Dýchej za mě

Dýchej za mě https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521038/bmid_dychej-za-me-S5B-521038.jpg 4 182 182

Podle skutečného příběhu české malířky, jejíž talent byl zastíněn válkou . „Následník trůnu je mrtev!“ křičí kameloti v ulicích. Začala první světová válka. Mnozí si myslí, že bude rychlá a krátká. Ani sestry Nekolovy si nepřipouštějí, že by se jejich životy mohly změnit. Milada si v salonu Arnoštky Roubíčkové přebírá šaty ušité na míru a Gusta maluje obraz na výstavu v Obecním domě, kde jako žena může vystavit jen jedno plátno. Její vyvolený Jareš má na téže výstavě obrazů několik, pro Gustu se však nevzdá jediného hřebíku. Přitom ví, že maluje lépe než on, lépe než všichni muži v ateliéru. Augusta Nekolová, jedna z nejnadanějších malířek své doby, má vše, co její mladší sestře Miladě chybí: energii, krásu, talent, odhodlání i úspěch. Pro Miladu je však přesto tím nejbližším člověkem, pro něhož by – když bude nejhůř – sama i dýchala. V románu Dýchej za mě, inspirovaném neobyčejným sesterským poutem, ožívá intimní portrét dvou žen na pozadí Velké války. Evě Střihavkové se podařilo zachytit působivé svědectví nejen o nelehké době, ale i o nerovnoprávném postavení žen, odvaze a lidské sounáležitosti. Autorka zároveň po desítkách let naplňuje přání Milady, aby se na její sestru nezapomnělo.... celý text

Kokoska92
27.01.2024 5 z 5

protože mít možnost volby je důvod k radosti

Úžasně čtivá a dojemná knížka o neobyčejně pevném sesterském poutu. O sestrách Nekolových jsem toho příliš nevěděla, takže jsem si moc ráda rozšířila obzory - také o velmi zajímavé informace z první světové války. Od knihy jsem neměla žádná očekávání, ale mile mě překvapila.

Marcela52
16.01.2024 5 z 5

Román inspirovaný životem nadané malířky Augusty Nekolové mě velmi zaujal. Tento intimní portrét dvou sester na pozadí 1. světové války jsem přečetla jedním dechem a ocenila výborný vypravěčský talent autorky, které se podařilo na základě více než stoleté pozůstalosti zachytit tuto málo známou osobnost. Jedna z nejnadanějších malířek své doby měla vše, co její mladší sestře Miladě chybělo. Přesto je pro Miladu tím nejbližším člověkem, pro kterého by, když bude nejhůř, dýchala...

martineden
06.01.2024 4 z 5

Velmi dobrý počin. Mám ráda knihy s reálnými postavami a s historickým kontextem. Vztah dvou sester je vylíčen velmi sugestivně, člověk jim nemůže nedržet palce. Je i dobré, že je zmíněno, jak těžce válka dopadá i na civilisty v zázemí, jak těžké je sehnat jídlo, základní potřeby. A že i v takové době lze umělecky tvořit.

broskev28
15.12.2023 4 z 5

Po Grónském roku, který jsem nedočetla, se mi do téhle novinky vůbec nechtělo. Ale ježto marodím, tak nepohrdnu žádnou knihou, která se vyskytne v mém okolí; Dýchej za mě byla jednou z těch několika dostupných.
A jsem tomu ráda, protože s Grónským rokem nemá vůbec nic společného – ani téma, ani dobu, v níž se odehrává, snad jen ich formu vyprávění. Příběh sester Nekolových, Augusty a Milady, na pozadí, i když možná spíše na popředí první světové války. Málokdy jsem četla tak přesvědčivé vylíčení zoufalých životních podmínek civilistů – těch, kteří neměli co šmelit na černém trhu a nepocházeli z bohatých rodin.
Svérázná a jistě nadaná Gusta a její obětavá sestra, vždy baculatější a přízemnější Milada – velmi zajímavá nerozlučná sesterská dvojice. Přísný otec, který ale Gustu nechal jít vlastní cestou, jakkoli byla tehdy náročná, pro ženu dvojnásob, zatímco Milada neměla šanci ani na svou vysněnou učitelskou dráhu. A i když ke konci války obě sestry uskuteční své plány a dosáhnou úspěchu, pro jednu z nich už je příliš pozdě.
Příběh mě zaujal, i když místy mi připadal trochu nevyrovnaný. Miladiny popisy předválečné Prahy, jejího zaměstnání v Roudnici („víte, v kolik vstává císař František?“), provolání Mým národům a začátek nepochopitelné války, která měla být rychlá; neuvěřitelné osudy a setkání. Jen závěrečné kapitoly s Josefem mi moc nesedly, ale to spíš kvůli jeho invaliditě – jak třeba řídil auto? Jistě, mohlo být speciálně upravené, ale takové asi za války nebylo snadné získat; prostě detail, který mě trochu rušil.
Každopádně během četby se objasní i zvláštní detaily vyvedené na obálce, takže pro mě určitě povedená kniha, kterou budu doporučovat.

„Přesto se zmiňuješ, že tvá práce není tvůrčí, že máš obavy z rutiny, která mně, jako malířce, nehrozí. Nemusíš se bát. Jsi stejná, ne-li větší umělkyně než já. Malíř vytváří obraz, stavitel kostel a učitel živého člověka. Učitelství je nejdůležitější umění ze všech.“

cornetka
13.12.2023 5 z 5

“Člověk se musí soustředit na to, co má a mít může.

“Někdy je opravdu hodně težké žít jen podle sebe a neohlížet se na ostatní.

V knize se seznamujeme s osudy dvou sester - Augusty a Milady Nekolových - v době první světové války. Augusta se věnuje malování, ale doba jí nepřeje a její díla nejsou oceněna - obzvlášť když je žena. Přesto se nevzdává a umění se věnuje i nadále. Naopak Milada je praktičtější, co se týká života. Také to ale nemá jednoduché - nemůže si vybrat obor studia, který by se ji líbil a tak se stává sekretářkou a později učitelkou.

V knize je krásně ukázáno, jak silné může být sesterské pouto - jakmile má jedna problém, druhá přijede na pomoc. Tu potřebuje více Augusta, která žije takový bohémský život - no zkrátka je to malířka, která nijak neřeší, co bude jíst a kam složí hlavu. Bohužel vážně onemocní a do toho otěhotní.

Z vyprávění na nás dýchá chudoba, smutek, ale také naděje, že válka brzy skončí a bude zase líp. Obě sestry mnohdy bojují o svůj život, ale nevzdávají se.

O Augustě jsem dřív neslyšela, takže o to víc mě potěšilo, když jsem zjistila, že pochází z Jablonné u Neveklova, protože nedaleko odtud pocházím.

Kniha se mi moc líbila. Byl to zase jiný příběh odehrávající se během války a přesto byl velmi zajímavý a silný. Možná to bylo i tím, že se jedná o skutečný příběh, který na mě vždycky působí jinak než ten vymyšlený.

Katka2382
11.12.2023 5 z 5

Krásná,dojemná a velmi čtivě napsalá kniha.

pavlačinka.1
07.12.2023 4 z 5

Pěkná kniha, která mě dostala do těžkých dob první světové války a osudů dvou sester, spojených silným poutem lásky. Malířka Augusta Nekolová pro mne byla neznámou osobou, o které jsem nikdy neslyšela. Děkuji autorce, že mne s ní seznámila a přiblížila její těžký život.

kalinkacz
29.11.2023 4 z 5

Dýchej za mě bylo skvělé čtení!
Přiznám se, že jsem po knize sáhla z toho důvodu, že mapuje osudy malířky (Augusty Nekolové), o které jsem nikdy neslyšela, na kterou se tak trochu zapomnělo a já se chtěla dozvědět něco nového.
Pak mě ale při prolistování skoro až odradil počet stran... Naštěstí jsem se do čtení pustila a stálo to opravdu za to!
Příběh se čte totiž úplně sám, je napsán s neuvěřitelnou lehkostí, ale podle mě největší kouzlo knihy (kromě zajímavé hlavní hrdinky) je vypravěčka, kterou je sestra oné malířky, takže sledujeme jak příběh její sestry, tak i jí samotné na pozadí první světové války.
Vážně strašně moc doporučuju, super to bylo!

annettka1098
27.11.2023 3 z 5

Na příběhu mě mrzelo, že více než Gustě se věnoval Miladě. Navíc byly situace, kdy mi přišla kniha strašně plochá a málo procítěná. Nějak ve mě všechny ty nástrahy života, kterými si hrdinky prošly, nezanechaly tak silné stopy, jak bych očekávala.
Ocenila jsem, že se kniha zabývá obdobím první světové války a tím, jak nelehce se v té době žilo prostým lidem. Takových příběhů bych ocenila více. Přijde mi, že jsme ve stínu druhé světové války na tu první tak nějak pozapomněli. Přitom rozhodně také skrývá mnoho zajímavých osudů a příběhů.

Pokud máte rádi knihy Jany Poncarové, mohu vám knihu DÝCHEJ ZA MĚ vřele doporučit a nebudete zklamaní. Bohužel na mě to působilo málo procítěně a obávám se, že za pár týdnu budu mít problém si na děj knihy rozpomenout. Potrpím si na větší emocionální jízdu, která se více zapíše do mého nitra.

Kenan
25.11.2023 4 z 5

Z knihy se dozvídáme o nadějné malířce Augustě Nekolové, o které jsem nikdy dřív neslyšela. Výsek jejího života zahrnující hlavně období před 1.světovou válkou a válečná léta. Jejich tehdejší život nám zprostředkovává její sestra Milada. Miladiným největším štěstím je možnost dát si ušít šaty v módním salónu, kdežto Gusta žije svůj volnomyšlenkářský život ve společnosti podobně smýšlejících lidí, žije jen pro malování. I když jsou každá z nich naprosto jiná, z příběhu poznáváme jejich silné pouto a nekonečnou vzájemnou podporu. Obě mně někdy štvaly, také vztah Gusty s Jarešem byl trochu divný, ale moc se mi líbilo vylíčení atmosféry dané doby, poznávání života a často přežívání lidí, jasné vylíčení toho, že i když je Gusta výborná malířka, nemohla se v té době prosadit, protože je žena. Kniha je hlavně o vzájemném vztahu obou sester a i když vychází ze skutečného příběhu, autorka si některé historické události pozměnila, proto nelze říct, že jde o biografii. K přečtení určitě mohu doporučit.

Hema
18.11.2023 5 z 5

Autorka odbočila od knih ze současnosti a myslím, že udělala dobře. Historické souvislosti zachytila bez chyb, jako historička a kantorka kvituji vše. Románu nic nechybělo, postavy se chovaly lidsky, chybovaly, vyvíjely se, stejně jako v životě. I po jazykové stránce se mi zdá dobrá, právě jazyk doplňuje charaktery postav a jejich jednání.

Zuzulinka
13.11.2023 3 z 5

Podle recenzí jsem čekala něco jiného. Příběh byl velice smutný.

Knihomolka97
30.10.2023 4 z 5

Kniha nám přibližuje život nadané malířky, která se bohužel narodila do nesprávné doby a zemřela příliš mladá. Augusta Nekolová.
Příběh ale máme vyprávěn z pohledu její mladší sestry Milady, což mě nejdřív překvapilo.
Přiznám se, že ani jedna ze sester mi nebyla příliš blízká. Alespoň tedy Milada, Gusta mi byla sympatičtější a přirostla mi k srdcí o něco víc.
Obě byly rozdílné, sesterské pouto mezi nimi silné, ale nebylo vždy všechno zalité sluncem.
Gusta byla opravdu umělkyně tělem i duší. I když neměla co jíst, za plátna a výtvarné potřeby by utratila poslední cent. Jako žena měla samozřejmě daleko větší problém se prosadit než muži. Byla společenská, zajímavá osobnost, starostlivá, plná energie a až do konce svého života se nevzdala své vášně.
Její vztah s Jarešem, což byl také malíř, byl zkrátka zvláštní. Jeho chování ke Gustě nebylo dobré a byl to jeden z názorů, kdy jsem se shodla s Miladou.
I Milada si šla za svým snem, chtěla se stát učitelkou, což se jí podařilo, i když to též neměla lehké. Tady je zajímavé to, že v té době ještě učitelky nemohly mít vlastní děti.
Autorka nám pěkně vykreslila období před a průběh první světové války. Postavení žen ve společnosti, nedostatek jídla, povolávání mužů do války, nejistotu, strach.. tuto dobu tak nastudovanou nemám, takže jsem se dozvěděla něco nového a něco mě i překvapilo.
Hodnotím 4*/5* čekala jsem, že příběh bude víc o Gustě.

Mosofa
27.10.2023 5 z 5

Výborná kniha, která ve mně bude ještě dlouho rezonovat. Měla vše, co od příběhu očekávám, nutila mě otáčet stránky a dohledávat si nejen díla malířky Nekolové, ale také fotky a obrazy z té doby. Opravdu dobrý počin.

dagmar7365
27.10.2023 3 z 5

Poctivě jsem četla 120 str. a pořád jsem čekala, že se to nějak rozjede a bude to lepší. No, nebylo. Takže pak jsem rychločtením a přeskakováním dočetla konec a ani ten můj dojem nevylepšil. Příbeh a život sester Nekolových je určitě zajímavý, ale zpracování, které z něho udělalo tuctový románek plný prázdných dialogů, mě nijak nenadchlo.

kaja77
25.10.2023 4 z 5

Přání Milady, aby se nezapomnělo na její nadanou sestru Augustu bylo splněno. Lidé po více než sto letech googlí heslo Augusta Nekolova a zkoumají její obrazy. Autorka odvedla dobrou práci. Milada byla ženou nesmírně praktickou a věcnou (mé sympatie teda získala až když se stala učitelkou)... Augusta prostě umělkyně, idealistka. Jareš byl pro mě odporný sobec. Nikdy Gustu nepodržel, nikdy ji nebyl na blízku, když bylo zle. Prostě sobec. Kniha nabízí celkem zajímavé srovnání co všechno se během století změnilo např. v postavení žen, ve zdravotnictví, v soc. oblasti.

Terezaazeret
25.10.2023 5 z 5

Krásné a dojemné. Jedna z nejlepších knih, které jsem letos přečetla.

iška
23.10.2023 4 z 5

Velice barvitě vykreslený život obyčejných lidí, převážně žen, v době 1. světové války. Jako malá holka jsem trávila dost času u babičky a dědy a milovala příběhy, které mi vyprávěli. A tato kniha mi mnoho z těch příběhů, kterým jsme se sestřenicí říkaly živé pohádky, připomněla. Osobnost malířky Augusty Nekolové poznáváme prostřednictvím její sestry. Musím přiznat, že jsem malířku neznala a jsem ráda, že mi autorka knihy tuto mezeru zaplnila.

Ambo
23.10.2023 5 z 5

Dojemná kniha, která ale zároveň neúprosně představuje život za první světové války, o kterém jsem skoro nic nevěděla. Postavy jsou plastické, děj strhující.

knizni.taurus
20.10.2023 5 z 5

Miluju příběhy o silných ženách. Fascinují mě příběhy z období války, které zachycují životy obyčejně neobyčejných lidí. Kniha Dýchej za mě splňuje oba zmíněné body, a proto není překvapením, že knihu hodnotím jako tu, kterou je potřeba si přečíst. A já moc děkuji @nakladatelstvi_rosier za poskytnutí knihy k recenzi :).

Příběh je napsaný skvěle, opravdu dobře se to četlo a člověk se dokázal vžít do obou postav (příběh je teda vyprávěný Miladou). Je to velmi dojemný příběh dvou sester jejichž pouto je silnější než cokoliv jiného. Všechny problémy války jsou napsány hrozně lidsky a s respektem. Když knihu čtete, úplně na vás sálá ta atmosféra doby, která pro lidi byla opravdu zlá. Hlavní postavy Milada a Gusta jsou jako dvě strany jedné mince - jedna je ta praktická a druhá je ta bohémská. Přesto by jedna pro druhou udělala cokoliv. Líbilo se mi, že se jedná o příběh o skutečné ženě. Že jsme mohli číst o neskonalé odvaze, naději, obětavosti, ale také o nespravedlnosti, kterou byla válka protkána a o útlaku žen v umění v tehdejší době. A nejen to, kniha poskytuje takový náhled na tehdejší dobu, společenské konvence a dopady války na obyčejné lidi. Zajímavý byl příběh i samotné Milady, to jak si šla za svým snem, nechtěla se vzdát i když ji kolikrát jen házeli klacky pod nohy.

Taky se mi líbilo rozdělení knihy do několika částí. Každá část příběhu měla vlastní spád a osobnosti obou žen, které se samozřejmě přizpůsobovaly době a jen se snažily neztratit samy sebe. Gusta byla opravdu zajímavá žena, jejichž bojovnost a zároveň bezstarostnost byla okouzlující a šlo vidět, jak z ní válka postupně vysávala samotný život spolu s tou nadějí, tou bezstarostností a kuráží. Je to těžké čtení o hladu, nemocech a o snaze vlastní seberealizace. Dostanete tady ucelený příběh, který ale zahrne i životy jiných lidí v okolí těchto dvou sester a že každý měl jiný způsob jak přežít a každá postava měla nakonec svůj vlastní osud.

O malířce jsem předtím zvlášť nevěděla a tak tohle bylo skvěle přiblížení života umělců a tedy zejména jedné umělkyně v období války.