Šaman

Šaman
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1437/mid_saman-wDZ-1437.png 5 884 884

Dynastie Coleových série

Klasický western, historický román, detektivka, politický thriller, román o naději a zklamání, o válce a míru, o lásce a nenávisti, o přátelství a zradě, o rozumu a víře, o demokracii a zvůli, kniha nabitá dějem, prošpikovaná jemným humorem a ještě jemnější erotikou – to vše je Šaman, další z románů Noaha Gordona, které sledují osudy skotské lékařské dynastie Coleů v průběhu dějin. Šamanův příběh se odehrává ve Spojených státech amerických přibližně v polovině devatenáctého století. Rob J. Cole, mladý skotský lékař, se po zapojení do politických nepokojů ve vlasti ocitne na útěku a skončí v Novém světě. Rozhodne se připojit k prvním osadníkům na původně indiánském území ve státě Illinois, kde je hrstka farmářů v nově založené osadě Holdenův Přívoz vydána na milost a nemilost drsné přírodě, úrazům i smrtícím epidemiím. Přítomnost lékaře znamená pro osadníky pouto se ztracenou civilizací i hlavní naději pro přežití. Robův hluchý syn, od dětství přezdívaný Šaman, touží kráčet v otcových stopách a oženit se s židovkou Rachel – sny, o jejichž nesplnitelnosti sám leccos tuší.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Shaman , 1992

Grety
28.01.2016 5 z 5

Čtivá a poučná kniha, zajímavě popsané osídlování Holdenova přívozu. Donutila mě přemýšlet i po odložení..Doporučuji.

povi
17.11.2015 5 z 5

(SPOILER) Právě dočten a úplně super :-) Moc se mi líbil popis osidlování Ameriky - tu konkrétně Holdenova přívozu, líbil se mi příběh Robyho J., to jak byl čestný, úplně mě zasáhlo, jak dopadl :-o I když půlka knížky není o Šamanovi, ale o jeho otci, je to tak správně a dějová linie mi sedla :-) Dobře se mi četl příběh Indiánu, jak ho popisovala Makwa. I když z toho šel mráz po zádech. Uvědomila jsem si, jak tenký je led mezi vlastnictvím a tím, že někdo chce vlastnit a má prostředky k tomu to získat. Čistě Šamanův příběh byl taky hezký, jen nevím, jestli to v té době šlo hendikepovaným opravdu tak "lehce" . Ale moc jsem mu to přála :-) A až do naplnění Makwina osudu jsem si myslela, že si ona a Rob J. spolu začnou :-D :-D

Marika Vanova
06.11.2015 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, dlouho jsem nečetla něco podobného. Těším se na další Gordonovy příběhy.

MayB2
14.09.2015 4 z 5

Výborné reálie, historické události, zákulisní intriky. Po všech dramatech obou Robertů J. Coleů mě zaskočil smířlivý závěr, čekala jsem ho nějak bouřlivější.

orinka3
04.09.2015 5 z 5

Výborná četba! Knihu jsem si šetřila na několik večerů a díky ní jsem dlouho do noci svítila. Obdivuji tehdejší lékaře, jak si bez složitých přístrojů museli umět poradit. Šaman navíc bojoval s handicapem. Opravdu skvělé čtení, pestrá škála postav, povah i osudů. Jen mě trošku zklamalo, že vrazi Indiánky nebyli potrestáni jak náleží a až do konce knihy nebylo jasné, jestli se vůbec najdou. Politikaření je stále stejné, mění se jen letopočet:) Na autora se při příští návštěvě knihovny zaměřím, ať poznám i jeho další knihy.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Opět pěkný příběh volně navazující na Ranhojiče, přec nedosahujících jeho kvalit. Každopádně opět poučné. Zvláště období války Severu proti Jihu je velice čtivé a zajímavé, jakým způsobem válka rozdělila i rodiny.
" Genialita těch co Ústavu psali, byla v tom, že dokázali předvídat slabost lidských charakterů, pokračující existenci zla ve světě a že se snažili povýšit svobodu jednotlivce na právní hodnotu."

Antares
09.07.2015 5 z 5

Šaman dočítaný jedným dychom. Podchvíľou som sama so sebou viedla debatu, či bol lepší ako Ránhojič, ale neviem to rozhodnúť. Obe knihy sú pre mňa rovnocenné - sú skvelé - vo všetkom. Proste opätovná brilantná demonštrácia života se vším-všudy. :) Coleovci sú neskutočne charizmatickí a knižka mohla byť pokojne aj dlhšia, na konci som mala skoro už slzy v očiach. Som vďačná, že moja mamina vo svojej knižnici opatruje takéto poklady. *****

prochajda
01.06.2015 5 z 5

Je fakt, že mi dlouho trvalo než jsem se začetla, ale pak jsem četla a četla....a knížka se mi moc líbila.

LadyMichelle
26.05.2015 4 z 5

Kniha mě plně pohltila až za půlkou.. No Ranhojič se mi líbil mnohem víc.. Škoda

Hříbek
23.02.2015

Přečetl jsem nejednou, mám ji ve své knihovničce.

solarka
20.01.2015 4 z 5

tak to nejde..asi první knížka v mém životě co zůstane nepřečtená

Ladys
12.12.2014 5 z 5

Vynikající.
Tak dlouho jsem si stěžoval, že nemám čas číst a když jsem knihu konečně dočetl, tak mě to mrzí :-)
Barvitý velký příběh o rozmachu USA, o soužití indiánů, křesťanů, židů, rasistů a i obyčejných lidí, o lékařských metodách, vývoji medicíny a jejího využití v časech války Jihu proti Severu a samozřejmě o rodině Coleových.
Skvělá kniha

Jitkajitka
24.10.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.
Ale Ranhojič se mi líbil o fousek víc.

LéňaM
14.10.2014

Nádherný a poučný příběh. Miluji historické romány a tento je opravdu skvělej. vřele doporučuji

evafort
05.10.2014 5 z 5

Krásná knížka a dozvěděla jsem se spoustu zajímavých věcí o tom, jak se dříve léčilo. Už se těším na další knížku G.Noaha.

AlenaV
23.09.2014 4 z 5

Poutavý a čtivý příběh o tom, jak je těžké se usadit v cizí zemi, o tom, jak je složité se prosadit a jít za svým snem, když jste hluchý kluk, o naplněné lásce, o konvencích, které se dají překonat a o dobrém srdci, které se v rodině Coleových dědí.

kocour_mikeš
22.07.2014 5 z 5

Po Ranhojiči další skvělá kniha. Dobře se čte a není krátká. Dávám 95%.

aannyy
22.07.2014 5 z 5

Ze začátku mi dělalo trochu problém se začíst, ale nakonec jsem na druhý pokus knihu dočetla a byla skvělá. Doufám, že i třetí díl této trilogie bude tak skvělý jako ty první dva.

Dadluska
29.06.2014 4 z 5

Z počátku pro mě nebylo až tak snadné se začíst, ale od druhé části mě děj chytl a četla jsem jedním dechem. Je příjemné přečíst si knihu, která zmiňuje reálné události složitého historického období a popisuje skutečné poměry panující v dané době, avšak její konec nevyznívá pro hlavní postavy zcela neutěšeně a tragicky. Jsem zvědavá na Lékařku :-)

Antoaneta
10.06.2014 5 z 5

Nejprve jsem přečetla Ranhojiče ten mně nadchnul myslela jsem že tento díl už mně tolik neosloví ale omyl opět jsem nadšená kniha dle mého není už tolik napínavá jako Ranhojič ale kvalita je určitě srovnatelná.Tuto knihu můžu vřele doporučit opravdu stojí za přečtení a rozhodně si ji koupím stejně jako Ranhojiče protože k oběma se určitě ráda vrátím.