Dýchej za mě

Dýchej za mě https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521038/bmid_dychej-za-me-S5B-521038.jpg 4 182 182

Podle skutečného příběhu české malířky, jejíž talent byl zastíněn válkou . „Následník trůnu je mrtev!“ křičí kameloti v ulicích. Začala první světová válka. Mnozí si myslí, že bude rychlá a krátká. Ani sestry Nekolovy si nepřipouštějí, že by se jejich životy mohly změnit. Milada si v salonu Arnoštky Roubíčkové přebírá šaty ušité na míru a Gusta maluje obraz na výstavu v Obecním domě, kde jako žena může vystavit jen jedno plátno. Její vyvolený Jareš má na téže výstavě obrazů několik, pro Gustu se však nevzdá jediného hřebíku. Přitom ví, že maluje lépe než on, lépe než všichni muži v ateliéru. Augusta Nekolová, jedna z nejnadanějších malířek své doby, má vše, co její mladší sestře Miladě chybí: energii, krásu, talent, odhodlání i úspěch. Pro Miladu je však přesto tím nejbližším člověkem, pro něhož by – když bude nejhůř – sama i dýchala. V románu Dýchej za mě, inspirovaném neobyčejným sesterským poutem, ožívá intimní portrét dvou žen na pozadí Velké války. Evě Střihavkové se podařilo zachytit působivé svědectví nejen o nelehké době, ale i o nerovnoprávném postavení žen, odvaze a lidské sounáležitosti. Autorka zároveň po desítkách let naplňuje přání Milady, aby se na její sestru nezapomnělo.... celý text

Wajny
16.10.2023 5 z 5

Dýchej za mě je krásný dojemný příběh, který vás chytne za srdce. Autorka skvěle zpracovala příběh dvou sester, bohémské „Gusty“ a praktické Milady, a to vše na základě pátrání v archivech a dochovaných dopisech. Do této doby jsem netušila, že existovala nějaká Augusta Nekolová, nadaná malířka, která se narodila do špatné doby. Možná kdyby se narodila v jiné době, znal by ji téměř každý.

Vypravěčkou příběhu je Milada, což pro mě bylo překvapením, protože jsem si před čtením myslela, že vše bude popsáno z pohledu Augusty. Myslím, že nadhled Milady je přínosem, díky němu je zde větší důraz na kontext doby. Příběh se odehrává na začátku 20. století (Rakousko-Uhersko) a během 1. světové války, právě začátky války narušili běžný život všem a hlavně nikdo neočekával, že bude trvat tak dlouho. Z knihy vyřazuje tíživá atmosféra, ale styl psaní tomu neodpovídá, je lehký a svižný. A tak strašně dobře se čte!

Stěžejní postavou je právě malířka Augusta, ale pasáže, které se týkají umění, jsou minimální. Tohle je příběh o běžných věcech a problémech tehdejší společnosti (společenské konvence, postavení žen, rozdíl mezi obyvateli z vesnic a měst, dopady 1. světové války). Všechny tyto drobnosti dokreslují celý příběh a přidávají mu na autentičnosti.

Nejvíce se mi líbil kontrast mezi oběma sestrami. Gusta je energická, houževnatá, milující a odhodlaná za každou cenu prorazit. V hodně situacích byla mimo realitu a bylo vidět, že opravdu žije jen pro svá plátna. Kdežto Milada je rozvážná, obětovaná, praktická, ale občas i sobecká a marnivá. Jsou to dvě obyčejné ženy, které mají své slabé a silné stránky, a i přes své rozdíly (nebo možná právě proto) se milují a mají mezi sebou neuvěřitelné sesterské pouto.

Dýchej za mě je příběh plný života, ale i smrti. Je plný emocí a skvěle tu jsou popsané vztahy.
Celý příběh podkresluje tísnivý pocit z války, takže čekejte smutné zasmušilé čtení, ale i tak to bylo krásné.

Za knihu mockrát děkuju @nakladatelstvi_rosier #spoluprace

Instagram - Nikmakbooks

Lejčís
11.10.2023 5 z 5

Nádherný dojemný příběh pozapomenuté malířky Augusty Nekolové a její sestry Milady mě chytil za srdce od samého počátku a nepustil až do úplného konce.
Jako historička jsem vždycky zbožňovala silné příběhy podle skutečných událostí, tím lépe, když se odehrávají na pozadí historie, v tomto případě na počátku 20. století. V posledních letech je v kurzu spíše 2. světová válka, proto mě potěšilo, že knížka je v tomto ohledu milým oživením v rámci svého žánru.
Autorka si dala skutečně mravenčí práci, když z korespondence sester vytvořila takto celistvý příběh, který silně vystihuje jejich jedinečný vztah, sesterské pouto a lásku, která v sourozeneckých vztazích není tak běžná, jak bychom si přáli. Přesto kniha nemá ambice být memoárem či svědectvím, autorka nám předkládá přesně to, co zamýšlela - poutavý román se vším všudy. Budete se smát a budete také plakat. Budete si hledat díla Augusty Nekolové, obdivovat rozhodnutí její sestry, pozastavovat se nad nespravedlností dřívějších dob. A především dostanete příběh, na který jen tak nezapomenete..

bookcase
06.10.2023 5 z 5

Čtivý a emotivní příběh, čte se jedním dechem.

Pajčula
02.10.2023 5 z 5

(SPOILER) „Příběh české malířky, jejíž talent byl zastíněn válkou“.

Augusta Nekolová byla ve své době kritikou považována za nejnadanější českou malířku. Byla to žena, která šla za svým snem navzdory střetům s konzervativními vyznavači tradicionalismu v umění. Přesto je dnes prakticky neznámá

Já sama se musím přiznat, že jsem o této fascinující ženě až do přečtení knihy Dýchej za mě neslyšela. Autorce Evě Střihavkové se na základě dochované korespondence "Gusty" a její sestry Milady pečlivých rešerší podařilo plasticky zachytit pevné sourozenecké pouto, partnerské i rodinné vztahy a citlivě rozkrýt snahu o seberealizaci v době, kdy začíná první světová válka a běžný život narušila bezbřehá nejista, nemoci a hlad, jež podlomily Gustino zdraví natolik, že onemocněla tuberkulózou a zemřela v pouhých 29 letech.
Ale nepředbíhejme.

Hned v začátku sledujeme poněkud absurdní situaci, kdy matka vede své dcery do chudinské kolonie, aby tím motivovala Gustu i Miladu k píli a předvedla jim odlišný způsob života, spojený s tvrdou manuální prací.

Gusta získá možnost vystudovat uměleckoprůmyslovou školu a tvořit svobodně v ateliéru. Na dobové poměry žije poněkud svobodomyslně s "Jarešem", kterého poznala na studiích a se kterým je celý svůj život spjatá.
Život obou sester je těžký, což je dáno jak historickým kontextem první světové války, tak rodinnou situací, zejména otcovým infarktem. Miladu to donutí vzdát se snu o učitelském povolání a rezignovaně přijme místo v kanceláři. Jako možné rozptýlení v monotónní životní šedi přijde seznámení s Danielem, ale možný vztah zůstane nenaplněn.
Gusta usiluje o možnost vystavovat v Obecním domě mezi umělci - muži. Je dokonce oslovena, aby ilustrovala Jiráskovo Temno. Bohužel však není nalezen vydavatel.
Milada později dosáhne splněného snu a stává se učitelkou. Tomu obětuje i svůj osobní život, protože učitelky v té době musely žít v celibátu, bez možnosti se vdát a mít děti.

Nechci zcela prozrazovat tento hutný, životní příběh, který by upoutal pozornost čtenářů jistě i jako fikce. Jak dodává sama autorka v doslovu: nejedná se o dokument či monografii.
Osobně mi kniha připadala velmi inspirující a nutila mě během četby dohledávat si na internetu další informace a také Gustiny obrazy.
Zkrátka jsem měla akutní potřebu dozvědět se o Augustě Nekolové co nejvíc.

kockazereknizky
01.10.2023 4 z 5

Celý článek na osobním blogu https://www.kockazereknizky.cz/l/eva-strihavkova-dychej-za-me/

Příběh o nadané a opomíjené české malířce a ilustrátorce Augustě Nekolové, vyprávěný z pohledu její mladší sestry Milady.

Životními osudy začínající malířky a její sestry učitelky v období Rakouska-Uherska a první světové války nás autorka Eva Střihavková provádí ve svém románu Dýchej za mě. Tato formulace názvu se podle mého názoru ke knize velmi hodí, a to vzhledem k těsnému sesterskému poutu i onemocnění, se kterým se Augusta na sklonku svého života potýká.

Kniha je napsána velmi pěkným stylem, přináší zajímavosti ze života té doby a seznamuje nás s životním osudem příliš neznámé malířky, která, narodit se v jiné době, mohla slavit na poli výtvarného umění velké úspěchy. Příběh je doplňován korespondencí a odkazy na historické události; v doslovu autorka popisuje svou motivaci k zaznamenání příběhu a postup, jakým hledala zbytek informací, které se o Augustě ještě podařily dochovat.

Doporučuji k přečtení, nejen pro získání nových znalostí z dějin umění, ale také z důvodu, jakým jsou v knize vykresleny partnerské a rodinné vztahy. Také je zajímavé připomenout si období pádu Rakouska-Uherska, protože mi přijde, že v posledních letech je "atraktivnější" dobou pro zasazení děje knih druhá světová válka.

Liturgievpatek
24.09.2023 5 z 5

O ženských poutech jsem toho moc nevěděl. Teď mám pocit, že o nich něco vím, díky této knize.

Líbila se mi atmosférou, tížila mě skutečnostmi, které jí byly předobrazem.

Obohatila mě nejen věcmi týkajícími se umění, ale taky těmi všedními problémy tehdejší společnosti.

Ženy to neměly jednoduché a stále nemají. Bohužel.

S klidem knihu mohu doporučit. Přečtěte si ji také.

Mojepočteníčko
23.09.2023 4 z 5

Příběh, vycházející ze života skutečných postav, dvou sester Augusty a Milady Nekolových

Jak už autorka sama v doslovu uvádí, kniha nemá mít charakter dokumentu nebo monografie. Je to román, který vypráví o pevném sesterském poutu dvou dívek, do jejichž životů podstatně zasáhla první světová válka.

Líbilo se mi to a moc! Jen si neumím vybrat, která ze dvou sester mi byla bližší. Augusta energická, talentovaná, impulzivní, milující, tak trochu bohém, jak už to vzhledem k umělecké profesi bývá. Milada rozvážná, praktická, milující, obětavá, rozhodná, možná občas trochu sobecká a marnivá.

Příběh je rozdělen na několik částí a já moc oceňuju fakt, že ukončení každé z nich, dává čtenáři prostor pro vlastní zamyšlení. Abyste mi lépe rozuměli autorka například dovede hlavní hrdinku k nějakému rozhodnutí, ale vy už se nedozvíte nic navíc. Poté zkrátka děj plynule pokračuje dál v části následující.

Je to kniha, která vás mimo jiné provede počátky 20. století, seznámí vás s každodenností obyčejných lidí, společenskými konvencemi, postavením žen či s životem obyvatel měst i vesnic za první světové války a jejími následnými dopady.

Doporučuji :)!

Ctenar1202
23.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Miluju knihy, které mě při čtení vzdělávají a poodkrývají příběhy z minulosti. A přesne tak to bylo i v této knize. Augusta Nekolová. Kdysi známé jméno, ale dnes dá se říct, zcela neznámé. Přesto si myslím, že po přečtení knížky budete mít chuť se o Augustě Nekolové dozvědět víc. Gusta, jak jí bylo říkáno, byla malířka. Její vrcholné dílo se jmenuje Rekonvalescenti a jde o obraz s vojáky. Gusta ho chtěla ještě poupravit, ale bohužel to již nestihla.

Příběh v knize je velice poutavý a čtivý. Vypráví nám o životě Gusty a její sestry Milady. Prožíváme s nimi 1. světovou válku, která má na všechny veliké dopady. Lidé chudnou, živoří a jediné po čem touží, je přežít. Gusta je však bohém a žije pro svá plátna, štětce a barvy. Touží po slávě a věří, že i v tak těžkých dobách prorazí. Milada je její pravou rukou, protože bez ní by byla Gusta ztracená. Dozvídáme se i o životě Milady, která se živí jako učitelka. V dané době se učitelky nesměly vdát a mít rodinu, takže to pro ni musela být obrovská oběť. Děti milovala a byla šťastná, když jim mohla předat své vědomosti.

Gusta měla těžký život a podepsal se i na jejím zdraví. I přes vyčerpanost, únavný kašel, horečky a podvýživu se snažila tvořit svá díla. Byla houževnatá a silná. Odhodlaná porazit svoji nemoc...bohužel se tomu tak nestalo a ve věku 29 let zemřela. Autorka její život a tvorbu sepsala s obrovským citem a odvedla neskutečnou práci s rešeršemi. Pátrala v archivech a z dopisů, které si sestry vyměňovaly, sepsala dojemný příběh, který si můžete přečíst. Konec je dechberoucí, kdy jsem musela zamáčknout slzu a autorčin doslov jsem si četla několikrát. Úžasný příběh.

kosátkoo
21.09.2023 5 z 5

Pro mě je to určitě jeden z nezapomenutelných příběhů, nad kterým přemýšlím i několik dní po dočtení. Velmi mě zasáhnul.

Monačte
04.09.2023 5 z 5

Letošní léto bylo opravdu plodné na skvělé knihy - takové, které jen tak nezapomenete a které budete nadšeně doporučovat všem kolem sebe. A tohle je jedna z nich. Postava Gusty, její sestry a jejich příběh - to vše je samo o sobě tak zajímavé, že i kdyby ta kniha nebyla dobrá, stálo by za to si ji přečíst. Jenže ona ještě ke všemu je výborně napsaná, reálie i pocity hlavní postavy jsou tak skutečné, že máte občas pocit, jako byste se opravdu ocitli uprostřed války v domácnosti chudých umělců. A máte hlad. Ke čtení mějte po ruce Google, protože jediný detail, který téhle knize chybí k dokonalosti, je obrazová příloha s reprodukcemi Gustiných maleb.

eva3992
03.09.2023 5 z 5

Příběh, který je inspirován skutečnými událostmi a skutečnými lidmi. Augusta Nekolová, nadaná malířka, která bohužel žila v nesprávný čas. V době, kdy ženy v umění nebyly doceněny, v době, kdy všechno zkazila Velká válka. Příběh nám vypráví její sestra Milada, která je pro Augustu tím nejbližším člověkem a která by za ni i dýchala.

Miluji příběhy podle skutečných událostí, miluji příběhy o silných ženách, mám ráda tvorbu českých autorů, tato kniha je přesně pro mě a po dočtení musím říct, že jsem nadšená!

Tento příběh Vás pohltí od prvních řádků. Okamžitě se na mě přenesla atmosféra dvacátých let minulého století. Život před válkou, ale hlavně během ní. To, jak zasáhla obyvatele měst i na venkově. Jak lidé žili, co jim chybělo, jak mohli sehnat jídlo Příběh je i o obyčejných, ale důležitých problémech. Je o rodině, umění, o postavení žen v tehdejší společnosti, je o lásce, módě, bydlení. Je tam obsáhlé vše, což skvěle doplňuje samotný osud Gusty a Milady.

Čím dále jsem v knize byla, tím více se na mě přenesly emoce, při čtení jsem byla smutná i slzička ukápla.

Je skvělé, že díky kníhám můžeme poznávat zajímavé postavy z naší minulosti. O Gustě Nekolové jsem nikdy dříve neslyšela, dozvěděla jsem se tak spoustu nového. Dohledávala jsem o ní další informace, prohlížela si její obrazy, i když jen přes monitor počítače. Její díla na mě i tak zapůsobila, že je v budoucnu rozhodně potřebuji vidět naživo.

Je to kniha se zajímavým tématem, skvěle napsaná. Je to krásné, smutné i bolavé čtení.