Egypťanka: život výjimečné ženy za vlády Ramesse II.

Egypťanka: život výjimečné ženy za vlády Ramesse II. https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82389/bmid_egyptanka-zivot-vyjimecne-zeny-za-v-9cQ-82389.jpg 4 40 40

Román sleduje osudy Nebetiunety, egyptské matky a manželky z posvátného města Vasetu (starořecké Théby), v pátém roce panování Ramesse II. a nabízí strhující pohled na rok jejího rušného a zajímavého života. Provdala se za Amenmosa, vezírova hlavního tajemníka, a i když se stala matkou šesti dětí, uplatnila se jako zručná přadlena a švadlena, která ve slavném Amon-Reově chrámu zodpovídá za výrobu a údržbu posvátných oděvů a plátna. Navíc je členkou ašerského chrámového sboru ve svatyni bohyně Muty. Nebetiunetin osobní a profesionální život během celého roku je určován mnoha svátky typickými pro Vaset, především slavností Opet, Příchodem bohyně Muty a Žňovým svátkem boha Mina. Protože vede domácnost, dohlíží na služebnictvo, stará se o manžela a rodinu a ještě vykonává náročné povolání, nezná ve svém činorodém životě nudu. Když jejího muže odvádějí pracovní povinnosti nadlouho od domova, musí si poradit s rodinnými problémy sama, a právě nezávislé rozhodování upevňuje její nezdolný charakter. Od nilských záplav na začátku roku přes zimní a letní měsíce sdílíme s Nebetiunetou úspěchy i prohry, spolu s ní prožíváme zrození, smrt, svatbu, válku, práci a učení, vše, čím prochází ona sama, její rodina a přátelé. V živých a výstižných obrazech přibližuje Egypťanka prostřednictvím smyšleného příběhu výjimečné ženy jeden rok života ve starověkém Egyptě.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , ÁKA Čejkovo nakladatelství , Jota

Egyptian Woman , 2001

Leona333
02.01.2024 4 z 5

Ve své podstatě se jedná o smyšlený příběh, který se díky hlavní hrdince..., stává cestou do dob starého Egypta, kde je nám během jednoho roku předkládáno mnoho egyptských svátků - zvyků, ale i kus lidské všednosti a obyčejnosti, se kterou se místní, den co den potýkali a ve starobylých chrámech, za ni i modlili - děkovali...
Je to tak trochu jiná historická kniha, kde jedna zručná přadlena má bezesporu své neodmyslitelné místo pod sluncem, stejně tak, jako ti nejmocnější...

bookcase
29.05.2023 5 z 5

(Ne)obyčejný rok v životě obyčejné Egypťanky, která řešila úplně stejné věci, jako my. Zdánlivě se tam nic neděje, o to víc si člověk všímal toho, jak tehdy žili. Moc hezké.

tereza5675
06.05.2023 5 z 5

Nemůžu posoudit, jestli se děj shoduje s tím, jak se tenkrát opravdu žilo. Nicméně, co se týče příběhu samotného, tak mě velmi bavil. S rodinou hlavní hrdinky jsme prožili celý rok a sledovali jsme, jak se jednotlivé postavy vyvíjejí. Bylo příjemné sledovat všechny jejich zvyky, které autorka moc hezky popsala, až jsem měla pocit, že to prožívám s nimi. Konec mi přišel takový hořkosladký, ale ve finále příběhu přidal na realističnosti.

braunerova
28.08.2015 4 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Velmi fundovaně popsaný rok života jedné rodiny ze staroegyptské střední třídy. Mimochodem nic vyjímečného jsem na hlavní hrdince neviděl, prostě matka velké rodiny, která řeší běžné problémy s dětmi, příbuznými a domácností.
Autorka je lektorka egyptologie a je to znát. Názvy kapitol odpovídají egyptskému kalendáři - První měsíc záplavy, První měsíc zimy apod. Nechybí historické dodatky, seznam reálných a fiktivních osob a podrobná mapa domu, kde celá rodina bydlela.

zuzana4291
19.08.2015 3 z 5

Kniha byla hodně popisná a málo záživná, alespoň děj byl zajímavý.....příběh rodiny byl velmi hezky napsaný, jen škoda, že v kniha je spousta "hluchých" míst

liskarysava
02.10.2013 5 z 5

Takový rok na vsi po egyptsku. Hezky napsané.

tatruszka
16.06.2013 5 z 5

Velice hezká kniha, která se mi moc dobře četla. Měla jsem ji přečtenou asi za týden, a i když nebyl příběh vůbec napínavý, tak jsem každou volnou chvíli trávila u ní. Je to příběh obyčejné ženy a její každodenní starosti a to mě zaujalo. Určitě doporučuji.

charlinka
03.01.2012 5 z 5

Moc hezká a čtivá kniha.I přes neobvyklá a dlouhá jména nebylo těžké se orientovat kdo je kdo a vychutnat si celý příběh.

starověký Egypt

Autorovy knížky

Hilary Wilson
anglická
2002  82%Egypťanka: život výjimečné ženy za vlády Ramesse II.