Dobrodružstvá vranky Danky

Dobrodružstvá vranky Danky
https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/68472/dobrodruzstva-vranky-danky-68472.jpg 4 1 1

Túto knihu rozprávok o rozhlasovej vranke Danke napísal Jozef Urban, básnik pre dospelých, ktorý má rád deti, a preto sa rozhodol, že napíše niečo aj pre ne, len nevedel čo. Raz sa stretol s pracovníkmi rozhlasu, slovo dalo slovo - a bola z toho vranka Danka a jej dobrodružstvá. Obrázky do tejto knihy nakreslil Ľubomír Guman. Aj on dosiaľ ilustroval knihy pre dospelých, vranka Danka je jeho prvá kniha pre deti, hoci s jeho kresbami ste sa už mohli stretnúť v mnohých časopisoch.... celý text

Eeve
17.02.2021 4 z 5

Tak toto bol jeden z fenoménov môjho detstva (namiesto dnešných fenoménov, kedy sú nimi nejaké zabijácke roboty a podobne). Plyšovú Vranku Danku ešte stále mám :) Vždy som ju mala rada a jej príbehy boli vždy zábavné a originálne, no túto knižku som aj v detstve vnímala trocha rozporuplne. Jednak tie ilustrácie, ktoré sú síce originálne, no mňa v detstve kus desili :) Danka bola vždy nakreslená krásne, ale tí ľudia...vlnkovaté ústa, veľké oči, podivné tváre...no veľmi ma neoslovili. Takisto ten štýl písania typu vysvetľovačky v každej druhej vete (človek čo má holú hlavu je taký a taký, keď človeku odíde hlas, znamená to to a to...), chápem, že to malo prispieť k humoru, no bolo toho trochu veľa, a keď vezmeme fakt, že to predsa len nie je písané a mienené pre malinkaté deti, tak to vyzeralo, ako keby to písali pre úplných blbcov :) No ale, proti gustu žiaden dišputát, nechcem až tak veľmi haniť, lebo predsa len, je to nostalgia :) A napriek všetkému je to pekná knižka.

Mayanea
06.03.2011

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knížek. Kresby jsem hojně a často napodobovala, styl pana Gumana mě zasáhl v době, kdy jsem děsně ráda lámala pastelky.

"Vidím dobre ? Vrana..."
"Ja nie som vhana, ale vhanka."

Jozef Urban
slovenská, 1964 - 1999
1995  80%Dobrodružstvá vranky Danky
1996  90%Snežienky & Biblie
2011  0%Zúrivo, nežne, svoj...
2002  83%Utrpenie mladého poeta
1990  0%Výstrel z motyky