Dvacet tisíc mil pod mořem

Dvacet tisíc mil pod mořem

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úk... celý text

Děj románu začíná roku 1866, kdy se v anglických listech objevila zmínka o jakémsi mořském netvoru ohromných rozměrů, který napadá lodě. Tímto úkazem se zabývali i vědci. Jedni říkali, že je to ponorka a druzí tvrdili, že se jedná o dosud neznámého tvora. Nakonec Američané vyslali na moře fregatu Abraham Lincoln, která měla za úkol záhadu vyjasnit. Výpravy se zúčastnil také francouzský přírodovědec profesor Aronnax se svým sluhou Conseilem, kteří se na lodi seznámili s harpunářem Nedem Landem. Výprava byla dlouho neúspěšná, až jednou večer spatřila posádka světelnou záři vycházející kousek od lodi. Fregata se pokusila tvora pronásledovat a harpunovat. Najednou se však obluda otočila a plula ohromnou rychlostí směrem k lodi, se kterou se vzápětí srazila. Profesor Arronax, jeho sluha Conseil a harpunář Ned Land spadli při nárazu do vody. Zachránili se na hřbětě obludy, o které však brzy zjistili, že to opravdu není ryba ale ponorka. Z té vylezli čtyři muži, vtáhli je dovnitř a uvěznili v tmavé komoře. Příští den je tam navštívil jakýsi muž, který se představil jako kapitán Nemo a oznámil jim že se nacházejí v ponorce Nautilus, kterou nikdy nesmějí opustit, aby nevyzradili její tajemství. Jako nedobrovolní cestující prožili při podmořské plavbě neuvěřitelné příhody, poznali netušené krásy mořského dna a poučili se o přírodních zvláštnostech oceánů. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301/dvacet-tisic-mil-pod-301.png 4.4805
Série:

Podivuhodné cesty (6.)

Originální název:

Vingt mille lieues sous les mers (1870)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Jos. R. Vilímek, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (77)

Přidat komentář
Hanjimka
22. dubna

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

EvikU.
07. dubna

Verneovky jsem četla ve 12 letech a moc mě bavili. Tahle jeho kniha se mi líbila asi nejvíc.

jan14s
23. března

Další skvělá verneovka.

Richelle
06. března

Krásná klasika! Doporučuji.

TheRaven
04.12.2016

Jedna z klasických a vůbec nejlepších verneovek. Pro někoho možná vzhledem k množství popisných pasáží hůře čitelná, ale bez nich by nikdy nebyla tak dokonalá. Více o mém názoru na knihu v další části seriálu o Podivuhodných cestách zde: http://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/podivuhodne-cesty-julese-verna-zastavka-sesta-dvacet-tisic-mil-pod-morem-6926

Hillard
28.11.2016

Naprostá srdcovka a základ fantasy / sci-fi. Knihu mi četla maminka před spaním a myslím si, že dokonale formovala mou osobnost. Jules Verne byl velikán a mistr atraktivních příběhů. Tuto knihu miluji ze všech nejvíce. Doporučuji i namluvenou verzi. Krásně to příběh osvěží.

gabe99
25.11.2016

Klasika - mohu vřele doporučit. Již mnoho let je součástí mé knihovny a i po několikátém přečtení ji čtu vždy s obrovskou chutí... :-)

kuba2006
23.10.2016

Snad nejlepší kniha co jsem kdy přečetl.Sice jsem se musel prokousat ,asi prvními 20 stranami ,ale výsledek stál zato¨.Pustil jem se do toho a za 5 dní jsem jí dočetl.

mulderka
16.10.2016

Verneovka nejverneovatější, moje srdcová klasika... dobrodružství nemající v době vzniku knížky a ještě dlouho potom v literatuře obdoby. Zde jsem ochotná překousnout i zbytečně dlouhé lekce zoologie a jiných přírodních věd a pět hvězd letí do pravého horního rohu tohoto komentáře naprosto zaslouženě!!
P.S. Kdysi jsem si v rámci údržby znalosti jazyka zakoupila 20 000 mil v angličtině a s úžasem zjistila, že z českého překladu záhadně zmizela minimálně jedna velmi zajímavá kapitola...

Terazky
09.08.2016

Pokud pominu docela často vyjmenovávání a do detailu popisované ryby nebo měkkýše, což bylo (aspoň pro mne) na obtíž, byla jsem z těch jejich dobrodružstvích na větvi (samozřejmě v dobrém slova smyslu a asi proto, že to byla má první verneovka).

simonit
08.08.2016

Krásná knížka, určitě by si ji měl každý přečíst! :) Pouze takové ty latinské výpisy ryb a dalších vodních živočichů jsem přeskakovala...:)

Aredhelka
02.08.2016

Úžasná kniha, kteoru byhc doporučila přečíst každému v každém věku :)

povermaster
20.07.2016

Kdyby kniha neměla téměř na každé druhé stránce výpis druhů, poddruhů a čeledí ryb, dal bych klidně 5 hvězd, ale tohle mě strašně rozčilovalo.

Sahaja
19.06.2016

Kniha je dokonale napsaná, fascinující detaily podmořského světa i vzhled a konstrukce celé ponorky, ale příliš popisné pasáže mi moc nesedly..

KateChatt
20.05.2016

Když nad tím teď přemýšlím, musím uznat, že kniha byla krásná jako celek ale čtení mě moc nebavilo . Pravděpodobně je to tím že vůbec nerozumím mořským živočichům a zeměpisu. Ani postavy mi moc nesedli: Nemo moc divnej, Aronnax vykulenej, Conseil moc klidnej, Ned moc cholerickej.

hana6084
15.05.2016

teda musím přiznat, že mě to dost nudilo, četla jsem kvůli dceři, ale dost jsem trpěla.. ani ne tak u těch popisů, profesně mě to celkem zajímalo, ale vůběc jsem se nemohla začíst, přišlo mi to odfláknuté, nevím :-)

Damato
12.04.2016

Kniha, kterou jsem četla v dětství snad milionkrát a o víkendu - při hledání v knihovně jsem na ni přišla a opět po nocích se zápalem četla . Bylo to úžasné čtení a i když jsem věděla, jak to všechno dopadne, tak jsem panu profesorovi držela palce, harpunáře jsem napomínala, ať zbytečně kapitána Nemá neprovokuje - krásný návrat do dětství:-)

Exit-50
06.03.2016

Opět není co dodat :) skvělé čtení

evca7271
29.02.2016

pekne cteni

IYv
29.02.2016

jedna z nejvýraznějších knih mého dětství. Období kolem 12 let jsem věnovala plánování své vědecké kariéry paleontologa a archeologa. Mě popisy a technikálie nikdy nevadily :-).
a přiznám se, že když jsem se poprvé potopila v Egyptě, právě kapitán Nemo mě provázel na každém kroku, tolik jsem si z knihy pamatovala.

konicekbily
15.02.2016

V mládí jsem se hodně potápěl a když jsem asi v deseti letech obdržel brýle na potápění a asi ve dvanácti letech se seznámil s "podvodníkem" Nemem a byl jsem z knihy celý PAF.

jolineisse
07.02.2016

Moc krásná knížka :)

Páža1
04.02.2016

Musím se přiznat, že jako malý kluk jsem přečetl několik Verneovek, avšak ta Dvacet tisíc mil pod vodou mezi nimi nebyla. Zkrátka jsem ji neměl k dispozici. Nyní jsem si ji před několika dny zakoupil a právě jsem v polovině knihy. Viděl jsem i samozřejmě filmové zpracování. Nerad porovnávám filmy s knihami, neboť knihy jsou většinou lepší než filmy. Obsah této knihy jsem samozřejmě již znal, avšak Verna čtu velmi rád a tato kniha rozhodně patří mezi jeho velká díla. Zkrátka a dobře kapitán Nemo a Nautilus to jsou legendární pojmy. Verne zde tak jako u jiných knih, je to pro něj typické, dost podrobně popisuje podvodní faunu, se kterou se cestující na Nautilu během svých cest setkávají. Mě osobně toto nevadí, zvykl jsem si na to při četbě jeho prvních knih. A ten, komu to nevyhovuje, nemusí Verneovky čísti. Tohoto spisovatele obdivuji pro jeho nadčasovost. V dnešní době již čtenářům přijde zcela přirozené čísti o různých vynálezech pocházejících z dob minulých století, a dnes již tyto mnohé vynálezy berou jako úplnou samozřejmost. Ale v takové době, kdy Verne knihy napsal, musel být o ně jistojistě velký zájem a řekl bych, že jeho v knihách představované a popisované vynálezy zcela jistě vedly obyvatele této planety k velkým debatám. Pro mě rozhodně jeden z nejvýznamnějších spisovatelů nejen své doby.

koubi
31.01.2016

Za mne jedna z nejlepších knížek pro malé čtenáře vůbec. Nádech něčeho tajemného a skrytého přetrvává i do dnešního uspěchaného světa. Také dává velký prostor pro fantazii a to je pro mladší generace velmi důležité.

Cryptkeeper
21.10.2015

Překrásná knížka,která mně jako malému naprosto učarovala.

woodward
17.08.2015

Mám tu knihu rád, i když mi dlouho nebylo jasné, který z hrdinů mi je nejsympatičtější. Kapitán Nemo je "divnej" - to mi bylo jasné od začátku. Profesor Arronax je potrhlej vědátor, který ani neví, jestli by na Nautilu radši zůstal nebo z něj uprchl. Ned Land je cholerickej trotl. Takže mi nakonec vyšel jako můj oblíbenec Conseil. Kliďas každým coulem, za každého počasí. I on má své mouchy, ale z těch tří je jednoznačně nejnormálnější. (Poznamenávám, že toto hodnocení jsem učinil někdy ve věku 12-13 let, takže za něj nemohu být činěn odpovědným).

Aniga
20.05.2015

Tato kniha mi pohltila. Sice některé kapitoly se mi trochu vlekly, ale některé byly zase až neuvěřitelně čtivé a nedalo se odejít od rozečteného. Jen jsem čekala, že se kapitán Nemo nakonec trochu více "otevře" a dozvíme se jeho celý životní příběh. Velmi pěkná kniha, pro mne daleko zábavnější než např. "Dva roky prázdnin".

Faustka
24.04.2015

Mořem zeměkoule začala a kdo ví, zda mořem také neskončí. V moři je největší klid. Moře nepatří tyranům. Na jeho povrchu mohou ještě prosazovat své neoprávněné nároky, rvát se i požírat a předvádět tam všechny pozemské hrůzy, ale deset metrů pod hladinou jejich moc končí, jejich vliv ustává, jejich síla mizí!
.................
Taky mám občas velkou chuť zmizet. A kapitán Nemo mi to umožnil. Díky pane Verne!

yank3e
21.03.2015

Příběh se čte lépe, než bych čekal, jen mě brzy začaly nudit vyčerpávající popisy podmořské fauny.

Hříbek
23.02.2015

Verneovky, na těchto knihách jsem "vyrostl". Tato je jedna z mých oblíbených. S kapitánem Nemem jsem se pak setkal ještě v "Tajuplném ostrově" (kde zemřel při výbuchu sopky na ostrově). Tajemná ponorka potápějící lodě, nebyl pan Verne vizionářem? ;-)