Viktoriánské duchařské historky

Viktoriánské duchařské historky https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9987/mid_viktorianske-ducharske-historky-vCX-9987.jpg 4 40 6

Duchařské historky série

Sbírka duchařský povídek anglických autorek z viktoriánské doby. Antologii sestavil Richard Dalby. Tematicky navazuje na započatou řadu, kterou tvoří Skotské duchařské historky, Irské duchařské historky a Anglické duchařské historky. Richard Dalby nám předkládá další lahůdku v podobě povídek ze „zlaté éry" duchařských příběhů, jež byly většinou publikované v soudobých časopisech. Setkáme se zde s mnoha druhy duchů, jak se zlomyslnými a hrůzostrašnými, tak i se sympatickými a dobrotivými.... celý text

Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: , Mladá fronta

The Virago Book of Victorian Ghost Stories , 1988

Booky84
28.07.2023 3 z 5

Jak je již psáno níže, tak některé povídky jsou lepší a některé horší, takže takový průměr. Viktoriánskou Anglii mám ale ráda, takže mi přečtení knihy zas tak nevadilo.

TheRaven
12.04.2022 3 z 5

Sbírka nejen viktoriánských autorek strašidelných příběhů, kterou sestavil Richard Dalby, se řadí spíše k těm průměrným a třeba takovým Svědkyním temnot Mika Ashleyho (Plus, 2014) se nemůže rovnat. Trochu to zachraňuje mrazivá „Modlitba“ Violet Huntové, která mi trochu připomněla slavnou „Opičí tlapku“ W. W. Jacobse, a závěrečná povídka Willy Catherové „Co se událo na stanici Grover“. Jedná se sice o klasickou duchařskou povídku o vyřešení vraždy s pomocí ze záhrobí, ale má dobré tempo i zajímavé kulisy. Krom toho pobaví dnes neuvěřitelným antičínským rasismem. Samozřejmě potěší i Elizabeth Gaskellová a její „Příběh staré chůvy“, nicméně ten už bude patrně většina příznivců podobných antologií znát odjinud.

Atanone
24.06.2018 3 z 5

Povídky lepší i horší. Kupodivu nejhůř je na tom u mě moje milovaná Ch. Brontë,její povídka o Napoleonovu snu mi připomněla naše dětské fantazírování když bylo v lázních po večerce a my se s kamarádkami chtěly krásně bát,ale bylo nám 10 a podle toho představy "hrůzy" taky vypadaly.
Asi nejvíc z celé sbírky mě oslovily povídky „Poslední dům v ulici C." a "Modlitba".První jmenovaná,protože mi připomněla osobní zážitek,kdy se se mnou přišel na dálku někdo rozloučit. Druhá vypráví příběh prapodivné lásky a následného odcizení,které vede k životu snad horšímu,než je fyzická smrt.

lucie.8
14.10.2016 4 z 5

Jak to u sbírek povídek bývá, některé byly lepší některé horší. Z těch horších: Napoleon a duch a U krbu - ty byly vážně slabší, naproti tomu např. Příběh staré chůvy nebo Příběh Salome se skutečně povedly.
Ale více se mi líbila podobně laděná kniha Svědkyně temnot (M. Ashley), antologie strašidelných příběhů od viktoriánských autorek, v níž mě až na jednu nadchly všechny povídky.

Majkuliena
08.04.2016 4 z 5

Kniha síce nie je až tak "strašidelná" ako som očakávala ale aj tak je moja obľúbená, sú tam výborné ducharské príbehy a hlavne sú z Viktoriánskej doby ktorú milujem :-)

Madame R
06.04.2015 3 z 5

Miluji viktorianskou dobu a duchařské příběhy proto jsem si nemohla nechat ujít tuto knihu.