Drahý Aarone

Drahý Aarone https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511549/bmid_drahy-aarone-65f86e61e6954.png 4 496 496

Román americké autorky je zčásti psaný formou e-mailů a krátkých textových zpráv. „Drahý Aarone, jmenuju se Ruby Santosová a přidělili mi tě přes nadaci Pomoc vojákům.“ Ruby přesně ví, do čeho jde, když se přihlásí jako dobrovolnice pro dopisování s vojákem v zámoří. Pokyny jsou jednoduché: jeden dopis nebo e-mail týdně po dobu jeho nasazení. Jasné jako facka. Není to poprvé, co si takhle s nějakým vojákem píše. Co by ji tak asi mohlo překvapit? Jedna drobnost by tu možná byla: to, že se do něj zamiluje až po uši.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fragment (ČR)

Dear Aaron , 2017

jadwiga
15.06.2023 3 z 5

Kniha, na kterou jsem se velmi těšila, hlavně kvůli předchozí knize Srdcem proti zdi, jenž byla pěknou oddechovkou, je pro mě velkým zklamáním. Kniha mohla být minimálně o polovinu své délky kratší. Roztahaná chatová komunikace přes tuto polovinu mě vyloženě nudila a neustálé omílání jedné myšlenky na deset způsobů knize kouzla bohužel také nepřidalo.
Nejzajímavějších bylo cca posledních sto stran, kdy se jejich příběh přesouvá do reality. Jemnou romantickou linku mezi hlavními postavami umí autorka vykreslit skvěle. To je podle mne její velký "kůň ".

Tentokrát mi kniha bohužel nesedla a jsem zklamaná, protože jsem čekala "téměř zaručenou" kvalitu a oddech.

Autorka psát umí, ale tentokrát to na mě působilo trochu nedotaženě.

Karola050716
13.06.2023 5 z 5

Ach, chci mít vojáka na dopisování. Ach, miluju Ruby. Ach, potřebuju to hned číst znovu, všechny ty ňuňu rozhovory a scény...a taky aby mi až na předposlední stránce nedošlo, kdo je vlastně Jasmine...bože, potřebuju si znovu přečíst Lukova :D AAAAAA, tohle si musím koupit do knihovničky pro nepřetržitý přístup.

Leo94
08.06.2023 5 z 5

Prostě a jednoduše Ach můj bože..!! To bylo úžasný. Další super příběh od Mariany Zapaty. Doporučuji všem. Spisovatelka opět nezklamala.

Books_by_Dee
08.06.2023 3 z 5

IG: @books_by_dee

Zcela upřímně řeknu, že se ztotožňuji s některými názory na knížku, že je Aaron nejslabší knížkou Zapaty, kdy například S láskou Lukov se to opravdu srovnávat nedá.

Ruby si díky nadaci Pomoci vojákům začíná psát s vojákem Aaronem, který je na misi v Afghánistánů. Polovina knížky je tedy psaná pouze formou mailů a chatů. A díky tomu mě knížka rychle utíkala a snadno se četla. Postupně se mezi nimi buduje skvělé přátelství na dálku, kdy se mezi sebou navzájem nestydí a říkají si vše, co je zrovna napadne. V druhé polovině knížce se naše dvojice rozhodne setkat a nestydím se říct, že u jejich setkání na letišti jsem se culila jak malá a ty jejich pocity jsem úplně chápala a věřila jim to. První polovina knížky mě neuvěřitelně sedla, opravdu mě ty jejich chaty bavily, ale druhá polovina pro mě bylo skoro až utrpení, protože se tam skoro nic nedělo a pak mě chybělo 15 stránek do konce a najednou hup šup a byl konec. A ten dvoustránkový epilog bych epilogem nenazývala, já chtěla víc, já potřebovala víc.

Ale Zapata prostě tyhle slow burnové od přátelství k lásce příběhy psát umí. Mě některé pasáže přišli zbytečně až moc dlouhé a protahované. Ale na druhou stranu mě Ruby a Aaron děsně sedli a líbilo se mi o to propojení, že Ruby je vlastně sestrou Jasmine z knížky S láskou Lukov.

Jelikož miluju Zapatu, tak vám její tvorbu rozhodně doporučím, ale pokud jste Zapatou nepolíbené, tak s touhle knížkou rozhodně nezačínejte. Čekala jsem od Zapaty prostě víc....

*a o té erotické scéně a názvech některých částech těla v překladu se radši vyjadřovat nebudu

jitka_dankova
07.06.2023 5 z 5

Romantický příběh, který je z větší poloviny tvořen jen dopisy a výpisy chatů. Na tuhle rozporuplnou knížku od Mariany Zapaty jsem byla zvědavá a radši neměla žádná přílišná očekávání a možná právě proto se mi překvapivě líbila a rozhodně nákupu nelituju. Kombinuje v sobě zdlouhavé a pozvolné poznávání postav přes nudné dopisy a e-maily. Obsahuje pár trapných částí s fekálním humorem, který fakt nemusím, nicméně není to tak hrozné, jako v knize "Rytmus, já & Malychin", takže jsem to zkousnula. A pak přijde osobní setkání obou aktérů, které bylo vlastně roztomile rozpačité a v podstatě to byla ta nejkrásnější část knížky. Jen je škoda, že autorka knížku tak rychle utnula a neposkytla v ní čtenářům více informací o tom, jak fungoval jejich vztah. Na to si holt musí přečíst knížku "S láskou, Lukov", kde je popsané, kde a jak žili a prostě pár drobností o tom, jak to s nimi bylo dál.

Vampucha
04.06.2023 4 z 5

Kdysi dávno, když vyšel Kulti, jsem si říkala, že knihy této autorky nebudou nic pro mě, jak moc jsem se spletla.

Asi vám došlo, že patřím do tábora "miluju její fekální humor", sorry not sorry, každý máme tu hranici jinde. A jak mi nevadí hovna, tak mi neskutečně vadila sprostá slova a celková vulgarita v knize S láskou, Lukov. Ta je na mém seznamu zatím úplně dole, ale zpět k Aaronovi.

Půlka knihy je napsaná formou dopisů a chatů, přiznávám že jsem do čtení šla s jistou obavou. Ale byla naprosto zbytečná. Četlo se mi to dobře a skoro mi až ty dopisy chyběly.

Ruby se s Aaron seznamuje právě přes dopisy, které mu posílá na misi díky nadaci Pomoc vojákům. Ze začátku je to takové oťukání, ale čím déle si píšou, tím jsou dopisy osobnější a vtipnější a postupně se z Ruby a Aarona stávají přátelé. Oni sami si to uvědomí až mnohem později, ale já to z jejich dopisů cítila poměrně brzy. Zapata je prostě královna slow burn romantiky a ani tahle kniha není jiná. Je snad ještě pomalejší než ty předchozí.
Ruby mi neskutečně sedla a hrozně jsem s ní tu druhou polovinu knihy prožívala. Úplně mi s Aaronem lámali srdce, jak si oba postupně uvědomovali své pocity a mysleli si, že ten druhý to cítí jinak.
Zapata necílí na žádná těžká témata, jako jiné autorky romantických knih. A ačkoliv je Aaron voják na misi, nerozvádí vojenské téma do žádných detailů a pouze přijatelně mlží.
Taky je asi pochopitelné, že podmínky kdesi v pouští nejsou ideální a hygiena není 100%, takže drobný nekorektní humor je prostě namístě a ty hovna bych zde Zapatě odpustila. Ostatně je to nic oproti Kultimu nebo Malychinovi, kde se toho Zapata opravdu nebála. Tady bych to ani nenazvala fekálním humorem. Těch pár narážek se vydržet dá.
Jinak je to krásný příběh o budování přátelství a důvěry, které přeroste v lásku.

strana394
02.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy #spoluprace IG: @strana394

"Už dlouho jsem ti neposlala žádný vtip. Takže tady:
Jaké těstoviny mají kanibalové nejradši?
Kolínka."

Drahý Aarone je krásný milý příběh, který je plný romantiky a pozvolna se rozvíjejícího vztahu. První polovina knihy se skládá pouze z konverzací, které si Ruby a Aaron mezi sebou vyměňují. Psaní skrz emaily mělo v sobě to správné kouzlo a sem tam i vtipnou část. Víme přesně jen to, co si napíšou do mailů, takže nám vlastně oba hlavní hrdinové postupně přirůstají k srdci tak, jako sobě navzájem. V druhé polovině knihy se konečně setkávají. To mi bohužel přišlo takové nijaké, nic moc zajímavého se tam nedělo

I přes některé nedostatky ale kniha nabízí také několik velice silných momentů, hlášek a myšlenek. Příběh je o poznávání jeden druhého, o budování vzájemné důvěry. Aaron učí Ruby být odvážnější, jít si za svými sny a Ruby je pro Aarona jediná, která jej v nelehkých chvílích dokáže rozesmát a být mu oporou. Knížku lze také pochválit především za zajímavé a citlivé téma, které se prolíná celou knihou. Čtenář se v příběhu může blíže seznámit s životem vojáků na zahraničních misích, a také s možnostmi podpory a pomoci, které jim mohou ulehčit jejich návrat do běžného života.

Co se týče epilogu tak jsem ale zklamaná, určitě ho šlo napsat o mnohem lépe. Ale prý příběh Ruby a Aarona pokračuje v knize S láskou Lukov, kde má čtenář možnost nahlédnout do jejich životů.

EvikU.
01.06.2023 4 z 5

Tuto autorku jsem si chtěla už dávno přečíst. Má ji ráda moje dcera. Proto když jsem dostala nabídku knihy od této autorky, tak jsem neváhala.

Začátek byl pro mě hodně pomalý. Dokud si psali e-maily, tak se mi zas až tak nelíbila. Přitom vím, že autorčiny knihy jsou oblíbené. Říkám si, že to teprve přijde. A opravdu. To co knize chybělo v začátku dohnala v druhé polovině. To byla ta správná romantika za kterou dám ruku do ohně, že se líbí mladším, ale i starším čtenářkám nebo i čtenářům.

Aarona i Ruby si nejde nezamilovat. Postupně když si psali krátké zprávy na skypu už to mělo ten správný tah. Jejich rozhovory byly vtipné, jasně, že bylo jasné kam to směřuje, ale bylo to tak přirozené a krásné. Kniha je v podstatě jen o nich dvou, jiné postavy se tam jen tak mihnou. Kdyby vyšel druhý díl o nich, vůbec by mi to nevadilo. Od momentu kdy se sešli, aby se poznali naživo už jsem knihu neodložila.

Styl psaní autorky mi sedl a já se tak přidávám ke všem, kteří autorku a její knihy vyhledávají. Čte se sama, rychle a já se několikrát přistihnu, jak se u knihy culím. Kniha mi dala víc, než jsem na začátku čekala. Za ten pomalý rozjezd dávám jednu hvězdu dolů, ale knihu určitě doporučuji.

Ditules
01.06.2023 3 z 5

(SPOILER) Co se to sakra stalo s moji oblíbenou autorkou? Román v dopisech mi opravdu nevyhovoval.

Lacie
31.05.2023 3 z 5

(SPOILER) Další v řadě slowburnovek od Zapaty, ale pro mě to není topka. Tou zůstává Srdce, tady byly rovnou tři věci, které mi vadily.
1. Dopisování. Samo o sobě fajn, poznávají se, zamilují se... ale bylo to tááááááák dlouhé, už mě to nebavilo a těšila jsem se, až se konečně vrátí na základnu a děj se pohne.
2. Ruby. Během dopisování Ruron klapal, ale jakmile se děj přehoupl k setkání, stala se z Ruby podivná osobnost, rozhozená z každé maličkosti, závislá na rodině (která mi už v dílu s Jasmine neseděla), nejistá, ufňukaná, urážlivá... opravdu nechápu, co na ní Aaron pak naživo viděl. Nejspíš mi jeho náklonnost měly pomoci pochopit náznaky traumat, jakože navenek krásný, uvnitř trpí, ale Ruby mi v druhé části prostě lezla na nervy a připadala mi spíš jako závaží než vzpruha pro kohokoliv.
3. Epilog. Potřeboval by aspoň stránku nebo dvě navíc, jak to tedy vyřešili, kde a jak spolu byli?

Kudík
31.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Od autorky jsem prozatím přečetla vše, co u nás dosud vyšlo a hodnotit tuto knihu pár slovy by bylo jako "hezky roztomilé, ale....". Slow burn styl mi vyhovuje a nijak mi nevadilo, že cca prvních 40% knihy je mezi Ruby a Aaronem pouze v rámci korespondence (dopisy, emaily, chat...). Spíše naopak, byl to zajímavý a pozvolný způsob seznamování se s hlavními postavami a jejich zázemím. Já si i díky těmto dialogům říkala, jací asi oba dva jsou, ale právě ta realita v druhé polovině knihy byla tak jiná. Ruby až moc uslzená a introvertní, no a Aaron, který byl v vzezření poloboha (oproti obálce s hnědými kukadly!!!), se nějak moc často červenal a nepůsobil tak sebejistě, i když měl mezi 20-30ti děvčaty. :) Sice knihu hodnotím jako nejslabší autorčinu, ale i tak jsem se u ní dobře bavila a sem tam i zasmála. Konec mohl dostat ještě pár stránek a upřímně závidím těm, kteří ještě nečetli "S láskou, Lukov", kde je příběh mladší sestry Ruby, v podání Jasmine.

tatafa
30.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Knížka je napsána velice čtivým jazykem, který čtenáře snadno vtáhne do děje. Zhruba polovina příběhu je napsána formou emailů/zpráv mezi hlavními postavami.

Autorka přináší čtenáři příběh o vzájemném poznávání, důvěře, odvaze a také přátelství, které pomůže překonat i ty nejhorší chvíle v životě.

Knížku lze pochválit především za zajímavé a citlivé téma, které se prolíná celou knihou. Čtenář se v příběhu může blíže seznámit s životem a úskalími, které potkávají (nejen) vojáky na zahraničních misích, a také s možnostmi podpory a pomoci, které jim mohou ulehčit (nejen) jejich návrat do běžného života.

Zároveň je v knížce poutavě ukázáno to, jak citlivé jsou duše (nejen) mladých dívek a jak i jedno malé nedorozumění či odmítnutí může fatálně ovlivnit sebevědomí a sebepojetí daného člověka.

Románu lze samozřejmě vytknout řadu klišé, generalizací a stereotypů se kterými autorka pracuje a zároveň také předvídatelnost příběhu, což ale tomuto žánru prostě patří.

Osobně mi v příběhu vadila jistá rozvláčnost, povrchnost a také poměrně rychlé ukončení. Asi bych uvítala o něco kratší část s emailovými konverzacemi (které ke konci byly už poměrně o ničem) a naopak trochu více prostoru věnovaného osobnímu setkání hrdinů.

Zároveň mi přijde trochu nešťastně zvolené načasování vydání románu - hlavní hrdinka Ruby je starší sestrou Jasmine z knihy S láskou, Lukov. Příběh z knihy Drahý Aarone se odehrává cca 5 let před událostmi z románu S láskou, Lukov.

Je otázka proč nakladatelství vydalo knížky naopak, ale osobně bych doporučila si nejdříve přečíst právě Drahý Aarone a teprve až po ní se začíst do románu S láskou, Lukov.

Knihu bych chtěla vřele doporučit všem romantickým duším, které mají rády příběhy o osudové lásce, ve kterých se otevírají i citlivá témata a společenské otázky.

ELENtheKNIHOMOL
23.05.2023 4 z 5

Ruby se zaregistrovala do programu nadace "Pomoc vojákům",ve kterém si vyměňujete zprávy s vojákem v nasazení.
Rubyn starší bratr byl mariňák a skrze něj zjistila,jak smysluplné může být pro vojáka v zámoří mít spojení s vnějším světem.
Pokyny jsou jednoduché:
Jeden dopis nebo email týdně po dobu jeho nasazení. Myslela si,že ví, co může očekávat.S čím ale nepočítala,bylo to,že se do něj zamiluje až po uši.

První věc, která dělá tuto knihu tak odlišnou od ostatních, je to,že asi 40% příběhu tvoří e-mailové a chatové korespondence mezi hlavními protagonisty.
Během tohoto dopisování se z nich stávají velmi blízcí přátelé a přiznávají si,že spolu sdílejí věci, které nikdy s nikým jiným nesdíleli.
Je to pomalá cesta,kdy se vztah proměňuje v něco hlubokého a krásného. Tímto způsobem máme pocit,že Aarona poznáváme stejně tak jako Ruby a naopak.
V druhé polovině knihy se konečně setkávají.
Ruby a Aaron tváří v tvář,to bylo úžasné čtení. Jejich společné trávení času bylo to nejsladší co jsem četla.
Je to krásná kniha,která nám umožňuje nahlédnout do srdcí dvou postav,které mají charakter, působí zcela uvěřitelně a mají své chyby a slabiny,které pomalu odhalují jeden druhému.
Vyprávění je hodně slow burn,ale díky tomu působí velmi realisticky, takže určitě se vyplatí si počkat.
Jedinou výtku mám k epilogu,čekala jsem od něj víc. Konec je takový zbytečně uspěchaný. Jo a obálka se taky zrovna nepovedla.
Ale i tak to byl skvělý zážitek.

yellow
22.05.2023 3 z 5

Bylo to tak trochu zklamání. Od autorky bych čekala něco lepšího. První část, kde si jen psali, se mi překvapivě líbila víc, než když se potom setkali. Bohužel mi to celkově přišlo takové nijaké, takže i když se mi líbily hlavní postavy, tak mě knížka nic moc nenadchla.

wendulka321
22.05.2023 3 z 5

Že se mi nelíbí obálka to by byl ten nejmenší problém, tentokrát jsem zklamaná, přišlo mi to takové moc uspěchané a plytké... Nenadchlo ale ani neurazilo....

Anna195

3,5/5

Asi nikoho neprekvapím, keď napíšem, že Mariana Zapata patrí medzi moje obľúbené autorky, a práve vďaka jej knihám som si zamilovala slow-burn romantiku.

Pri jej kníh som zvyknutá, že ma bavia od samého začiatku po koniec. Na tu mi prišla prvá polovica knihy ťažkopádna a nevedela som sa hneď začítať, čo sa mi pri autorke ešte nestalo. Chápem, že Ruby a Aaron si na začiatku iba písali a postupne sa zoznamovali cez správy, ale mňa tie ich správy nudili a skôr som čakala, kedy sa to konečne rozbehne.

No akonáhle som prišla do druhej polovice knihy, kde som konečne dostala to, čo tak na jej knihách milujem, som bola úplne nadšená z čítania. Asi to spôsobilo to, že nastalo konečne klasické rozprávanie príbehu, bez nudných správ, kde sa konečne naše postavy aj stretli a mohla som cítiť medzi nimi to správne prepojenie.

Aaron a Ruby spolu na scéne....jednoducho čosi úžasné. Opäť tu bolo slow-burn zbližovanie postáv, čo tak milujem. Aaron je ďalší hrdina, ktorý si ma získal. Áno aj on si niečím zložitým prechádzal, ale to, ako sa úžasne správal k Ruby a aké mal skvelé srdce, bolo, teda niečo. Ruby si proste takéhoto Aarona zaslúžila, keďže aj ona s niečím bojovala. Skvelo sa dopĺňali, takže ich spoločné chvíle, plné iskrenia a motýlikov v bruchu som si užívala.

Druhá polovica knihy aj s epilógom, to bolo všetko to, čím si ma Zapata vždy získa, len škoda prvej polovice, ktorá ma nudila.

Miska9884
21.05.2023 3 z 5

Kniha psaná prostřednictvím emailu. Vůbec mi to nevadilo. Spíše mi v knize chyběla větší hloubka. Na to kolik to mělo stran,tak to bylo takové plytké. Jen klouzání po povrchu. Chyběla mi tam procítěnost. A ten konec. Takový useknutý a čtenáři si vlastně domyšlí,jak to dopadlo. Z toho důvodu dvě hvězdičky dolů.

Wajny
20.05.2023 5 z 5

Drahý Aaron od Mariany Zapaty je krásný milý příběh, který je plný romantiky a pozvolna se rozvíjejícího vztahu. Jednou z nejoriginálnějších věcí knihy je způsob, jakým je příběh vyprávěn. Jak už název napovídá, tak velkou část knihy tvoří dopisy, maily a zprávy mezi hlavními hrdiny, což dává knize nezaměnitelný charakter a dodává jí zajímavost.

Hlavní postava, Aaron, je voják na misi, což by mohlo vzbuzovat dojem drsného a neoblomného muže, ale opak je pravdou. Je to neuvěřitelně milý člověk, který se občas zdá až příliš slaďoušský pro svoje povolání.

Ruby tichá, introvertní a bojácná dívka. Autorka Mariana Zapata ji velmi dobře vymyslela a vytvořila z ní postavu s hlubokými emocemi a vnitřním světem. Ruby má v knize velký vývoj a postupně se mění, což ji dělá ještě zajímavější. Ze začátku má strach z nových věcí a z neznámého, což ji činí velmi zranitelnou. Ruby má také silný smysl pro empatii a pochopení, což ji přináší blízkost s Aaronem, Snaží se porozumět jeho životu a pracovnímu nasazení jako vojáka, a dokáže se vcítit do jeho situace. Líbí se mi, že Ruby je úplně jiný typ hrdinky než na jakou jsme u Zapaty zvyklý.

Jejich korespondence se postupně stává intenzivnější a postavy se začínají navzájem více poznávat. Jejich vztah se rozvíjí pomalu, ale jistě. Když se Aaron a Ruby konečně setkají, tak mi některé momenty přišly trochu absurdní, ale vše se nakonec urovná a začíná nová etapa jejich vztahu.

Jeden z největších kladů této knihy je určitě to, jak dokáže autorka zachytit myšlenkové pochody postav a zároveň nás vtáhnout do děje. Postavy jsou velmi dobře vymyšlené a mám pocit, že bych s nimi mohla trávit další a další hodiny. Můj jediný malý problém s knihou spočívá v tom, že některé pasáže jsou trochu předvídatelné a zbytečně dlouhé.

Celkově bych knihu Drahý Aaron doporučila všem, kteří hledají milý a romantický příběh s dobře vymyšlenými postavami. Tento originálně pojatý příběh vás určitě nezklame a zanechá vám v srdci pocit tepla a naděje.

Instagram - Nikmakbooks

kalinkacz
19.05.2023 4 z 5

Po 2 letech jsem si řekla, že znovu zkusím něco od Mariany Zapaty.
V tuto chvíli mám přečteno vše, co u ní od nás vyšlo a musím říct, že novinka Drahý Aarone mě ze všech bavila nejvíc!
Možná to bylo tím, že je z poloviny psaná formou emailů, což mě bavilo nebo to bylo hlavní hrdinkou, která mi strašně moc sedla a nebo tak tím, jak moc jsem si oblíbila samotný námět.
Najednou mi vůbec nevadilo, že je kniha pomalejší a má mnoho stran (na rozdíl od jiných autorčiných knih), takže jsem sama ze sebe překvapená a určitě Aarona doporučuju.
Prostě super oddechovka, kterou jsem nechtěla odložit!

januska82
19.05.2023 3 z 5

Knihy od tejto spisovateľky mám rada. Ale, bohužiaľ, táto kniha mi teda vôbec nesadla. Čítala som do polovice knihu, aj to som sa musela dokopať, ale viacej som už nezvládla.... Neviem, možno časom sa k nej vrátim a dočítam, ale veľkú šancu tomu nedávam.
Nevadí mi, že v knihe komunikujú hlavní hrdinovia cez mail, resp. nejaké appky, siete.... Ale aby to robili pol knihy a nič/nik iné/ý tam nie je spomenuté... To je pre mňa už cez čiaru....
Ale verím, že niekomu sa kniha páčila... Sto ľudí, sto chutí