Duše má být vždy dokořán

Duše má být vždy dokořán https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356437/bmid_duse-ma-byt-vzdy-dokoran-jpE-356437.jpg 4 44 11

Emily Dickinsonová (10.prosince 1830 - 15. května 1886) byla americká básnířka narozená ve městě Amherst v Massachusetts. Kromě studií a výjimečných cest prakticky neopouštěla rodné město a později v životě přestala vycházet z rodinného domu i svého pokoje. S přáteli udržovala kontakt téměř výhradně skrze korespondenci a díky své zálibě v nošení pouze bílých šatů a neochotě vytvářet společenské vazby si ve městě získala pověst výstředního blázna. Její introvertní povaha ji však vedla ke psaní poezie a její dílo - z drtivé většiny nalezené až po autorčině smrti - čítá téměř 1800 básní. Pouze minimum z nich bylo publikováno za jejího života, a to vždy upravené vydavatelem, aby se text přiblížil dobovým poetickým normám. V nezměněné podobě začalo její dílo vycházet až ve 20. století, kdy se jí také s nástupem modernistické poezie začalo díky jejímu netradičnímu stylu dostávat zaslouženého uznání.... celý text

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Garamond

The Complete Poems of Emily Dickens , 1984

IreneP
01.04.2022 4 z 5

Pár básní jsem si našla v originále, ale oslovily mě i v překladu. A mám tam 5 opravdu oblíbených. Moje první setkání s Emily Dickinson bylo moc fajn.

DracoMalfoy
19.10.2020 4 z 5

Krásné básně. Mám autorčinu tvorbu ráda, všechny dílečka jsou zajímavou četbou.

Devorah
01.09.2020 4 z 5

Ach Emily…….teď tu jen sedím a doslova si užívám každičký kousek melancholie, který na mne po přečtení této útlé sbírky padl. Její vnitřní život, myšlenky na smrt, ale i nesmrtelnost, intenzivní city, to vše ke čtenáři promlouvá skrze její básně, stejně jako její duše, jejíž nitro dokázala zakomponovat do svých básní. A to tak skvěle, že má čtenář občas pocit jakoby tam našel i část sebe samého.
Pokud jde o překlad, občas spíš uškodí, proto hvězda dolů, ale i tak je to stále dobře odvedená práce, a kdo jsem já, abych soudila.

Jass
22.02.2020 4 z 5

Emily Dickinson mám moc ráda, bohužel překládat její básně je těžší oříšek než se zdá a překlady jsou... průměrné. Nicméně přesto jsem ráda, že mám knížečku doma...
Moje oblíbená 361
What I can do - I will -
Though it be little as a Daffodil -
That I cannot- must be
Unknown to possibility-

Co zvládnu- to udělám,
byt je to drobnost - jako tulipán.
Co nezvládnu- to chtít
si nesmím dovolit.

zlatkr
15.01.2019 3 z 5

Některé básně hezké k zamyšlení,ale vím,že ke knize už se vracet nebudu.

Atanone
07.09.2018 5 z 5

S poezií E.D. jsem se seznámila na „písňové doporučení“ pánů Simona a Garfunkela (Dangling conversation).O překlady jejích veršů je docela nouze,takže hned jak jsem tuhle krásně blankytně vyvedenou knížečku její poezie zaregistrovala na pultech,koupila jsem.
Z překladu jsem sice trochu zklamaná a nejspíš zůstanu u originálů,ale dávám 5 a doporučuji,protože ta úžasná paní si to zaslouží.

Kiyu
16.07.2018 5 z 5

Jemné básně popisující smrt a krásu nebe, hor a přírody

bookemma
15.03.2018 4 z 5

Umřít bez umírání
a bez života žít
v tak prapodivný zázrak
lze sotva uvěřit

Jemné verše zároveň ale plné bolesti a zklamání. Moc pěkné čtení.

Leenah
17.01.2018 3 z 5

Zajímavé verše, některé opravdu hluboké, některé lehce nic neříkající. Řekla bych, že spíš lehce průměrná poezie, ale nelituji času, který jsem nad sbírkou strávila. Bylo ale dobré si na začátku přecíst zadní stranu obalu knížky a seznámit se s autorkou - hodně mi to pomohlo některé básně pochopit...

Renek
14.01.2018 4 z 5

Na výsost zajímavé verše, které nejsou pro každého, leč mnohý si v nich najde dílek do vlastní mozaiky. Básně jsou krátké a otevřené, někdy ne moc šťastně přeložené, ale zase nic nebrání se začíst do originálů:).

RH faktor
02.11.2017 3 z 5

Ztraceno v překladu, nebo nevím...

Emily Dickinson
americká, 1830 - 1886
1999  94%Neumím tančit po špičkách
2017  79%Duše má být vždy dokořán
2006  85%A básníkem být nechci
1977  82%Můj dopis světu
2006  83%Svůj podíl noci snést

Kniha Duše má být vždy dokořán je v