Dům na Korfu

Dům na Korfu https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/8474/dum-na-korfu-8474.jpg 4 14 3

„Je zvláštní sledovat budování základů domu v místech, kde se předtím o jakékoli stavbě nikomu ani nesnilo.“ Počátkem 60. let objevili rodiče Emmy Tennant kouzelnou zátoku a rozhodli se v ní postavit dům. Rovinia, jak svůj nový domov nazvali, leží na západním pobřeží ostrova Korfu, nad zálivem, kde se podle legendy setkala Nausikaá se ztroskotaným Odysseem a kde se barvy Jónského moře mění ze smaragdové do temného ultramarínu, stejně jako po staletí přechází každý den do následujícího. Těžkou práci odvedly vesničanky a také architekt byl místní, ale autorčina matka a zesnulý otec přeměnili dům v umělecké dílo. Ladnost jeho proporcí a vzhled okouzlí každého, kdo stane na terase, nebo se podívá širokými dveřmi do pracovny, kde u stolu sedával otec Tennantové. Zmíněné rysy jsou snad nejpatrnější v ložnici v patře, odkud je ze tří oken výhled do zátoky a na zalesněný kopec a „moře vytváří sytě modrou, ustavičně se měnící tapetu a stěny zdobí pouze průzračná záře světla.“ Rovinia poskytuje nespočet opojení: k snídani fíky natrhané za domem či „krajíce chleba s medem tak hustým a zlatavě hnědým, že by nebylo divu, kdyby včely snášely pyl až z Olympu“. Průzkumné plavby na ostrov Mathraki a podél pobřeží na málo známé pláže; záplavy vlčích máků na planině Ropa, shluky modré a šarlatově červené drchničky vykukující z trávy jako drobné polodrahokamy. Spolu se jmenovanými rozkošemi nám Emma Tennant nabízí radosti a strasti každodenního života na řeckém ostrově – poloslanou vodu ve studni, cesty do neznáma, drolící se zídky – to vše s láskou, jež může vzplanout pouze v místě, kde se cítíte být doma. Útlá knížka prozářená sluncem a barvami líčí běh života vesničanů od chvíle, co se rodina zabydlela v Rovinii, a zároveň oslavuje potěšení ze sounáležitosti s nadčasovým světem: se světem vína, oliv a moře.... celý text

Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , BB art

A House in Corfu , 2005

anett123
14.04.2018 3 z 5

Atmosféra je v knize zachycena dobře, ale vlastně se tam nic neděje. Během čtení jsem přemýšlela, že knihu odložím, nakonec jsem ale dočetla.

Karolína52
10.02.2016 5 z 5

Kniha se mi líbila. Pojednává o rodinném pobytu autorky Emmy Tennant na řeckém
ostrově Korfu. Ráda se k ní vrátím.

Lucila
14.12.2011 3 z 5

Kniha ukazuje živat na ostrově očima Angličanů, kteří tam přesídlí na důchod. Bohužel ve srovnání s Gerardem Durrelem, je to dost slabé. Čekala jsem více a chvílema jsem si nebyla jistá, jestli to dočtu.

Korfu

Emma Tennant