Dobrodružství v kuchyni

Dobrodružství v kuchyni https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375926/mid_dobrodruzstvi-v-kuchyni-wjJ-375926.jpg 5 2 1

Jde o soubor fejetonů, v nichž autor z různých úhlů a dějinných pohledů líčí prolínání osudů lidstva s takovými zdánlivě nezajímavými věcmi, jako jsou některé potraviny, nápoje, koření či drogy. Ale popisuje to svým svébytným způsobem, jeho vyprávění chvílemi nabývá podobu zlomků jeho autobiografie, chvílemi jde vlastně o vyprávění cestopisné, jindy o části vysloveně historické či dějepisné. A to vše doplněné o nepředstavitelné množství informací o všem možném i nemožném, včetně životopisných údajů o lidech, kteří se na tom kterém objevu či vynálezu podíleli. Jde vlastně o velmi rafinovanou učebnici, kde si čtenář – unášen proudem autorova vyprávění – při četbě ani neuvědomí, že je vzděláván a jak se mu rozšiřuje obzor. Díky tomu je naplněno Komenského heslo „Schola ludus“, neboli „Škola hrou“. Autor tu zúročil skutečnost, že prakticky po celý svůj život, vedle svých hlavních profesí, na vedlejší úvazek přednášel na vysokých školách, zejména na Vysoké škole ekonomické v Praze.... celý text

bigbabe
09.09.2018 4 z 5

Moc se mi tato kniha líbila. Humorným stylem bylo popsáno mnoho historických skutečností, jak byli vynalezeny různé potraviny, pití a drogy.
Autor má neskutečný rozsah vědomostí ve všech oborech a v této knize je uměl využít.

Kniha Dobrodružství v kuchyni je v