Dona Flora a jej dvaja mužovia

Dona Flora a jej dvaja mužovia https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174497/bmid_dona-flora-a-jej-dvaja-muzovia-NYM-174497.jpg 4 32 32

V tomto románe nás autor zavedie do rázovitého brazílskeho mesta Bahie a vyrozpráva nám príbeh krásnej dony Flory, ktorá keď oplače prvého manžela — nezbedníka a ľahtikára — rozhodne sa pre druhé manželstvo s dôstojným a váženým majiteľom lekárne. V románe sa stretávame s mnohými postavami a postavičkami psychologicky verne a humorne vykreslenými nielen z typicky meštiackeho prostredia, ale aj z podsvetia. Zaujímavou zložkou tohoto pútavého rozprávania sú opisy domorodých kultov a božstiev, podľa ktorých je možné aj to, že sa mŕtvi vracajú a žijú so živými...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Dona Flor e Seus Dois Maridos , 1966

Finn69
07.05.2024 4 z 5

Zábavná, rozpustilá a ke konci i správně jihoamericko-magicko-realistická knížka, mě to moc bavilo. Kdybych měl přirovnávat, řekl bych že jsou to takové brazilské Zvonokosy.
Měl jsem vzhledem k autorově komunistické minulosti trochu strach, že narazím na nějaký třídní boj či podobné angažované záležitosti, tyto obavy se ale ukázaly zcela bezpředmětné. Namísto toho jsem dostal barevný svět brazilské Bahíe, kde katolické křesťanství funguje ruku v ruce s africko-indiánskými kulty candomblé a v ulicích potkáváte nejen krásné mulatky, hazardní hráče, prostitutky a vědmy, ale i stará africká božstva a duchy zesnulých. A v neposlední řadě získáte i několik receptů ze Školy vaření - chuť a umění neporovnatelné kuchařky doni Floripédes.

Mikiem
31.01.2021 5 z 5