Dvůr křídel a zmaru

Dvůr křídel a zmaru
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349801/bmid_dvur-kridel-a-zmaru-veZ-349801.jpg 5 2847 2847

Feyre se vrátila na Jarní dvůr, odhodlaná získat informace o Tamlinových manévrech a jeho spolupráci s Hybernem. Aby to udělala, musí se zapojit do smrtícího tance podvodů – a v něm může jeden chybný krok přivodit zkázu nejen jí, ale i celému světu. Feyre čeká nesnadné rozhodnutí, komu z oslnivých a smrtících Vladařů věřit... ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , CooBoo

A Court of Wings and Ruin , 2017

knihomolka_eli
07.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Feyra sa ocitá naspäť na Jarnom dvore. Pokúša sa splietať intrigy, narušiť chod Tamlinovho dvora a dostať sa k informáciám, ktoré môžu byť dôležité v príprave pred prichádzajúcou vojnou.
Keď splní svoje poslanie a konečne sa dostane naspäť do svojho domova, čaká ju aj jej priateľov náročná úloha. Porazia Hybern, aj keď ich armády sú podstatne väčšie a majú aj silu Kotla?

Tretí diel sa mi absolútne páčil, za mňa DOKONALÝ, rovnako ako predchádzajúce dva. Táto séria sa definitívne stala mojou srdcovkou, najlepšia fantasy séria, akú som čítala.
Bavilo ma všetko od Feyrinho pobytu na Tamlinovom dvore až po rozhodujúcu bitku.
Väčšinu armád, ktoré im prišli na pomoc som čakala, ale aj tak pre mňa nastalo jedno veľké prekvapenie, keď sa k nim pripojila flotila. Miestami som bola aj dojatá. A celkovo, naozaj sa vyskytlo v knižke pár momentov, ktoré som vôbec nečakala. Záver bol veľmi napínavý. Chvíľami som ani nedýchala.
Rhys a Feyra boli dokonalý pár a všetkých som si tak obľúbila, že ma aj mrzelo, že za chvíľu doposiaľ vydané knihy z tejto série dočítam.
Ale určite sa budem k týmto knižkám pravidelne vracať, pretože svet Férov ma baví a je to celé neskutočne dobre vymyslené a poprepájané.
Tiež sa mi páči, že autorka vedela odhadnúť, kedy už stačí a nepísala priveľa kníh s rovnakými hlavnými postavami, lebo hoci mi ako hlavné postavy budú chýbať, zrejme by ma ďalšími knižkami prestali baviť. Takto odhadla presne tú správnu mieru :)
Všetky knižky tejto série odporúčam, je to úžasné čítanie.

BaruSme
28.05.2022 4 z 5

No...asi jsem čekala víc. Druhý díl byl pro mě naprosté pohlazení a nemohla jsem se dočkat, až se dostanu k tomuto. A on mě prostě zas tak úplně nebavil. Nebylo to špatné, četlo se to krásně, rychle a veškeré postavy naprosto miluju, o tom žádná (v obou předchozích dílech jsem měla poměrně problém s hlavní hrdinkou, Feyre, která mi moc nesedla, ale v tomto díle jsem jí konečně přišla na chuť), ale i přes to, že nejsem nadšenec nějakých extra napínavých příběhů, tady mi ta pořádná akce chyběla...jakoby ano, byla tam válka atd., ale ve finále se nestalo nic, co by mi vyrazilo dech a veškeré wow momenty za mě byly hodně vydřené a na sílu...člověk si sice řekl ,,Páni, to jsem nečekal!", ale hned poté následovalo ,,Ale počkat...proč? Však to nedává smysl :D A co mi už opravdu lezlo krkem, bylo neustálé zvracení všech hrdinů...opravdu, ale opravdu se strach a šok nedá vyjádřit a popsat bez pomocí žaludečních šťáv? :D

Ve zkratce za mě ano, Dvory jako celek zbožňuji, svět, postavy atd., ale tato konkrétní kniha nebyla tou nejlepší, jakou jsem kdy četla :)

Neopol
16.05.2022 5 z 5

Stejně jako první dvě knihy je i tahle prostě výborné čtení

karolina_kop
11.05.2022 5 z 5

Třetí díl se za mě dost povedl. Začátek měl hezký a plynulý rozjezd a já se utvrdila v názoru na mnoho postav. Na rozdíl od ostatních dílů se začátek netáhl na dvě stě - tři sta stránek, než se začalo něco dít a my se můžeme dočkat akce hned po prvních několika stránkách, kdy se jen potutelně usmíváte a čekáte, kdy se konečně stane to, co Feyre zamýšlí.
Opět se dočkáme z většiny nečekaných rozvojů osobností a vztahů.
Děj se zbytečně netáhne a autorka nepřestává s odkrýváním vílího světa a všemožných stvoření, které nám může nabídnout její fantazie.

Žhavé téma je chování Feyre v průběhu této knihy. Většina lidí vám asi bude tvrdit, že se chovala namyšleně a arogatně. Já si ale myslím, že se konečně začala chovat jako sebevědomá žena, která má moc, jíž se mnoho víl nemůže zas tak úplně rovnat, takže já jsem jen ráda za to, jak se rozvinula (Rhysand jí za to navíc taky miluje, tak proč ne my?)

Co ale musím vypíchnout, že mi přišlo skoro až přitažené za vlasy, byl samotný konec. Ona strašná válka trvala jen pár stránek a ani zdaleka mi nepřišla tak hrozivá, když srovnám ztráty té dobré strany a té špatné, ačokliv autorka nezklamala a zahrála pěkně na city. Ani tenhle možná trochu moc rychlý konec mě však nepřesvědčí dát jednu hvězdičku dolů, protože jednu věc, kterou mě autorka velmi potěšila, bylo snížení počtu erotických scen a doopravdy je tam vložila jen ve chvíli, kdy bylo jasné, že k nim dojde.

Knihu doporučuji a sama se nemohu dočkat, až si přečtu Dvůr stříbrných plamenů z pohledu Nesty, kterou jsem si právě v tomto díle velmi oblíbila.

Nale
05.05.2022 2 z 5

(SPOILER) Poslední díl mi trval podstatně déle, než předchozí, přestože to bylo čtivé, jak už je u Maasové zvykem.

Fayre jsem sice nikdy nemusela, ale tady se mi přímo znechutila, jak "dokonalá" a povýšená se stala. Minimum zkušenosti, ale všichni ji poslouchají na slovo, vymýšlí strategie, jako nic porazí několik set staré bytosti a dokola opakování, že ona je přece vladařka mě tak vytáčelo, že jsem protáčela oči v sloup.
Jak jsem se obávala z Rhyse se stal podřízený pejsek a všechno co jsem na něm milovala, zmizelo.

Jediný kdo se mi opravdu zamlouval ve třetím díle, byl Tarquin, přestože tam nebyl často.

První polovina je vlastně jenom povídání, stále dokola se probírá to samé. Jediná zajímavá část byla v knihovně.
Setkání vladařů mi připadalo jako velký vtip. Připomínalo to setkání středoškoláků, co se jen hašteří a brečí nad svým zraněným egem. Samozřejmě, všichni jsou vzhledově dokonalí svalovci! Jen škoda, že za ta staletí života nepobrali trochu moudrosti a pokory.

Druhá polovina byla neskutečně přetažená za vlasy, pravidla jsou častokrát porušována a prostě vše funguje tak, jak se zrovna hodí. Válka, která trvá sotva pár stránek, je podle nich tak zrozivá a nemožná, přesto v ní nikdo nezemře. Záchrana na poslední chvíli už ztratila veškerý efekt - jedna armáda, druhá, třetí. A načasování je jako vždy perfektní! Působí to děsně nereálně.

Elaine jako nic zabije krále, přestože on je nejmocnější bytost s jakou kdy bojovali a smrt Pradleny byla výsměch. Opravdu by jen tak tupě stála a nechala krále, aby k ní v klidu přistoupil a zabil ji?

Jediná emocionální část pro mě byla, když se ukázal otec Fayre a smrt Suriela.

Naopak o hlavní postavy se u Dvorů prostě nemusíte bát, dokonce i když umřel Rhys, naprosto nic to se mnou neudělalo. I rádoby "smrt" Amren. Rhyse vzápětí zase oživili stejně jako Fayre v první knize - a hele další pravidlo je porušeno a ono to zázračně zabere! A Amren se také vrátí, samozřejmě, aby nám to nebylo líto.

A na závěr opět spousta vulgárních gest, které tam v jednu chvíli byly doslova na každé stránce.

Omlouvám se všem fanouškům, nejspíš jsem už na tohle stará, ale Dvory mi nikdy nepřirostly k srdci. Asi se vrátím ke Skleněnému trůnu, který miluju.

LenRan
25.04.2022 3 z 5

Miluju fantasy ve filmu, ale v knihách se mu většinou vyhýbám a to pro tu popisnost - chápu, že je potřeba popsat každé stéblo trávy ze všech úhlů pohledu, ale časem už mě to unavuje a ztrácí to prostě tempo. Tato trilogie je nabitá akcí a i přesto jsem se u ní nudila, hlavně u tohoto posledního dílu. Chyběli mi v tom emoce, všechno je sice detailně popsáno, neustále víme v každé chvíli kdo co má na sobě, atp, ale na to, co hlavní hrdinové prožívali, to se mnou nic nedělalo.
Vůbec nerozumím tomu varování, které provází každou anotaci, to měl být jako marketing? Nic z toho jsem v příběhu nenašla. Pořád jsem čekala na něco, čeho jsem se nedočkala. :(

katasokolov
19.04.2022 3 z 5

Začátek byl opět takový nijaký a strašně rozvleklý. Druhá polovina byla rozhodně lepší. Přibylo akčnějších pasáží a občas se tam našel i nějaký ten zvrat. Dokonce bych řekla, že autorka se v tomto díle držela zpátky u erotických scén :).
Co mě bavilo hodně: Bat Boys, Inner Circle a Rhys!!
Co mě neskutečně štvalo: sestry Feyre, speciálně Nesta (jako nechápu, že má svoji knihu :D)!!
Tuhle sérii jsem si celkem užila, i když nic světoborného to ve finále nebylo…Rhys je ale vážně skvělá postava, a proto jsem autorce ochotná pár věcí odpustit.
Sakumprásk: průměrná fantasy, která neurazí, ale ani nenadchne, super postavy (krom výše zmíněných ….proti Nestě je i král Hybernu mílius :D) a hezké prostředí…je to pohádka pro dospívající, ale i dospělé a když se člověk chce odpoutat od toho dnešního bláznivého světa, tak proč si nezajít třeba na dvůr vznešených víl a trošičku se nepobavit :).

Gwilwilethiel
10.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Tento díl jsem si z celé trilogie užila nejvíc :)
Skvělý popis magie a bitvy mi příjemně hrál na tu část duše, která miluje klasické fantasy příběhy meče a magie. Opět jsem si moc užila popis komunikace skrze duševní pouto, pronikání do mysli druhých atd, je to skvěle popsané :)
Těch 700 stránek uteklo jako nic, užívala jsem si gradaci děje. Vždycky mám ráda, když se to rozjíždí v poklidu a pomalu, aby to mohlo strašlivě vyvrcholit nakonci a zničit mě to :D
Jediné, co mě mrzelo, je mizerný edit textu. Spousta chyb, některé věty jsem si musela v hlavě trošku přeskládat, aby mi sdělení dávalo smysl. Největší hřích je zaměňování jsem a jsme...to jsem opravdu trpěla. Ale edit není samosebou chybou knihy samotné, autor za to nemůže, proto i tak dávám pět hvězdiček :)

*Spoiler*
Na začátku mi dělalo problém se sžít s Feyřiinou snahou celkem podle zničit Jarní dvůr zevnitř...jsem od přírody chaotic good bytost a prostě mi to v hlavičce nedává smysl :D Přijmula jsem však její rozhodnutí, cítila jsem ale jakýsi zvoneček spravedlnosti, když jí, za tuto manipulaci, Tamlin vyčinil na sešlosti vladařů. Feyre se tím přibližuje čtenáři jako reálná bytost, jelikož svých činů lituje a vnímá své chyby. Každý občas za něčím jdeme, nedíváme se doleva doprava a pak toho litujeme.
Když už jsem nakousla téma Tamlin, tak jsem byla ráda, že se spravil (I guess...). Nelíbilo se mi, že v druhé knížce byl najednou vykreslený jako arcidebil :D V první knížce jsem ho měla moc ráda, tak mě tato změna trošku bolela. Na konci této knihy však získal část ztracené cti nazpět, alespoň v mých očích :)
Pak jsem si tu naprosto zamilovala Luciena...doufám jen, že v budoucím pokračování se mu dostane více přízně a lásky od okolí, zaslouží si to...the foxie boy needs more cookies and hugs :')

AnDyB
03.04.2022 5 z 5

Myslím si že nenapíšu nic jiného než co tady již padlo. Je to opravdu jedna z nejlepších sérií fantasy, která přibyla v mé knihovně. Autorka je prostě skvělá. Nejvíce jsem si užila 2. díl a díky moc autorce za tenhle svět !

AnnaNes
29.03.2022 5 z 5

Nejlepší série, co jsem kdy četla - od knížky se nešlo odtrhnout, čtivá, dojemná i slza na konci ukápla. Ještě dlouho nad ní budu přemýšlet.
Mým favoritem je ale díl druhý.
Těším se, až se později vrátím a přečtu si pokračování.

krovacek
26.03.2022 5 z 5

Tady už se "bohužel" ne vždy dalo odtrhnout:) Jediné, co bylo nudné, tak byly některé pasáže s poradami a planováním, ale dalo se to přežít ;)
Tamlin po předchozím znesvěcení zase trochu coby postava posílil, to mě potěšilo, protože se mi nelíbilo to co z něj autorka udělala v minulém dílu..

Aquagirl
23.03.2022 5 z 5

Konečně jsem se po dlouhé době dostala k pokračování mojí oblíbené série a nejsem rozhodně zklamaná! Parádní čtení, snad se mi to líbilo ještě víc než předchozí dvě knihy. tahle série mě baví.

katee21
20.03.2022 5 z 5

Páni... Rozhodně jedna z NEJEPŠÍCH fantasy sérií, které jsem kdy četla. (A to mám přečtené série jako Griša, Šest vran, duologii Nikolaje, nebo Kroniky pozůstalých)
Jak jsem bez téhle série mohla jako milovník fantasy žít tak dlouho?!! Za všechen ten povyk to rozhodně stálo!
Za mě toto je nejlepší díl série, plný napjatých chvil a zvratů, ze kterých mi šla hlava kolem. Psala jsem to u minulého dílu, ale musím to napsat znovu. To jaký svět a postavy autorka dokázala vytvořit, je něco neskutečného, klobouk dolů...
Pokud jste milovníky fantasy, tak jako já, vřele doporučuju!

SPOILER!!

Tolik jako jsem brečela, když Rhys zemřel jsem nebrečela ještě nikdy u žádné knihy. A to jsem jich přečetla opravdu hodně, včetně knih Colleen Hoover.
Zvrat s Armen? Můj mozek prvně absolutně nechápal, jak je mohla zradit a byla jsem opravdu naštvaná. Když se pak ale ukázalo, že to vlastně zrada nebyla. Uf. Byla jsem z toho naštvaná, zmatená a vlastně jsem měla i radost ještě dlouho potom.
Doufám, že nejsem jediná když řeknu, že jsem Elein jako postavu opravdu podcenila a nevěnovala jsem ji tak velkou pozornost. To co ale nakonec dokázala...
Taky doufám, že nejsem jediná, která by ráda viděla Aze s Elein. Ti dva mají něco, co asi nejsem úplně schopna pojmenovat, ale ten klid, který by jeden druhému přinesli...
Opravdu doufám, že se dřív nebo později objeví i kniha/příběh se šťastným koncem pro Aze, protože by si to opravdu zasloužil...
Další věc, kterou jsem absolutně nečekala, byl otec sester. Celou dobu jsem ho opravdu měla za zabělce, který utekl a nechal je tam na pospas osudu... Další zvrat, před kterým autorce vysmekám poklonu.
No a Nesta a Cassian? Už od začátku, kdy se poprvé potkali, jsem věděla, že mezi nimi musí k něčemu dojít. Jenže ono tady vlastně nedošlo a pořád je to takové zastřené. Doufám, že Dvůr stříbrných plamenů by nám toho mohl odhalit kapku víc...
No a závěrem... Je mi jasné, že za tenhle názor asi dostanu čočku od ne mála lidi, ostatně přátelé už to udělali, ale... Tamlin podle mě není zas tak zlou nebo podlou postavou. Ano je to svým způsobem záporák knihy, ale na druhou stranu, Feyre miloval. A to tak moc, že ji dopřál šťastný konec s Rhysem... Miloval ji svým vlastním způsobem a ano rozhodně udělal pár neodpustitelných věcí, ale nemyslím si, že si zaslouží všechen ten hate, který se na tuhle postavu sype...

LenkaPet
17.03.2022 5 z 5

Myslím že k tomu nemám co dodat, prostě si jí přečtěte. Tato série a tato spisovatelka prostě nemůže mít špatné hodnocení ani špatné knihy. Děkuji. A až budete číst, držte se, je to masakr. Neměla jsem chvíli klidu v duši dokud jsem nedočetla, stejně jako Skleněný trůn a po konci ke mě přichází stejná prázdnota.

luca321
13.03.2022 5 z 5

No, co si budem tahle série je docela jízda. Totálně jsem si ji zamilovala. Třetí díl byl podle mého skvělým vyvrcholení série, protože lépe to asi dopadnout nemohlo. I když je celý díl v podstatě o válce a přípravách na ni, je docela záživný a pořád se tam něco děje. V tohle díle jsem si také oblíbila Nestu a Luciena, kteří mě v předchozích dílech štvali. Jsem zvědavá na dějovou linii Nesty a Cassiana, i když Rhys s Feyre mi budou trochu chybět.

Sixtinka144
12.03.2022 5 z 5

Asi není žádným překvapením, že jsem si dala rereading i této krásky. Nemohu uvěřit, že jsem zapomněla tolik důležitých momentů, které se v knize odehrávají, proto všem vřele rereading celé série doporučuji :D. Celá kniha v sobě nese krásné myšlenky a citáty. Autorka udělala nádherný, fungující svět. I když hodně lidí nemá rádo Feyre, tak já ano, a jsem spokojená s tím, jak to Maas s hlavní hrdinkou vyřešila. I když je kniha poměrně dlouhá, přečetla jsem ji během chvíle, protože jsem se od ní nemohla odtrhnout a když jsem zrovna nečetla, tak jsem na knihu alespoň myslela. Je to moje druhá nejoblíbenější série vůbec (hned po Skleněném trůnu), takže ji všem doporučuji.

Jana65
11.03.2022 5 z 5

Bože to byla úžasná kniha. Vůbec jsem se od ní nemohla odtrhnout a i po přečtení jsem musela na knihu a její postavy, které jsem si moc oblíbila, pořád myslet. Spisovatelka jako vždy nezklamala a patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele. Už se chystám na Dvůr stříbrných plamenů, tak uvidíme.

ElessaRiverbow
08.03.2022 5 z 5

Panebože, to bylo dokonalý. Ještě několik dní po dočtení jsem nemohla žádnou knihu vzít do ruky a číst, pořád jsem myslela na všechny ty postavy a svět, který S. J. Maas vytvořila. Rozhodně to je jedna z mých nejoblíbenějších sérii vůbec. Už po první větě mě kniha vtáhla do děje a nepustila až do konce. Pořád se tam něco dělo. Nemůžu uvěřit, že těch 680 stran uteklo tak rychle. Feyre a Rhysanda jsem si zamilovala ještě víc, pokud to ještě jde, a spolu s nimi i další hromadu postav - Mor, Cassiana, Azriela, Amren, Luciena, dokonce i Nestu s Elain. Ty postavy mi neskutečně přirostly k srdci a nemůžu se dočkat, až se dostanu k přečtení Dvoru stříbrných plamenů. Rozhodně stojí celá série za přečtení.

Kalokaghatia
28.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Tenhle díl mě opravdu bavil, Feyre konečně není ufňukaná, protivná káča a nelezla mi půl knížky na nervy. I přes velký počet stran se to četlo dobře a děj rychle ubíhal. Závěrečná bitva popsaná dobře. Líbilo se mi seznámení s ostatními vladaři. Dvě věci mi ale neseděly. Za prvé to, že osoby, staré několik století, se chovají jako puberťáci, vyplazují na sebe jazyky a dělají "obhroublá gesta". A to i na oficiálním setkání vladařů. A za druhé mě štvalo, že autorka z Rhysanda udělala takovýho klaďase, až je to těžko uvěřitelný. Nesobecký, pro všechny se obětuje, družku poslouchá jako pejsek... Radši bych toho badboye z prvního dílu. A pokud mi některé postavy bylo líto, tak ne Tamlina, jako všem ostatním, ale Luciena. Ten by si zasloužil šťastný konec.

Lacie
26.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Mě se líbil i třetí díl, bylo to opravdové vyvrcholení, i když je tu dost věcí, co mi skřípaly.
Síly Hybernu se daly do pohybu a tématem knihy je válka, přípravy na ni, spojenectví i jak to všechno dopadlo.
Líbily se mi linky, kdy se Feyre sama snažila najít nějakou pomoc – starodávné bytosti, včetně Suriela. Líbil se mi Lucien, který se s novou a fakt podivnou situací, do které byl vržen, snažil nějak s grácií vypořádat. Jsem moc a moc zvědavá na Erise, čichám tam nějaký příběh, ze kterého nakonec doufám vyleze jako klaďas. Líbilo se mi spojenectví a otevřenost mezi vladaři, i když se hádají jak děti na pískovišti, líbil se mi nakonec i ten Tamlin a dokonce i Nesta.
Co mi trochu skřípalo, je fakt, že je Feyre 20 nebo 21, ostatním cca 500 let – a všichni se chovají, jako by byla naprosto rovnoprávně zkušená v dohadování spojenectví i v bojích. Už na začátku, na Jarním dvoře, jsem si říkala, kde se v ní vzala taková prohnanost a plánování. A opět tu pokračuje ta podivná věc, jak se drsoň Rhys, který děsí svým pohledem celý Dvůr nočních můr a Ilyrijce, chová jako přešlechtěný pudlíček, jakmile Feyre zatne prsty na nohou... hm, chybí mi nějaké to chlapáctví asi :( Pomalu se nám z toho stal emancipační román a na to tak nějak nejsem zvědavá.
Každopádně tato trilogie se uzavřela, Hybern byl poražen, základní hrdinové přežili – a teď je čeká navazující třídílné vypořádání s královnami, Kostějem a doufám, že i Azriel, Lucien a Elain najdou to, co potřebují.