Emil Orlik - Podobizny přátel a současníků

Emil Orlik - Podobizny přátel a současníků https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176993/emil-orlik-podobizny-176993.jpg 5 1 1

Katalog ke stejnojmenné výstavě je vlastně malou monografií známého pražského umělce, grafika, kreslíře a portrétisty z počátku 20.století. Od roku 1899 byl členem Vídeňské secese, proslavil se svými dřevořezy a portréty známých umělců, hudebníků, herců, básníků, spisovatelů i filozofů. Monografie nabízí vedle podrobného životopisu umělce především více než 200 reprodukcí jeho kreseb, dřevořezů, grafických prací i malířské portréty Alberta Einsteina (1917) nebo skladatele Richarda Strausse.... celý text

milamarus
07.08.2020 5 z 5

Monografie soustředěná na Orlikovu portrétní tvorbu. Kresby, akvarely, dřevořezy, lepty, litografie či olejomalby. Počet zobrazených osob: neurčitý, resp. počítat, ani vyjmenovávat je nebudu. Nechte se překvapit! // A vlastní neznalosti se nebojte, nebude to rozpačité seznamování, neboť pan Pařík skoro ke každému portrétu připsal pár řádků, několik informací, takže ve vteřině víte, na koho se právě díváte. A můžete se klidně dívat dál. To mě nadchlo. // Dávám plný počet hvězd.

--------------------------------------------------------------
CITÁT:
,,(…) často styl kresby přizpůsoboval svému námětu nebo charakteru portrétované osobnosti v snaze dosáhnout co největšího souzvuku mezi námětem a jeho podáním. Nejpůsobivější jsou však jeho kresby tam, kde se projevil jeho spontánní temperament a živelná radost z tvorby.“