebezpečný fešák který jde Violet od začátku po krku kvůli rodinné pomstě.

No on Xaden mi dosti připomínal Rhyse, ale co si budeme Rhys jen jeden.
Celkově linka hate to love mi tady nevadila, vztah mezi Violet a Xadem byl pěkně vykreslen hned ze začátku a to postupné okopávání mezi nimi bylo příjemné sledovat a jsem zvědavá jak se vše bude vyvíjet dál.

Máte ve zvyku si k postavám budovat vztah? Tak tady to nedělejte, hned ze začátku jsme my i Violet seznámeni s tím jak to tady chodí a věřte mi, tak jak vám ze začátku budou jména dělat problém, během čtení se to vyřeší.

Draci, pro mě jedno z největších lákadel pro koupi této knihy, a víte co? Je to boží, draci jsou tu perfektně vykreslení, to budování vztahu mezi jezdci a draky je perfektní, nelíbíš se drakovi? no máš nejspíše smůlu a zbyde z tebe doutnající hromádka popela. Jo jsou krutí, sarkastičtí, se zvráceným smyslem pro humor ale proto je tady tak zbožňuji.

Co říct závěrem, kniha je neskutečně čtivá, zápletka která je celou dobu na pozadí příběhu na vás vyskočí a vy budete doufat že vše bude jinak.

A já se přidávám k té stále se zvětšující skupině čtenářů kteří netrpělivě vyhlížejí další díl.

petra1396
07.04.2024 5 z 5

Skvělé, toto je přesně můj styl.
Četla jsem ji již v prosinci ve slovenštině a nyní znovu v češtině.
Je to maličko znát - nicméně obě verze jsou skvělé a překlady se povedly.
Za mě doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy s trochou toho děsivého napětí - opravdu se tam hodně umírá ....
Příběh je to poutavý, kniha se čte doslova sama - já ji přečetla i na podruhé jedním dechem za 2 dny. Určitě si nenechám ujít další díly.

slamenka
07.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Tahle kniha je velký boom, a po dočtení docela chápu proč. Všude se píše, že je to kombinace Eragona a Divergence. Divergenci jsem nečetla, ale nádech Eragona v komunikaci s draky tam je. Je to první díl, takže poznáváme nový svět, chod "dračí akademie" nebo jak to nazvat. Vlastně až do konce knihy jsem čekala, jaký bude děj celé série... a upřímně nic moc originálního tam nebylo. Celkově tahle série není vlastně ničím nová... je tam klišé hrdinka, která je nejslabší, očividně tam nemá co dělat, ale ejhle... dostane nejděsivějšího draka a schopnost, kterou nikdo neměl už staletí... a všichni jsou v šoku, asi až na čtenáře :-D Romantická/erotická linka začíná až v půlce knihy a taky ničím nová... ale přesto to všechno prostě funguje. Je to úžasně čtivé, konečně hrdinka není žádná blbka a co si cením nejvíc je, že je oprsklá a říká vše narovinu. Konečně žádné konflikty vyvolané tím, že postavy spolu nemluví :-D už ted se těším na další díl, kam autorka bude směřovat děj.

Je těžké si tady oblíbit postavy, protože jedou trochu ve stylu Hunger games, co nejvíc postav během studia zabít, na to vás ale autorka připraví už na začátku, a i když se snažíte... tak prostě Liam? :-(

... jen ještě jedna věc... obešla bych se bez toho, že je Violet v každé kapitole na zvracení :-D