Druhý život Marýny G.

Druhý život Marýny G.
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399486/bmid_druhy-zivot-maryny-g-l1Z-399486.jpg 4 449 449

Svět žen je vždy jiný než svět mužů. Kronika velké valašské rodiny, v níž projdeme celé 20. století, je psána výhradně z perspektivy žen. Marýna, Růža, Josefka a Fany - kolem nich míjejí československé dějiny se všemi zvraty, propastmi a výšinami, nadějí i rezignací. Obě světové války, osvobození, 50. a 60. léta rezonují ve třech příbězích, čtvrtý je ukotven v naší současnosti. Díky autorčině výraznému talentu vzniká originální, přitažlivý obraz jednoho kraje, jedné země. Novely o čtyřech ženských osudech se postupně splétají do promyšlené románové struktury spojené jedním prostředím. A ačkoli zachycují různá období lidského života i velkých dějin, pokaždé hovoří o fenoménu ženství. Ženy jako hrdinky své doby, bohyně našeho světa.... celý text

Coco3
19.07.2020 5 z 5

Wow, ta mě chytla za srdce. Jak ráda vzpomínám na naše výlety a pobyty nedaleko Rožnova, vracím se v mysli na Pustevny. Život není jednoduchý a pro ženy zvlášť. Těžký život ženy měly a nebudu lhát, že takovou dřinu na horských polích si už neumím dnes ani představit. Dřinu, aby člověk neumřel hlady, úmornou a lopotnou práci od svítání do tmy každý den, aby matka měla dát co svým dětem a že často neměla. Máme se dnes lépe? Máme, ale taky se máme jinak. Moje babička říká, že nebyl čas moc přemýšlet o životě, pocitech, muselo se prostě dřít. Dnes ten čas máme a jak s ním vlastně nakládáme, jako Fany, vracíme se k sobě? Všechny čtyři příběhy žen jsou fascinující a úžasné, protože zachycují život, jaký byl, je a bude. Takový, jaký ho budeme chtít vidět a hlavně v souvislostech. Mně se líbí moc ten odkaz ke kořenům, nezapomenout na ně, spjatosti k přírodě, rodině ale taky k sobě samé. "Holt ženská musí vydržet aji to, co by chlapa porazilo", je to tak, není? Kniha pohodově plyne jakoby popisovala jeden romantický příběh za druhým...vřele doporučuji

Páájinka
21.06.2020 5 z 5

Perfektní knížka. Nádherně bolestné příběhy žen, které se opakují po generace. Zabezpečit rodinný krb, manžela a děti. Lidé, kteří z ničeho dokázali udělat domov, přežít hrůzy, které se celé 20. století děly. Tato kniha ve mně dlouho zanechá vzpomínky.

m_martina
05.06.2020 5 z 5

Krásně napsaná kniha, na kterou jen tak hned nezapomenete. Osudy všech žen jsou působivé, hlavně ten Marýnin. Doporučuji.

Elivojs
02.06.2020 5 z 5

Vychutnávala jsem si krásný jazyk, moudré, nevtíravé myšlenky, silné a naplněné ženské osudy. Někdy si brávám knížku do vlaku, na cesty, ale tuto jsem si musela hýčkat na večerní domácí klid, ona si to zaslouží! Jen tak se v ní toulat po horách...

Katka2382
12.05.2020 5 z 5

Tak tohle je opravdu nádherné čtení.Takovéhle příběhy obyčejných lidí miluju.Měla jsem ji půjčenou od kamarádky,ale musela jsem si ji prostě koupit abych se k ní mohla vracet.Čte se jedním dechem.Doporučuji.

Tak jsem si ji opět přečetla a nedá mi abych sem neopsala tyhle úžasné věty:Co ženě až k srdci dosáhne,to chlapovi dojde sotva po kolena.Tak to bylo a vždycky bude.

Pavouček2
11.05.2020 5 z 5

Nádherná knížka o životě v horách, jak to měly ženy těžké, úplně mě to vtáhlo do jejich života. I ta jejich mluva.. Až na ten poslední příběh, ten tam snad ani nemusel být.

Kočičáci
04.05.2020 4 z 5

"Všechno člověk unese, co mu osud naloží. Smutek, strádání, bolest, hlad. Všechno člověk vydrží, jen srdce mu okorá a duše se zatvrdí."

Tvrdý život je v horách, o to víc v době války, když je hlad a nedostatek všeho. Ženy jsou silná stvoření, obzvlášť když jsou uvyklé těžkému životu a všechno leží na jejich bedrech. Ne jinak tomu je u Marýny a celého jejího valašského rodu. Neměli za války, neměli po válce, neměli po znárodnění a přece žili, milovali se, drželi pospolu, ctili hodnoty, měli víru.
Svoje příběhy nám vypráví Marýna, Růža, Josefka a Fany. Každý je jiný, ale všechny jsou krásné. Mám ráda silné ženy, které se nebojí práce a drží rodinu pohromadě.
Ráda doporučuji.

L.Helena
12.04.2020 4 z 5

Průřez dvacátým stoletím prostřednictvím životních osudů několika generací valašských žen. Mám pocit, že tam bylo daleko víc strastí než radostí.

Noisette73
02.04.2020 5 z 5

Tahle kniha se mi líbila moc, bylo to tak reálné, že jsem si připadala jako bych tam s hrdinkami žila, mám opravdu ráda české autory. Bylo to dojemné, chvílemi jsem se smála, občas jsem stačila jen zamrkat očima a už se lily slzy. Nádherný knižní zážitek.

Terezz1
02.04.2020 5 z 5

Jedna z knih, díky které si uvědomíte, jak je náš dnešní život jednoduchý, bez neustálého strachu o to, jestli bude co jíst a čím topit. Člověku se až nechce věřit, že nás od těžkého života těchto silných žen dělí jen jedno století.

ErikaJ
27.03.2020 5 z 5

Knížka, která mě zaujala hned od začátku. Nelehký život Marýny a Růži, těžké dětství a mládí Josefky a všední starosti Fany... Krásně napsáno!!! Ke konci jsem litovala, že knížka nemá víc stran. Určitě si ji s chutí časem přečtu ještě jednou.

BobaKozu
14.02.2020 4 z 5

K této knize jsem získala pozitivní vztah i kvůli tomu, že je z oblasti, odkud pocházím. Nahlídneme na nelehký život lidí v horách, příběh bez velkých překvapení a náhlých zvratů, takže pro mne relaxační četba.

Hankie
23.01.2020 5 z 5

Pohlazení po duši. Kniha, která plyne jako potůček, plná laskavosti a pokory k životu.

Marta13
18.01.2020 4 z 5

Další z řady knih, které nám přibližují těžký život našich babiček a prababiček.

Herodia
03.01.2020 5 z 5

Krásná oddechová kniha, přivedla mě do nostalgie po životě, který mě o dobré století minul.

Nikkiproch
12.12.2019 5 z 5

Tenhle příběh by mohl mít tisíc stran a pořád by mě bavil. Vede mě k zamyšlení, jestli i přes bídu, hlad, nemoci a dřinu nebyl ten prostý život lepší a naplněnější.

Opatov
08.12.2019 4 z 5

Kniha mi připomenula Gabru a Málinku. Ale jen nářečím. Příběhy několika žen se odvíjejí v období první i druhé světové války. Bída a drsné horské podmínky jsou někdy vylíčeny až překvapivě s humorem. Člověk si po přečtení začne vážit dnešní doby.

Jitaku
23.09.2019 5 z 5

Docela mě mrzí, že už jsem u konce knihy... moc se mi líbila.
Cítím z příběhu takovou pokoru k tomu drsnému a zároveň i krásnému životu na valašsku v období celého století. Krásně popsáno prostředí beskydských horských polosamot a příběhů obyčejných rodin. Smutné a místy i humorné pasáže ukazují, co všechno musely ženy vydržet, jak byly silné a přitom na život nezanevřely.

VladkaBU
04.09.2019 4 z 5

... příběh Marýny byl nejhezčí. Kniha hezky napsaná, čtivá, na styl psaní jsem si zvykla hned. Takové zvláštní kouzlo toho života v sobě skrývá.

adriane9
25.07.2019 3 z 5

Příběh Marýny naprosto silný zážitek, četlo se to samo stejně tak Růženka, máme to my ženský teď prostě mnohem snazší, díky bohu. Co už mě nezaujalo tak Josefka a Fany to bylo snad psáno někým jiným, žádný extra zvrat nic co by se me dotklo srdce jako u prvních dvou žen. I tak kniha skvěle napsaná a doporučím.