Emoční síla krásných zvuků aneb proč máme rádi hudbu

Emoční síla krásných zvuků aneb proč máme rádi hudbu https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389137/bmid_emocni-sila-krasnych-zvuku-aneb-pro-WUU-389137.jpg 3 7 7

Toto úžasné putování hudební psychologií a hudební vědou je perfektní knihou pro každého milovníka melodií. Hudba hraje velmi důležitou roli v našem emočním, intelektuálním, a dokonce i fyzickém životě. Má vliv na to, jakým způsobem se chováme, pracujeme, relaxujeme a vnímáme. Dokáže nás rozesmát nebo rozplakat, protože nám pomáhá utvářet vztahy s lidmi kolem nás, a dokonce má moc zmírnit řadu zdravotních potíží. Písně, které máte rádi (či nenávidíte, a dokonce i ty, které vnímáte naprosto neutrálně), nedotváří jen soundtrack k vašemu životu – ve skutečnosti jej pomáhají tvarovat. Vědec a hudebník John Powell se v této knize vrací hluboko do desetiletí psychologických a sociologických studií s cílem odpovědět na otázku „Proč nás hudba tak hluboce ovlivňuje?“. Svým uvolněným, konverzačním stylem zkoumá všechny aspekty hudební psychologie, od toho, jak hudba pomáhá miminkům vytvářet pouto s matkami, až po způsoby, jakými hudba může změnit chuť vína nebo vás přimět, abyste trávili více času v restauracích.... celý text

Literatura naučná Psychologie a pedagogika Umění
Vydáno: , Anag

Why You Love Music: From Mozart to Metallica – The Emotional Power of Beautiful Sounds , 2016

meluzena
04.01.2020 3 z 5

Pak ale autor změní téma a začne na nás populárně naučnou formou chrlit hudební teorii a příslušné kapitoly z fyziky či kombinatoriky, a to tak zvláštním způsobem, že mi uniká, pro koho to vlastně píše. Dostane se nám výkladu o tvoření stupnic a různých harmonizací, o frekvenci a barvě tónů, ladění nástrojů atd., jenže bez nezbytných hudebních symbolů zapsaných v notové osnově (které by ne-muzikant samozřejmě nepobral) a celkově to vyznívá poněkud rozpačitě. Výrazy jako „melodie c c c e e e g“ muzikantovi znějí v lepším případě legračně a laik stejně nechápe, která bije. Totéž v bledě modrém platí o fyzikální podstatě skládání vlnění.
I v této části knihy však můžete najít různé zajímavosti podle toho co už znáte či jste schopni pochopit.

Pan Powell je asi zkušený přednášející, jenže kniha a přednáška není totéž a to, co možná okoření přednášku, v knize působí jaksi nepatřičně - řada věcí se zde opakuje a snaha přiblížit se laickému čtenáři nevědeckými zlehčeními či humorem tu vyznívá též poněkud rozpačitě.

Pokud si chcete přečíst dobrou knížku podle anotace, prostě ji dočtěte do „bodu zlomu“ a pak ji odložte :-)
---
„Skupina francouzských výzkumníků vedená Nicolasem Guéguenem provedla studii, v níž mladík dostával s dvojnásobně větším úspěchem od dívek telefonní čísla, držel-li v ruce futrál na kytaru.“

John Powell
britská